ÜCRETSİZ KARGO

Tntdiving Tnt Dıvıng Sat Silikon Maske
Tntdiving Tnt Dıvıng Sat Silikon Maske
(16)
200,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Gmsticaret Dailytech Tam Yüz Dalış Maskesi Slikon Şnorkel Full Face
(15)
259,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Free-Sub 3mm Klasik Shorty (Kısa), Sörf Scuba Tüplü Dalış Elbises
(8)
1.116,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Free-Sub Ağırlık Kurşunu 1KG
Free-Sub Ağırlık Kurşunu 1KG
(3)
119,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Labrax Magma Dalış Elbisesi 3/5/7mm
(1)
2.592,35 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Anax Touch 3 Mm Dalış Eldiveni
(3)
335,70 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Cbtx Alüminyum Su Geçirmez Sualtı Dalış El Feneri Siyah
(9)
509,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Free-Sub Ağırlık Kurşunu 2KG
Free-Sub Ağırlık Kurşunu 2KG
(9)
208,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Innturkey Labrax Oxxo Snorkel
(51)
109,00 TL
89,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Apnea Storm Pala (Yedek Parça) 1 adet palet palasıdır.
Apnea Storm Pala (Yedek Parça) 1 adet palet palasıdır.
(0)
149,40 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Tntdiving Tnt Dıvıng Marlın Deniz Paleti
(21)
120,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Free-Sub Thyphoon 3mm Sörf & Rafting Elbisesi
(6)
1.958,25 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Profesyonel Su Altı Dalış Feneri Suya Dayanıklı Fener
Profesyonel Su Altı Dalış Feneri Suya Dayanıklı Fener
(15)
159,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

XTAR Dalış Feneri D06 1600 Lümen
XTAR Dalış Feneri D06 1600 Lümen
(2)
1.871,71 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Apnea Sırt Ağırlık Yeleği Kurşunu
Apnea Sırt Ağırlık Yeleği Kurşunu
(1)
375,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Extremeoutdoor Seac Sub Easyfin Palet (Sarı)
(2)
378,19 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Apnea Neopren Yapıştırıcısı
(11)
101,77 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Dıveınn Balık Dizgisi
Dıveınn Balık Dizgisi
(18)
59,00 TL
45,00 TL

Dalış Su Sporları

Dalış birçok diğer hobi gibi kişinin, hem rahatlamasına hem de spor olarak yapabileceği bir aktivitedir. Dalış sırasında, kişi vücudunun birçok bölgesini aynı anda kullanmaktadır. Birçok kişi tarafından oldukça sevilerek gerçekleştirilen bu aktivitenin birçok farklı şekli bulunmaktadır. Dalış denildiğinde akla birden çok yapılma yöntemi gelmesi bu yüzdendir. Bu denli çeşitli yöntemleri bulunan bir aktivite olan dalışın, oldukça çeşitli ve birbirinden farklı amaçlara hizmet eden ekipmanları yer almaktadır. Bu ekipmanların en başında gelenlerinden biri dalış maskesi olmaktadır. Dalış maskesi, kişinin suyun altında berrak bir şekilde etrafı görebilmesine yarayan dalış ekipmanlarından biri olmaktadır. Bu ekipman sayesinde, kişi gözlerini rahatlıkla açabilecektir ve bu sayede suyun altını daha net şekilde görebilecektir. Bu dalış maskelerinde, gözlerin berrak bir şekilde etrafı görebilmelerinin yanı sıra burun da kapalı olacağı için herhangi bir şekilde su kaçma riski bulunmamaktadır. Burun ve göz kısmının kapalı olması, kişinin su kaçma riski olmadan rahatlıkla dalış yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak kişi, suyun altında yine de kendisi ne kadar nefesini tutabiliyorsa o kadar kalabilecektir. Herhangi bir destek olmadığı için, kişi nefesini tutabildiği kadar bu dalış maskesi ile dalış yapabilecektir. Dalış maskesi bir noktada, dalış gözlüğünden de ayrılmaktadır. Dalış gözlüğünde, adından da anlaşılacağı üzere burnun değil sadece gözlerin kapanması söz konusudur. Bu nedenle, kullanılan bu materyal ile sadece görüş açısının berraklaşması sağlanabilmektedir. Bunun dışında burna su kaçması ihtimalinin önlenmesi mümkün olmamaktadır. İkisinin ortak yönü ise, iki dalış materyalinde kişinin nefesini tutabildiği süre kadar suyun altında kalabilecek olmasıdır. Dalış maskesi ve dalış gözlüğünde de başın arka tarafında bulunan, ayarlanabilir bir kısım bulunmaktadır. Kişi, bu kısmı ne kafasını çok sıkacak ne de çok bol olacak şekilde ayarlamamalıdır. Dalış maskesi dışında önemli bir ekipman olan dalış elbisesi de, bu aktiviteyi gerçekleştirmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Bu ekipmanın asıl amacı, dalış esnasında kişinin suyun derinliklerinde vücut ısısını kaybetmemesine yardımcı olmaktır. Bu materyal de ıslak ve kuru dalış elbisesi olarak iki ayrı kategoriye ayrılmaktadır.

Dalış Malzemeleri ve Çeşitleri

Dalış Malzemeleri ve Çeşitleri

Dalış aktivitesi denildiğinde akla ilk gelecek olan materyal dalış elbisesidir. Dalış elbiseleri, kuru ve ıslak olarak ikiye ayrılmaktadır. Temel olarak bu ayrım da, dalışın yapılacağı suyun sıcaklığı ile ilintili olmaktadır. Dalış malzemeleri içerisinde yer alan dalış elbiselerinin, bu ayrımını şu şekilde tanımlamak mümkündür. Kuru olan dalış elbiselerinde herhangi bir sıvı geçişi bulunmamaktadır. Bu tarz dalış elbiselerinin içerisine de başka bir kıyafetin giyilmesi mümkün olmaktadır. Çünkü herhangi bir şekilde su ile temas etmeyeceğinden ıslanma durumu söz konusu olmayacaktır. Kimi zaman bu kuru dalış elbiselerinin içerisine hava da basılabilmektedir. Bunun yapılmasının amacı ise, dalış elbiselerinin temel kullanım amacı ile aynı olmaktadır. Kişinin vücut sıcaklığının düşmesini engellemek. Diğer bir dalış elbisesi olan ıslak modellerde ise, bu su geçişi ile ilgili durum daha farklı olmaktadır. Islak olan bu dalış elbisesi modellerinde hali hazırda kişi ile elbisenin arasında bir su tabakası bulunmaktadır. Isınma işlevi bu su tabakasının bulunduğu kısım sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu şekildeki dalış elbise modellerinde kişinin dalış elbisesinin içerisine herhangi başka bir kıyafet giymesi mümkün olmamaktadır. Dalışın hangi türde yapıldığına bağlı olarak da bu dalış elbiselerinin modelleri değişebilmektedir. Tüplü dalış tercih edilecekse suyun altında daha fazla zaman geçirileceği anlaşılmaktadır. Bu nedenle daha kalın bir dalış elbisesi seçilmelidir. Bu gibi durumlarda, hangi dalış elbisesi seçilir ise seçilsin başlık bulunması önemlidir. Dalış sırasında, kişinin vücut sıcaklığının korunmasından daha önemli olan bir durum kişinin başının aşırı soğumamasıdır. Bu gibi durumlarda, hipotermi ile karşılaşılabilmesi olasıdır. Bunun önlenebilmesi için başlık oldukça önemlidir. Bunun gibi, önemli bir diğer dalış ekipmanı ise, dalış gözlükleri olmaktadır. Dalış gözlükleri, dalış maskesinden farklı olmaktadır. Dalış gözlüğünde adından da anlaşıldığı üzere sadece göz kısmının daha iyi görebilmesi için bir ekipman dizaynı söz konusudur. Dalış gözlüğü kullanımı, daha kısa süreler suyun altında kalabilme imkanı sağlamaktadır. Dalış maskesi burnu da tıkadığı için su kaçma olasılığını ekarte etmektedir. Bu sayede kişi nefesini tutabildiği kadar suyun altında kalabilmektedir. Sizler de sayfamızdan dalış kıyafetleri seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

  Dalış Yapmayı Ekipmanlar ile Daha Güvenli Hale Getirmek Mümkün

Dalış Yapmayı Ekipmanlar ile Daha Güvenli Hale Getirmek Mümkün

Dalış aktivitesi kimilerince spor olarak kimilerince hobi olarak sıklıkla ve tutku ile kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu aktivite bu denli tercih edilirken, dikkat edilmesi gereken noktaların da bilinmesi önemli olmaktadır. İlk olarak, hangi dalış tipi tercih edildi ise o dalış türünün gerekli ekipmanları sağlanmalıdır. Çünkü su altı dalış ekipmanları arasından herhangi birinin bile eksik olması kişi için çok büyük riskler taşıyabilmektedir. Bu nedenle bu noktaya oldukça dikkat edilmelidir. Hatta bu noktaya gelmeden önce kişi bu sporu yapabilecek donanıma ve gerekliliklere sahip mi değil mi bu durum kontrol edilmelidir. Ciğerlerinde sıkıntı olan kişiler ve tüplü dalış türü dışında bir dalış türü tercih edilecekse bu duruma özellikle dikkat edilmelidir. Suyun altında kalınan sürede ciğerlerin hasar almaması önemlidir. Bu nedenle kişi, sağlık konusundaki yeterlilikleri sağladığına inanmadan bu hobiyi kendine edinmemelidir. Bunun dışında, bir diğer gereklilik olan yüzme yeteneği olup olmadığına bakılmalıdır. Özellikle dalış tüpü ile dalışta denizin derinliklerinde yüzmek durumunda olunduğundan, herhangi bir şekilde yüzme esnasında panik yaşanıyor ya da başka bir sağlık sorunu yaşanıyor ise bu durumda da sporun yapılıp yapılamayacağı tekrar gözden geçirilmelidir. Buna ek olarak da kişinin, bacak ve kol kısımlarında yüzme esnasında sıkıntı yaratacak bir sorun bulunup bulunmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Uzun bir vakit boyunca suyun altında kalınacağı ve yüzüleceği için bu alanda iyi olduğuna inanan kişiler tarafından yapılmasının uygun görüldüğü bir spor dalı olmaktadır. Bu noktaların dışında, deniz dalış malzemeleri seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, yapılacak olan dalış türüne uygun olan ekipmanın toplanmasıdır. Suyun sıcaklığına göre bir dalış elbisesinin seçimi ile bu işe başlanması mümkündür. Bu noktadan sonrası ise, kişinin kendini su sporları için uygun bulup bulmadığı ile ilgilidir. Birden fazla dalış modeli olduğu için kişi bunların içerisinden kendine en uygun olanı seçebilmektedir. Dalış türleri çeşitlilik gösterdiği için çok çeşitli dalış malzemeleri bulunmaktadır. Bu malzemelerin hepsi farklı özelliklere sahip olduğu için dalış malzemesi fiyatları açısından da bir farklılaşma olduğu söylenebilir. Seçim yapılırken bu duruma da dikkat edilmesi önemli olmaktadır.

 Dalış Türleri ve Kullanılan Ekipmanlar

Dalış Türleri ve Kullanılan Ekipmanlar

Dalış, birçok farklı türü ve tekniği olan bir hobi ya da spor dalı olarak tanımlanabilmektedir. Bunlardan ilki, dalış tüpü ile yapılan dalış türüdür. Bu dalış türüne, aletli dalış adı da verilebilmektedir. Diğer dalış türünün adı da aletsiz dalış şekli olarak tanımlanmıştır. Burada aletli ya da aletsiz olarak dalışın ayrılmasındaki en önemli fark dalış tüpünden kaynaklanmaktadır. Diğer aletlerin bulundurulduğu ama dalış tüpünün olmadığı bir dalış şekli yine aletsiz dalış türüne girmektedir. Yani, buradan aletsiz ve aletli dalış türünün ayrımında en önemli nokta dalış tüpünün olduğu anlaşılmaktadır. Bu ayrımın dışındaki dalış türlerinden olan skin dalış ve serbest dalış türleri de bulunmaktadır. Bu dalış türleri daha basit yöntemler ile yapılan dalış türleri olmaktadır. Bu dalış türlerinde herhangi bir ekipman kullanımı söz konusu olmamaktadır. Kişi bu dalışı, ciğer kapasitesinin yeterliliği ölçüsünde devam ettirmektedir. Bu nedenle dalış tüpü gibi diğer destekleyici dalış ekipmanlarından bu dalış türünde bahsetmek mümkün olmamaktadır. Tamamen, kişinin kendi yeterlilik seviyesi ölçüsünde yapılabilen bir dalış şekli olmaktadır. Bu dalış türlerinin herhangi birinde, dalış saati kullanılıyor ise kişi kendini daha güvende hissederek dalış etkinliğini tamamlayabilecektir. Özellikle tüplü dalışlarda, dalış saatleri kişinin birçok işine yarayacaktır. Bu dalış saatleri sayesinde çok daha güvenli bir şekilde dalış yapılabilmektedir. Dalış saatleri, derinlik, geçirilen zaman ve azot miktarı gibi özellikleri göstermeye yarayan bir dalış ekipmanıdır. Kullanımı, dalış yapan kişinin daha güvenli ve keyifli bir dalış yaşamasını sağlayacaktır. Bütün bu bahsedilen özelliklerin dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, dalışın hangi zaman diliminde gerçekleştirileceğidir. Eğer dalışa daha geç saatlerde başlandı ise ve ortam karanlık bulunduysa dalış feneri kullanmak, çok yararlı bir seçenek olabilmektedir. Sadece saatin geç olduğu durumlarda değil, kişinin su derinleştikçe görüş açısının daha da kararması sebepli durumlarda da dalış feneri kişiye kolaylık sağlamaktadır. Bu dalış ekipmanları kişinin hem sağlık hem güvenlik açısından temin etmesi gereken materyaller olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra, kişinin dalış aktivitesini en kaliteli ve eğlenceli şekilde yapabilmesine de olanak sağlamaktadır.

 Dalış Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Dalış Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Gerçek bir dalış yapmadan önce kişinin bu alanda bir eğitim almış olması gerekmektedir. Bu sırada alınan eğitimler doğrultusunda, eğer eğitimi veren kişi de dalış yapılabileceğinden eminse, uygun bir zaman diliminde bu aktiviteyi gerçekleştirmek mümkündür. Ancak bu esnada dikkat edilmesi gereken birçok nokta söz konusu olacaktır. Öncelikle eğitimin iyi bir şekilde tamamlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Ardından, kişi ekipmanlarını kontrol etmelidir. Dalış tüpü dalış paleti gibi dalış esnasında çok önemli olan materyallerin son kontrollerinin yapılmış olması önemlidir. Aksi takdirde, su altında çıkabilecek herhangi bir sorun kişi için büyük problemlere yol açabilecektir. Bu nedenle bu son kontroller kesinlikle ihmal edilmemelidir. Buna ek olarak, dalış kıyafeti dalış yapılacak türe ve dalış yapılacak suyun sıcaklığına uygun seçildi mi seçilmedi mi buna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, bu durumda kişinin dalışı tamamlamadan yarıda bırakmasına ve hatta daha büyük sorunları da beraberinde getirmesine neden olacaktır. Bu nedenle, dalış ekipmanları kadar dalışın yapıldığı alanın da özenle seçilmesi gerekmektedir. İlk başlarda bu alanı, kişi için eğitmen seçeceği için daha güvenli bir ortam oluşması mümkündür. Daha sonraki denemelerde ise kişi, kendisi bu sorumluluğu üstlenmektedir. Dalış esnasına geçildiğinde uyulması gereken maddelere gelindiğinde ise, ilk olarak eğitim sırasında öğrenilen bilgilere sadık kalınması göze çarpmaktadır. Alınan eğitimin, üzerinde bir dalış seviyesine gitmek kişinin deneyimi olmadığı için çok riskli sonuçlara sebep olabilecektir. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri alınan eğitime sadık kalınmasından geçmektedir. Bunun dışında en temel öğretilerden biri olan, suyun altında nefesin tutulmamasına dikkat edilmemelidir. Bu kural dalış, tüplü şekilde gerçekleştiriliyor ise söylenecek bir durumdur. Aksi durumda zaten kişi kendi ciğer kapasitesi ölçüsünde nefesini tutarak dalış aktivitesini gerçekleştirmektedir. Dalış öncesinde temelde öğrenilen bilgilerin pratiği yapılmalıdır. Güvenli bir şekilde yükselme ve alçalma yapılıp yapılamayacağı gözlenmelidir. Bütün bu ön hazırlıklar tamamlanmadan dalışa başlamak, dalışı yapan kişi için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle, eğitmenin bahsettiği hiçbir adımın dışına çıkılmaması bu sporun keyifli bir şekilde yapılabilmesi için en önemli noktalardan biri olacaktır.

 Bir Hobi ve Spor Aktivitesi Olarak: Dalış

Bir Hobi ve Spor Aktivitesi Olarak: Dalış

Dalış, günümüzde birçok kişi tarafından bir hobi, birçok kişi tarafından da vücuda iyi geldiği için bir spor dalı olarak sıklıkla tercih edilen aktivite olmaktadır. Kişi, bu sporu yaparken kendini suyun altında rahatlamış ve yenilenmiş hissetmektedir. Buna ek olarak, derin dalışlarda su altındaki canlılar ile tanışma ve yakın temas halinde olabilme fırsatı yakalanmaktadır. Bu durum, kişiye günlük hayatında görüp, ulaşamayacağı başka bir dünyanın kapılarını açtığı için merak güdüsünü de beslemektedir. Bu nedenle, dalış sadece bir spor dalı ya da bir hobi olarak değerlendirilmekten çok kişinin, merak duygusunun ve keşfetme içgüdüsünün bir yansıması olarak da açıklanabilmektedir. Eğer kişi, kendine uygun olan dalış seti ve dalış takımı ile bu aktiviteyi gerçekleştiriyor ve uyulması gereken azami kurallara da harfiyen uyuyor ise keyif almaması için herhangi bir sebep bulunmamaktadır. Tüplü dalış malzemeleri özellikle bu alanda, kişinin güvenliğini sağlamak adına gelişmiş bir teknolojiye sahip olmaktadır. Dalış bilgisayarı ya da dalış saati olarak da adlandırılan materyal, kişinin su altında ihtiyacı olan tüm gerekli bilgilere erişebilmesine de olanak sağlamaktadır. Bu sayede, kişi kafasında güvenlik ve bedeni ile ilgili bir sağlık şüphesi barındırmadan keyifle spora devamlılık sağlayabilecektir. Ayrıca, suyun kişi üzerindeki sakinleştirici etkisi ile de tüm gün ya da tüm hafta boyunca stres duyulan noktalardan arınmak ve kurtulmak bu yolla mümkün olacaktır. Doğanın kendisi ile birebir bu kadar yakından temas halinde bulunmak, insanın kendi hayatı içerisindeki stresli olaylara başka bir bakış açısından bakmasına da yardımcı olacaktır. Sadece fiziksel olarak değil mental olarak da bir rahatlama imkanı sunan dalış, kişinin yapabileceği rahatlatıcı aktiviteler arasında en üst sıralarda yerini almaktadır. Tüm dalış ürünleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.