Wakeboard ve Aksesuarları

Wakeboard sporu son yılların vazgeçilmez yaz ayları aktivitelerinden biridir ve “su kayağı” olarak da adlandırılabilmektedir. Hem tüm vücudu çalıştırdığı hem de son derece güvenli bulunduğu için bir hayli ilgi görmektedir. Wakeboard nedir sorusunun cevabı; su üstünde bir tahta yardımıyla yapılan, rüzgârsız sörf ya da su üstünde bir snowboard aktivitesine benzeyen bir su sporudur, olarak verilebilir. Eğer bu spor gölde yapılacaksa kablolu sistemler vasıtasıyla sporcu çekilir. Denizde yapılacak ise sporcu bir sürat teknesinin arkasından ipe sıkıca tutunarak ilerler. Hız ve adrenalinin ölçüsünü sporcu belirler. Bu faaliyet; deniz, nehir, göl, gölet, okyanus ve yapay göl gibi birçok yerde gerçekleştirilebilir. Akıntı, gelgit gibi risklerin bulunmadığı veya tehlike arz etmediği, aşırı soğuk olmayan her suda wakeboard sporu sorunsuzca yapılabilir. Birçok su sporuna kıyasla daha kolay öğrenilir. Yazın hem eğlenmek hem de serinlemek isteyenler için ideal bir su sporudur. Aksesuarları da bu spora özgü olmaktadır. Aynı zamanda bu aksesuarlar kişisel tercihlere ve sporun yapılacağı yere göre değişiklik gösterebilir. Bu su sporunu yapmadan önce aksesuarlarının ne işe yaradığı hakkında detaylı bilgi edinilmesi gerekir. Spora dair tüm teorik bilgiler de faaliyete geçmeden önce öğrenilmelidir. Siz de hem wakeboard aksesuar çeşitlerini hem de ürün detaylarını sayfa içerisinde bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer spor dallarında kullanılan farklı ekipmanlar için ise su sporları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Wakeboard Aksesuarları Nelerdir?

Wakeboard Aksesuarları Nelerdir?

Wakeboard aksesuarları, birçok su sporuna kıyasla daha azdır. Bu sporu yapabilmek için ihtiyacınız olan ekipmanlardan biri tahtadır. Özellikle denizde bu sporu yapacaksanız sürat teknesinin yüksek hızında ayakta kalabilmek için iyi bir denge tahtası edinmelisiniz. Boat Board olarak da adlandırılan bu denge tahtalarını temin ederken tahtaların bu spora özel üretilmiş olup olmadığını öğrenmelisiniz. Ayrıca tahtanın genişlik, yükseklik, denge özelliği ve duruş, ağırlık gibi değerlerini ürün detayından incelemenizde fayda var. Tahtayı kilonuza göre seçmeniz gerekir. Bu tahtalar uzun ve kısa olmak üzere iki şekildedir. Uzun tahta su üzerinde daha kolay dengede kalma imkanı sağladığı için amatör sporculara tavsiye edilmektedir. Kısa kategorisine giren tahtalar ise profesyoneller için daha uygundur. Ayrıca wakeboard ayakkabı tabanını sabitlemenizi sağlayacak aparatın tahtanın üzerinde mutlaka konumlandırılması gerekmektedir. Tahtayı aldıktan sonra tahta üzerinde dengede durmanızı sağlayacak iki farklı duruş stili üzerine çalışabilirsiniz. Seçeceğiniz duruş stili hangi ayağınız ile dengede duracağınıza bağlı olarak değişir. Eğer siz sağ ayağınız önde olduğunda daha rahat denge sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız goofy adı verilen duruş ile tahtada pozisyon almalısınız. Eğer vücudunuzda dengeyi sol ayağınızın daha iyi sağlayacağını düşünüyorsanız regular adı verilen pozisyonda durmalısınız. Genellikle bu spora yeni başlayanlara regular duruşu tavsiye edilmektedir. İhtiyacınız olan diğer ekipman bir sürat teknesidir. Sürat tekneleri wakeboard yapılan alanlarda yer aldığı için bu spora özel tesislerden de belli süreler için kiralanabilir. Sporda profesyonelleştikten ve hem spor hem de aksesuarları hakkında sağlam bir pratik kazandıktan sonra kendi sürat teknenizi almayı da düşünebilirsiniz. İhtiyacınız olacak diğer aksesuarlar bir adet bu spora özel üretilmiş pantolon, bir adet can yeleği ve bir de bu spora özel üretilen bir kask şeklindedir. Wakeboard pantolonu su ve rüzgâr geçirmez özelliği sayesinde üşütmeyi engeller. Su tutmaz yüzeyi sayesinde de aktivite sırasında konfor sunar. Can yeleği de suyun çarpmasından ve düşme anında yaşanabilecek kazalardan sizi korur. Wakeboard kaskları çok hafif ve suya dayanıklı üretilir. Üzerinde suyun kolayca akmasını sağlayan delikler yer alır. Yüksek hıza çıkıldığında olası tehlikelerden başınızı korumak amacıyla tasarlanmıştır.

Wakeboard İp Çeşitleri ve Wakeboard Ayakkabıları

Wakeboard İp Çeşitleri ve Wakeboard Ayakkabıları

Wakeboard ipi ya da wakeboard halatı bu sporun en önemli ekipmanlardan biridir. Bu ekipman sporcunun sürat teknesi ile bağlantısını sağlar. Uzun ve kısa olmak üzere iki farklı şekilde satılmaktadır. Seçim yaparken belirleyici olan faktör, sporcunun tecrübesidir. Uzun halat kişinin kısa halata kıyasla daha rahat hareket edebilmesini sağlar. Kısa halat seçtiyseniz manevra yaparken daha kısa sürede karar vermeniz gerekecektir. Öte yandan kısa halatta hız ve yükseklik uzun halattan daha azdır. Bu nedenle, amatör sporculara bu halat tipi önerilmektedir. Aksesuarların tamamı bu spora özel olarak tasarlanır. Halat ya da ipler de özel olarak geliştirilir. Yumuşak ve yapışkan olan bu ipler tutuş özelliği üst düzey olacak şekilde üretilir. İplerin uçlarında bulunan tutma kısımları ise rahatınız için özel olarak tasarlanmıştır. Bu kısım, alüminyum veya karbon fiber gibi birçok farklı malzemeden üretilebilir. Tutma parçaları yaklaşık olarak 5 ila 15 inç genişliğinde olmaktadır. T ya da V şeklinde üretilebilir. Wakeboard ayakkabı çeşitleri tahtaya bağlanmanıza ve onu yönlendirmenize yarar. Ayakkabıdan çok bot olarak da adlandırılır çünkü çoğu çeşidi görünüş olarak bir botu andırır. Rahat hareket edebilmeniz için ayakkabının ayağınıza tam oturması gerekmektedir. Ayakkabı ne ayağınızı rahatsız edecek derecede sıkmalı ne de ayağınızdan kayıp çıkacak kadar büyük olmalıdır. Wakeboard bağlama çeşitlerinde taban son derece önemlidir. Çünkü her şeyi birbirine bağlayan parçadır. Sporcu taban plakasının üzerinde bulunur ve vidalar doğrudan tahtaya bağlanır. Wakeboard ayak bağlama işlemi birkaç farklı ayakkabı modeline göre değişik şekillerde yapılabilir. Bu su sporuna ait ayakkabı çeşitlerini sandalet, açık parmak ayakkabı ve kapalı parmak ayakkabı içerir. Snowboard bağlamasına oldukça benzer şekilde sporcu botunu tahtaya monte edilmiş çerçeve üzerinden geçirerek bağlar.

Wakeboard Nerede Yapılır?

Wakeboard Nerede Yapılır?

Wakeboard, yaz aylarında yapılan bir su sporu olduğu için çoğunlukla yazları sıcak geçen bölgelerde yapılmaktadır. Bu nedenle göl ve denizlerde yapılmaya uygun olan bu spor yaz aylarında tatil beldelerinde de sık sık ön plana çıkar. Denizin dalgalı olması bu spor için gerekli bir koşuldur. Bu nedenle çoğu sporcu bu sporu en iyi şekilde yapabilmek için spora özel olarak oluşturulan yapay göl veya göletleri tercih etmektedir. Hem Türkiye’de hem de dünyada bu spora özel tasarlanmış su kayak tesisleri yer alır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde bu spor profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Bazı ülkelerde bu spora özel su kayağı okulu bile bulunmaktadır. Wakeboard için özel olarak tasarlanmış sürat tekneleri ile bu spor profesyonel wakeboard ekibi tarafından öğretilmektedir. Özellikle sıcak liman kentlerinde bu sporu hemen her gün yapmak mümkündür. Wakeboard için ideal su koşulları incelenirken birkaç parametre hesaba katılmalıdır. İlki, ortalama su sıcaklığıdır. Ortalama su sıcaklığını bilmek bu spor için çok önemlidir. Vücut ısısını koruyabileceğiniz bir sıcaklıkta bu sporu yaparken dalgıç kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Eğer nehirde bu sporu yapacaksanız suyun akış hızını bilmeniz sporu ne kadar hızlı yapacağınızı ön görmeniz açısından önemli bir koşuldur. Özellikle açık denizde bu sporu yapmak istiyorsanız alt akıntı bir endişe kaynağı yaratabilir. Su altı ve gelgit aktivitesi gibi durumlara karşı önlemler almalısınız. Tüm bu değişkenler seçeceğiniz wakeboard halatı ve wakeboard eldiveni gibi ekipmanların çeşidini de belirler. En keyifli yaz aktivitelerinden biri olan wakeboard su sporunu size en uygun ekipmanlar ile denemek için kategoride ürünleri inceleyebilirsiniz. Board çeşitlerinden wakeboard bağlama ipi modellerine kadar tüm ürünleri detaylı bir şekilde inceledikten sonra beğendiklerinizi hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.