Regülatör 

için sonuçları listeledik.

Dalış Regülatör

Deniz ve okyanusların göz alıcı maviliği insanların her zaman dikkatini çekmiştir. Derinliklerde barınan gizemin peşinden gitmek isteyenler için dalış yapmak mümkündür. Sanılanın aksine kullanılan doğru ekipmanlar ile diğer sporlar kadar güvenli hale gelebilir. Sporun keyifli ve sağlıklı olması için aynı zamanda bir eğitimin de alınması gerekmektedir. Bu eğitimlerde ilk olarak, su altında uzun zaman geçirebilmek için kullanılacak ekipmanlar tanıtılır. Derinlere inme isteğini gerçekleştirmeye yardımcı, en önemli ekipmanlardan biri olan regülatör kullanılır. Dalış regülatörü , oksijen tüpünde bulunan basınçlı havanın solunarak, nefes ihtiyacının karşılanabilmesi için ortam basıncını indirmeye yarar. Dalgıçlar, ihtiyaç duydukları zaman bu yüksek basınçlı havayı, bağlı ağızlıktan her nefes aldıklarında çok daha güvenli bir basınç seviyesine düşürmek için dalış tüpü regülatörü onlara yardımcı olur. Yani daha kolay bir ifade ile oksijen tankınızdaki havayı solumanızı, nefes almanızı sağlar. Dalış regülatörü iki kademeden oluşmaktadır. Scuba regülatör tam anlamıyla siz ve hava kaynağı arasındaki çizgiyi oluşturduğu için oldukça hayati bir öneme sahiptir. Özellikle yeni başlayanların önünde yapması gereken pek çok seçim vardır. Dalış regülatör çeşitleri arasından birini seçmek amatör bir dalgıç için zorlayıcı olabilir. Düzenleyici türü, piston ve diyafram regülatör arasından hangisinin daha faydalı olacağına karar vermesi gerekir. Suyun altına adapte olmanızı sağlayan bu ekipmanlar arasından doğru bir seçim yapabilmek için biraz araştırma yapılması yeterlidir.

Dalış Regülatörü Nedir?

Dalış Regülatörü Nedir?

Su altında nefes alabilme hayali kuranlar için dalış kursları iyi bir alternatif olacaktır. Dalış su sporu için gerekli eğitimler tamamlandıktan, ekipmanların kullanımı tam anlamıyla öğrenildikten sonra geriye sadece denizin ve mavinin tadını çıkarmak kalır. Dalış tüpü ve dalış regülatörü bu eşsiz deneyimin en hayati parçalarını oluşturur. Regülatörler en basit tabirle; basıncı azaltarak nefes alımını sağlayan bir kanal vazifesi görür. Yeni dalgıçlar ya da dalgıç adayları için dalış regülatör tipleri arasından bir seçim yapmak başlarda karmaşık görünebilir. Regülatör tipleri üçe ayrılır; dengeli diyafram, dengeli ve dengesiz piston. Dengeli piston; oksijen tüpündeki basınçtan etkilenmez ve sahip olduğu ara basınç değerini korur. Dengesiz pistonda işler daha farklıdır, tankın boşalması ile ara basınç değeri azalarak değişir. İlk kademe dengeli piston; verimli bir performans sağlar, hava akış potansiyeli daha yüksektir fiyatı dengesize göre daha yüksektir. Soğuk hava koşullarının hakim olduğu bir durumda suya maruz kalan piston donabilir. Bir diğer seçenek olarak diyafram, donma ve serbest akış olasılığı pistona göre oldukça düşüktür ancak daha fazla materyale sahip olduğu için karmaşık bir yapıya sahiptir. Bir dalgıç kendi ihtiyaç ve kullanım senaryosuna göre bu seçeneklerden birini almaya karar verebilir. Geliştirilen ürünlerin pek çok yeni seçeneğe kapı açmasından dolayı sizde dalış keyfinizi konforlu hale getirerek keyfine varabilirsiniz. Güvenlik ve performansınızı olumlu yönde değiştirecek bir ürün tercihi yaparak suyun keyfini çıkarabilirsiniz.

 Dalış Regülatörü Nasıl Çalışır?

Dalış Regülatörü Nasıl Çalışır?

Suyun derinliklerini keşfederken kullanılan şüphesiz en kıymetli ve hayati materyallerden biridir. Dalgıcın, su altında oksijen tankındaki havayı kullanarak nefes almasını sağlar. Vurgun; dalgıçların hayatını tehdit edebilecek bir sıkıntıdır. Hızla, yüksek basınç seviyesine maruz kaldığında gerçekleşir. Bu durumu yaşamamak için profesyonel bir eğitim alınarak dalış sporunun keyfi çıkarılmalıdır. Dalış regülatörü, oksijen tankının içerisinde bulunan 3000psi seviyesindeki yüksek basıncın, akciğerlere zarar vermemesi için 140psi seviyesindeki ara basınç seviyesine düşürür. Çalışma koşulları iki kademeden oluşur. Birinci kademede oksijen tüpüne takıldığı kısım ve basıncı ayarlanması olarak değerlendirilebilir. Bunları bağlamak için kullanılan bir yüksek basınç hortumu bulunmaktadır. İkinci kademede ise solunum olayı, hortumdan geçerek gerçekleşir. Hava yalnızca dalgıç nefes almak isteği zaman aktarılır. Birinci kademede tüp hava göstergesine sahip olduğu için kalan hava hakkında bilgi sahibi olunur. Oldukça hayati bir özelliktir çünkü sabit hava akışı tankın içindeki oksijeni çabuk tüketir. Dalış regülatör takımı arayan yeni dalgıçlar için kendi seçecekleri özelliklere sahip birçok çeşit ve özellik bulunur. Su altında keşfetmenizi bekleyen derin ve eşsiz bölgelere inmek istediğiniz de 10 metrede 1 atm artacak olan ortam basıncında nefes almaya imkan sağlayan dalış regülatör parçaları, eskiden tek kademeli ve çift hortumlu, deva tipi olarak bilinen modelde üretilmekteydi. Ancak ciddi arızalar karşısında hayatı tehdit edebildiği için artık günümüzde kullanılmamakta ve üretilmemektedir. Aynı havanın defalarca solunması ya da tek kademede basıncın istenilen düzeye düşürülememesi problemleri günümüzde bir sorun olmaktan çıkmıştır. Dalış regülatör tavsiyesi hakkında yazıları okuyarak, konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir, dalışınız için gereken ekipmanları belirleyerek daha yüksek kalitede bir deneyime sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda dalış kıyafetleri için de sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 Dalış Regülatörü Tavsiyesi ve Fiyatları

Dalış Regülatörü Bakımı ve Fiyatları

Dünya üzerinde geniş yer kaplayan deniz ve okyanuslar, ilk günlerden itibaren insana cazip gelen bir gizeme sahiptir. Dalış, bu gizemli maviliğin keşfedilmesi için aracı bir spor dalıdır. Merak duygusu ile çıkılan bu yolda regülatörler en büyük yardımcınız olacaktır. Seçmek konusunda kararsız kalınması durumunda; beklentilerinizi düşünerek karar verebilirsiniz. Dalış regülatör seti almayı tercih ettiğiniz takdir de pratik ve ihtiyacınız olan malzemeleri atlamadan profesyonel bir dalış için gereken ürünlere sahip olabilirsiniz. Elbette alışveriş yaparken aldığınız regülatör sayesinde su altında nefes aldığınızı unutmamalı ve düzenli olarak kontrolleriniz yapmanızın hayati bir taşıdığını unutmamalısınız. Bu nedenle dalış regülatör bakımı yapmak sizin için hayat kurtaracak bir eylem olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey regülatörünüzü dalış tüpü üzerine bağlayarak gözden geçirmektir. Bu şekilde hasarlı kısımları tespit edebilir ve yapılması gerekenler için tahmini bir tamirat planı yapabilirsiniz. Birinci kademeyi ayırdıktan sonra tüm malzemeleri sökmeniz gerekir. Dalış regülatör temizliği için artık hazır olan ürününüzün metal kısımlarını özel temizleyicileri ile temizleyebilirsiniz. Ardından kullanacağınız nötralize solüsyonunda dinlemeye bıraktığınız parçaları su ile durulayabilirsiniz. Cilalayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer ürünü onarma masrafı fazla ise yeni bir regülatör almayı tercih edebilirsiniz. Dalış tutkunları için pek çok regülatör çeşidi mevcuttur. Scuba regülatör fiyatları marka, konfor ve stil seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. Siz de su altı dünyasını keşfetmek istiyorsanız sayfamızda bulunan dalış regülatör fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir, kaliteli ürünler arasından istediğiniz hemen satın alabilirsiniz.