Konuma Özel İndirim Fırsatı

Adres SeçKonumunu gir, indirimlerden yararlan

Oto Yağ Çeşitleri ve Fiyatları  için 15182 sonuç bulundu

Litre
15182 sonuçtan 1- 18 arası gösteriliyor.
Daha fazla sonuç göster

Araçların en önemli aksamı olarak motor bölümleri kabul edilir. Hareket kabiliyetini sağlayan enerjinin üretildiği motor yüksek ısıda çalışır ve metal parçalar birbiriyle sürekli temas hâlindedir. Temas sebebiyle oluşacak aşınmaların önüne geçmek içinse yağ kullanılır. Hareketli parçalar oto yağ içerisinde hareket ederken aşınmaları azalır. Motor içerisindeki yakıtın yanması ve hareketli parçaların ürettiği ısıyı kontrol altında tutmak için sulu soğutma sistemlerine ısıyı aktarma görevini motor yağları üstlenir. Yer çekiminden ötürü karter bölümüne biriken yağ, araç yağ pompası ve motorun içinde sürekli dolaşım hâlindedir. Yağ çeşitleri motor tiplerine göre farklılık gösterdiği gibi, araçtan beklenilen performansa ve kullanılan bölgenin iklim özelliklerine göre de değişebilir. Yine de oto yağ fiyatları, bu ürünün eksikliğinden doğacak olası sorunların maliyetine göre çok daha ekonomik düzeydedir.

Viskoziteye Göre Araç Yağ Çeşitleri

Viskoziteye Göre Araç Yağ Çeşitleri

Motor yağları akışkanlıklarına göre adlandırılırlar, farklı katkı maddeleri ile amaçları çeşitlendirilen yağlar, genellikle motor içerisinde, performans ve yakıt tasarrufu sağlamaya yönelik kullanımlarına göre ayrılırlar. Dünyaca kabul edilen standartlarla adlandırılan yağlar, viskozite (akmazlık) oranlarıyla tanımlanır. Oto yağ çeşitleri paketlerinde belirtilen bu rakamlar yağın maksimum ve minimum viskozite oranlarıdır. Genel olarak "5W30" gibi bir gösterimi olan yağ çeşitlerindeki W harfi İngilizce kış kelimesinden gelmektedir ve soğuk havalardaki akmazlığı belirtir. Daha fazla yakıt tasarrufu için özelleştirilmiş yağlar benzinli araçlar için SA,SB ya da A1 olarak geçerken; dizel araçlar için CA,CB veya B1 olarak belirtilir. Performans için benzinli araçlar SG,SH,SJ ya da A3 kodları alır. Dizel araçlarda performans CE,CF veya B3 ile ifade edilir.

Araç Yağ Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Araç Yağ Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Benzinli ve dizel araçlarda tavsiye edilen motor yağ değişim süreleri genellikle kilometre bazlıdır. Buna bağlı olarak, sürekli kullanılmayan araçların yağlarının da belli aralıklarla kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Çünkü yağların içerisindeki kimyasalların özellikle yüksek sıcaklıkta oksitlenmesi artar. Oksitlenme zaman geçtikçe gerçekleşmesi muhtemel bir durumdur. Fakat motor yağı çubuğu kullanarak karter içerisindeki yağın durumunu kolayca kontrol edebilirsiniz. Yağ çubuğunu çektiğinizde yağ seviyesini ve içerideki yağın sakızlaşma yapıp yapmadığını gözden geçirmiş olursunuz. Buna ek olarak araç yağ göstergesi de yağ seviyesi tehlikeli noktalara düştüğünde veya yağ pompası çalışmadığında uyarı verir. Motorun yağsız çalışması hâlinde tüm aksamın kilitlenip büyük masraflar çıkarabileceği düşünüldüğünde araç yağ pompası fiyatları bu masraflara göre çok daha düşük miktarlarda kalır.

Oto Yağ Bakım Seti ile Aracınıza İyi Bakın

Oto Yağ Bakım Seti ile Aracınıza İyi Bakın

Araç motor yağı kontrolünde yağın kirli görünmesi korkulacak bir durum oluşturmaz. Bu durum, özellikle dizel araçlarda motorinden kaynaklı motor içi kirliliğin temizlenebildiğinin göstergesidir. Yağ çubuğunuzda kirli yağ görünse bile, yağ filtresi yeni ve sağlamsa herhangi bir sorun yok demektir. Benzinli araçlarda daha az yağ kirlenmesi olsa da benzinli araçlarda gaz kullanımı söz konusuysa supap kapakları aşınabilir. Motorun yanma odalarının içi yağlamaya tâbi olmadığından, kullanılan yakıtın içerisindeki yağ sayesinde hareketli parçalarda yağlama gerçekleşir. Gaz genel olarak daha yağsız bir yakıt olduğundan dolayı koruma için oto yağ katkı maddeleri kullanılır. Araç yağ bakımı zamanlarında unutulmaması gereken bir diğer katkı maddesi ise dizel araçlar için enjektör temizleyicilerdir. Enjektörlerin temizliğini oto yağ bakım seti içeriğindeki enjektör temizleyici katkılar sayesinde yapabilirsiniz. Motorunuzun sağlığını önemsiyorsanız, aracınızın sizi yolda bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Aracınızdaki motorun ömrünü uzatıp büyük masrafları önlemeniz için aracınıza en uygun yağı aldıktan sonra, hemen yağ kontrolünü yaptırmalısınız. Tüm otomobil yedek parçaları için Yedek Parça kategorisini inceleyebilirsiniz.