ÜCRETSİZ KARGO

Emsan Montana Düdüklü Tencere Seti 4+6 L Siyah Gri
(136)
1.499,00 TL
SEPETTE
1.349,10 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Karaca Marsilya Düdüklü Tencere 7 Litre
Karaca Marsilya Düdüklü Tencere 7 Litre
(17)
999,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Emsan Montana Siyah Gri Düdüklü Tencere 6 L
Emsan Montana Siyah Gri Düdüklü Tencere 6 L
(12)
999,99 TL
SEPETTE
899,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Emsan Montana Siyah Gri Düdüklü Tencere 4 Litre
Emsan Montana Siyah Gri Düdüklü Tencere 4 Litre
(13)
899,99 TL
SEPETTE
809,99 TL
SQUARE

ÜCRETSİZ KARGO

Fissler Vitaquick Bluepoint Düdüklü Tencere Seti 6+2.5 Litre
(8)
10.560,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Home Perfect 15 Litre Paslanmaz Çelik Güveç Düdüklü Tencere
(1)
629,76 TL
610,76 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Aldente Düdüklü Tencere 5 Lt
(73)
299,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Fissler Vitaquick Bluepoint 6 Lt
(3)
9.599,04 TL

ÜCRETSİZ KARGO

REKLAM

Hisar Neptün Düdüklü Tencere 4-7 L Gold
(1)
2.249,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Tefal 6 L Düdüklü Tencere Lastiği Nutrıcook Actıcook Lastik
Tefal 6 L Düdüklü Tencere Lastiği Nutrıcook Actıcook Lastik
(6)
340,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Taç Presto Metal Saplı Düdüklü Tencere 10 Lt Siyah
(0)
1.249,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Fissler Fissler Vitaquick 6 L 3.5 L Düdüklü Tencere Seti
(2)
10.440,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Vivaldi 0045 Premium 4 L Klasik Düdüklü Tencere Elma Şekeri
(3)
460,90 TL
424,03 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Home Perfect 5 Litre Klasik Çelik Düdüklü Tencere
(1)
393,21 TL
384,47 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Termo Alüminyum Düdüklü Tencere 6 LT
Termo Alüminyum Düdüklü Tencere 6 LT
(7)
890,00 TL
SQUARE

ÜCRETSİZ KARGO

Tefal Clipso için Katlanabilir Kulp
(4)
325,00 TL
SQUARERECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Tefal X1060004 Düdüklü Tencere için Alarm Saati
Tefal X1060004 Düdüklü Tencere için Alarm Saati
(2)
620,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Özay Alüminyum Düdüklü Tencere 25 L
(3)
2.195,00 TL

Düdüklü Tencere

Set üstü düdüklüler genelde standart bir pişirme kabı olarak da kullanılabilirler. Bununla birlikte, zamanlama sıkıntısını ortadan kaldıran çeşitli zamanlayıcılara, sensörlere sahip modeller de vardı, çünkü düdüklü tencere çeşitleri normal tencerenin sahip olmadığı bazı ekstra özelliklere sahiptir. Birincisi, Bazıları o kadar iyi ısı yalıtımı sağlar ki oldukça serin kalabildiği için yoğurt bile yapabilmenize olanak tanır. Normal modeller çok daha düşük basınca sahipken, düdüklü oldukça yüksek basınç seviyelerine ulaşabilir. Bu durum önemli ölçüde daha kısa pişirme sürelerine elde etmenize olanak tanır. Bir set üstü düdüklü için gereken pişirme süresi, normal modellere kıyasla çok daha düşüktür. Daha hızlı olmanın yanı sıra, bir set üstü düdüklü ile elde edebileceğiniz daha yüksek basınç ve daha yüksek sıcaklıklar, daha fazla ısı reaksiyonu üretebileceğiniz anlamına gelir. Bunlar genelde kızarmaya neden olan ve kavrulmuş yiyeceklerin harika kokularını ve lezzetlerini yaratan doğru ısı reaksiyonlarıdır. Popüler inanışın aksine, bir düdüklüden oldukça başarılı kızartma reaksiyonları alabilirsiniz. Sebzelere veya ete bir tutam kabartma tozu eklemek alkalinliği yükselterek kızarma karamelizasyona yardımcı olur, bu da bu reaksiyonların daha düşük sıcaklıklarda da gerçekleşmesini teşvik eder. Gaz, elektrik veya indüksiyon olsun, ocağınız bir elektrikli modellerden çok daha güçlüdür. Elektrikli bir düdüklü iyi pişmiş yiyecekler için yeterince yüksek bir sıcaklık üretemez. Bir indüksiyon brülörü gibi portatif bir brülör bile elektrikli düdüklülerin üretebileceğinden çok daha fazla ısıtma gücü sağlayacaktır. Normal ve elektrikli modeller, düdüklü tencere kadar çok yönlü değildir. İçinde fasulye, pirinç ve risotto yapabilir, her şeyi buğulayabilir, hatta kek ve yoğurt bile yapabilirsiniz. Siz de aradığınız modeli ürün sayfamızda yer alan Karaca düdüklü tencere modelleri ve diğer markalara ait modeller arasından bulabilirsiniz.

Modern Düdüklü Tencereler Oldukça Güvenlidir

Modern Düdüklü Tencereler Oldukça Güvenlidir

Geçmişte bu tip buharlı tencereler bu günkü kadar güvenli değillerdi. 1920'lerde ve 1930'larda yapılan ilk düdüklü tencerelerin iyi güvenlik ayarları yoktu. Fakat günümüzde düdüklüler oldukça çok daha ileri teknoloji kullanılarak üretiliyor ve onları kullanmanı normal bir tencere kullanmaktan neredeyse pek farkı kalmadı. Buharla pişirme geleneğinin 1970’lerde tekrar canlandığını söylemek yanlış olmaz. Üreticiler, bu talep karşısında kusursuz güvenlik özelliklerine sahip ve son derece güvenli güncellenmiş modellerle üretmeye başladılar. Örneğin, bir düdüklünün günümüzde çeşitli spesifik güvenlik özellikleri vardır. Fakat yine de bu tencerelerin doğru bir şekilde nasıl kullanılacağını bilmek yemeklerinizin sonuçları açısından hala önemlidir. Asla aşırı soğutmamalı ve fasulye gibi köpürmeye eğilimli gıdalar için biraz yağ kullanmalısınız. Çünkü köpük kaynarken valfi tıkayabilir. Düdüklü tencere kullanımı günümüzde eskiye nazaran çok daha kolaydır, fakat set üstü düdüklüler yanlış kullanıldığında sevimsiz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bir düdüklü tencere kapağı geçmişteki kadar korkutucu olmasa da sonuçta belli bir basıncı muhafaza eder ve yüksek basınçlara ulaştığında bir takım kullanım kurallarına bağlı kalmayı gerektirebilir. Modern düdüklüler, tüm güvenlik yönergelerine uyduğunuz ve bunları doğru kullandığınız sürece güvenlidir. Çoğu model, kapak doğru konumda olduğunda duyulabilir şekilde tıklayan ve yeşili gösteren, kullanımı kolay bir kilitleme mekanizmasına sahiptir. Eğer indüksiyonla ilgileniyorsanız ve daha da fazla tasarruf etmek istiyorsanız, alüminyum alaşımlı modelleri tercih edebilirsiniz. Bu size daha hızlı ve basınçlı pişirme olanağı sağlayacaktır. Alüminyum alaşımlı düdüklü tencere seti kuru fasulyeleri bir saatin altında pişirebilir ve ıslatma gerektirmezler. Sert etleri yarım saat içinde inanılmaz derecede hassas hale getirebilir veya malzemelerin içine dökülüp kapağı kapatmaktan daha fazla çaba harcamadan harika tarifler yapmanıza olanak sağlayabilirler. Sıcak buğulanmış pirinç veya kremsi ve yumuşak bir püre, düdüklüde beş dakika içerisinde hazır hale gelir. Sayfamızda her düdüklünün özellikleri, güvenliğini ve performansını açıklayıcı fotoğraflar ayrıntılı bir şekilde detaylandırılır ve her kategori için genel özellikleri karşınıza çıkar.

Büyüklüklerine ve İşlevselliklerine Göre Düdüklü Tencereler

Büyüklüklerine ve İşlevselliklerine Göre Düdüklü Tencereler

Düdüklü tencere modelleri tipik olarak yüksek ve düşük olmak üzere farklı kapasitelere sahiptir. Tencerenin boyutu, kullanılan yiyecek türüne göre farklılık gösterebilir. Tahıl, fasulye ve pirinç pişirirken, 3 litrelik düdüklü tencere işinizi rahatlıkla görebilir. Fasulye genellikle pişirme sırasında orijinal boyutlarını iki katına çıkabilir. Pirinç ve tahıllar şişmeye ek olarak önemli miktarda köpük ve kabarcık üretme eğilimindedir. Bu yiyecekler, köpük ve kabarcıklar ürettikten sonra ocak vanalarından püskürtülür. 9 litrelik düdüklü tencere genellikle daha iri sebzeler için idealdir. Genişlemeyen ve köpük oluşturmayan yiyecekler arasında çorbalar, sebzeler, etler ve daha fazlası bulunur. Fasulyeleri sebze ve çorba ile karıştırmak, tencereyi üçte iki oranında doldurmanıza izin verebilir. Çok sayıda mısır ya da pancar haşlayacaksanız, bu boyutu tercih edebilirsiniz. Eğer damıtma ya da çok daha büyük ölçeklerde gıda pişirecekseniz 17 lt düdüklü tencere modelleri size daha uygundur. Basınçlı pişirme, onlarca yıldır hızlı ve kolay kullanımlı bir mutfak tekniğidir. Düdüklü tencerelerin bir başka avantajı, buhar tahliye vanasının duvarınıza değil, yukarı, davlumbazınıza doğru çekilmesidir. Düdüklüler pişirme işlemi sırasında yüksek basınç altında ılımlı miktarda buhar çıkarır ve buhar, normal bir modelde olduğu gibi yukarı doğru salınmak yerine, kapaktaki küçük bir delikten dışarıya aktarılır. Bu basınçlı hava doğrudan çıkmadığından, birinin zarar görme şansı çok azdır, ayrıca mutfak duvarınız, ocağınız yiyecek döküntüsü ile kaplanmaz. Buhar, davlumbaz yoluyla mutfağınızdan dışarı kolayca çıkar. Herhangi bir set üstü düdüklü tencere, normal bir tavada pişmesi oldukça uzun sürecek besinleri çok daha pratik şekilde pişirebilir. Yani düdüklü model, satın alabileceğiniz en kullanışlı mutfak gereçlerinden biridir ve kullanımı oldukça kolaydır. Soteleme ve basınçta pişirmek için ısıyı eşit şekilde dağıtabilir. Basınç ayarları da eski tencerelere nazaran çok daha kolaydır. Kapak sorunsuz şekilde oturur. Ancak sık sık yemek pişirme ve hazırlamayı planlıyorsanız, bu kaliteli tencereleri kapaksız normal bir tencere gibi de kullanabilirsiniz. Kapaklı ve basınçlı şekilde kullanmak için kapağın doğru şekilde kapandığından emin olmalısınız. Bu kullanıcı dostu modeller, acemilerden deneyimli aşçılara kadar herkes için en iyi basınçlı pişirme deneyimini sunabilir.

Düdüklü Tencere Oldukça Pratik Çözümler Sunabilir

Düdüklü Tencere Oldukça Pratik Çözümler Sunabilir

Basınçlı pişirmenin avantajları, pişirme süresini 2/3 oranında azaltarak, daha az karışıklık ve daha az besin kaybı sağlamaktır. Basınçlı pişirme, yiyecekleri bir sıvı içinde pişirir. Kap hava geçirmez olduğundan ve nemin kaçmasına izin vermediğinden, yiyecekleri daha kısa sürede pişirmenize izin verir, ancak çok daha uzun süre pişirilmiş bir şeyin tadına ve dokusuna sahip olur. Genellikle düdüklü kullanarak normal pişirme süresinin yaklaşık üçte ikisini tasarruf edebilirsiniz. Düdüklüler genellikle çok fazla ısı üreterek pişirirler ve hava geçirmez olduklarından, buharın ısıyı muhafaza etmesine yardımcı olurlar. Ayrıca içerideki buhardan basıncı izleyen ve serbest bırakan bir valfe sahiptir ve basıncı ölçmek için genellikle bir göstergesi bulunur. Basınçlı pişirme, pişirdiğiniz her şeye nem kattığı için öğünler çok daha kısa sürede sulu ve hassas hale gelir. Düdüklü tencere yemekleri tahmin ettiğinizde çok daha pratik ve lezzetli olabilir. Böylece, işten eve geç kaldığınızda ve mutfakta yemek için bir araya getirilmesi kolay bir şey olmadığını anladığınızda, düdüklü olanlar pratik çözümler sunar ve lezzetli bir akşam yemeği yaklaşık 8-10 dakika içinde hazır olabilir. Tencerelerin kullanımı daha kolay olma eğilimindedir ve pişirme sırasında daha az denetime ihtiyaç duyar. Ayrıca bir set üstü düdüklünüz varsa ve kavanozlarınızı tutacak kadar büyükse, konserve vakumlamak oldukça pratik hale gelebilir. Buharda pişirilebilen veya kızartılabilen herhangi bir gıda maddesi bir düdüklü tencerede pişirilebilir, örneğin: tavuk, et rostoları, patates, sert sebzeler, fasulye, pirinç pişirmek çok daha kısa sürer ve oldukça lezzetli sonuçlar ortaya çıkar. Tencerenizde cheesecake benzeri bazı tatlıları bile yapabilirsiniz ve bazen bir fırından bile daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. 5 litre düdüklü tencere bütün bu öğünleri yapabilmeniz açısından oldukça standart bir boya sahiptir. Ürün sayfamıza göz atarak Fissler düdüklü tencere ve diğer markalara ait modelleri keşfedebilirsinizi

Düdüklü Tencere Çeşitleri

Düdüklü Tencere Çeşitleri

Düdüklüler, ısı kaynama noktasını yükselterek yiyecekleri daha hızlı pişiren buhar üretir. İki tip düdüklü tencere vardır. Birincisi, kapaktaki havalandırma borusunun üstüne oturan ağırlıklı bir basınç regülatörüne sahip eski tarz düdüklü tencere. İkinci tip ise yay vanaları ve kapalı bir sistem kullanan daha yeni stildir. Eski günlerde, çok fazla baskı oluşturan ve tehlikeli olan düdüklü tencereler hakkında gerçek endişeler vardı. Tıslama sesi duyduğunuzda basınç valfi tıkanırsa veya pişirme süresini çok uzun ayarlarsanız, oldukça ürkütücü sesler çıkarabilirlerdi. Kapağı doğru bir şekilde kapatmadığınız zaman yemek mutfak tavanında sona erebilirdi. Düdüklü tencere lastik ve malzeme kalitesi son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde oldukça güvenli hale geldi. Yani bugün üretilen düdüklüler son derece güvenlidir. Kullanımı kolaydır ve sorunlar ortaya çıkmadan önce basıncı izlemek için daha iyi göstergeler ve vanalara sahiptirler. Bununla birlikte, artık sürekli mutfakta onları gözlemlemenize de gerek yok. Sadece birkaç kez izlemek ve yanlardan hiçbir yere buhar sızmadığından emin olmak yeterlidir. Eğer düdüklüyü gözetimsiz bırakarak mutfaktan ayrılmak zorunda kalırsanız, tam basıncına ulaştığından emin olmanız ve tekrar, hiçbir yerde kesinlikle buhar çıkmadığını kontrol etmeniz güvenliğinizi garantilemeye yeter. Düdüklüler hem kaynar suyla hem de basınçla çalıştığından, pişirme süreleri şehrinizin yüksekliğine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Ama bu genellikle büyük oynamalara sebep olmaz ve seçtiğiniz model ve hacme göre de farklılık gösterebilir. Düdüklü tencere fiyatları marka ve modeller arasında değişkenlik gösterebilir. Ayrıca hacim de fiyat etiketini etkileyen bir başka unsurdur. 3.5 lt düdüklü tencere en ufak hacimli tencerelerden biridir. Ve hacim artıkça fiyat etiketi de yukarıya doğru bir ivme kazanmaya başlayabilir.

Düdüklü Tencere Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düdüklü Tencere Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düdüklü tencerenizi kullanmadan önce herhangi bir ezik veya çatlak olmadığından emin olmalı ve içinde artık yiyecek olmadığını kontrol etmelisiniz. Çatlamış olan düdüklüler, sıcak buhar bırakıp sizi yakabildikleri için tehlikeli olabilir. Düdüklü tencerenizde herhangi bir şey pişirmeden önce içinde her zaman bir çeşit sıvı olmalıdır. Çoğu tarif su kullanılmasını gerektirir. Buharın birikmesi için yer olması gerektiğinden, asla ⅔ sıvıdan daha fazla olmamalıdır. Bu tencerenizin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecektir. Yani 10 lt düdüklü tencere için 7 litreden fazla sıvı doldurmamanız gerekiyor. Herhangi bir sebepten zarar gördüğünde tencerenizi kullanmayı bırakmalısınız. Düdüklü tencere yedek parça konusunda sıkıntı çekmeniz pek olası değildir. Düdüklü tencere parçaları online olarak kolayca bulunup satın alınabiliyor. Düdüklü tencereler sebze, deniz ürünleri ve meyvelerin genellikle pişirildiği bir vapur sepeti ile birlikte satılabilir. Nihale sepet ise çoğu modelde standıdır. Trivet düdüklü tencerenin en altına yerleştirildikten sonra, sepet onun üstüne yerleştirilir. Pişirmeden önce etinizi baharatlayabilirsiniz. Maksimum lezzet için önce eti esmerleştirmek gerekebilir. Bunu, orta yükseklikte düdüklüler az miktarda yağı ısıtarak yapabilirsiniz. Bu işlem sırasında kapağı açmamanız çok önemlidir. Sebze pişirecekseniz, dondurulmuş sebzeleri çözdükten sonra düdüklüye artmanız daha doğru sonuçlar elde etmenize olanak sağlar. Taze sebzeleri yıkadıktan sonra, vapur sepetine yerleştirebilirsiniz. Sebzelerin sadece 5 dakika pişmesi yeterli olacaktır.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencerenin maksimum kapasitesi, ciddiye alınması gereken bir güvenlik özelliği olarak işlev görür. Önerilen kapasitenin göz ardı edilmesi bir tehlike yaratma potansiyeline sahiptir. Tencereler, maksimum kapasite hakkında bir uyarı veya kılavuz ile beraber satılır. Bu kılavuzlar tüm düdüklüler için derecelendirme yönergeleri sunmaktadır. Önerilen kapasiteler güvenlik mekanizmalarını dikkate alır. Tencereler kapaklarda bulunan vanalar ve standart güvenlik mekanizmalarıyla satılırlar. Bu nedenle sınırlar, hem gıda hem de sıvının güvenlik mekanizmalarını tetiklemesini veya bunlara müdahale etmesini önlemek için tasarlanmıştır. Yani yönergeleri izlediğiniz sürece, düdüklüleri kullanmak son derece basittir.

Düdüklü Tencere Nasıl Açılır?

Basıncı yavaşça veya 10 saniye arayla kısa patlamalarla serbest bırakmak için basınç valfini biraz açın. 10 dakika sayın ve ardından valfi açarak kalan basıncı boşaltın. Basınç 10 dakikadan daha kısa sürede kaybolursa, zaman geçene kadar kapağı çıkarmayın. Tencereniz su buharını ve basıncı yeterince serbest bıraktıktan sonra kapağını güvenle açabilirsiniz. Bunun nasıl uygulanacağına dair yönergeler, satın aldığınız setin kullanım kılavuzunda yer alacaktır. En doğru uygulama için kılavuzdaki adımları eksiksiz izlemeniz oldukça önemlidir.

Düdüklü Tencere Nasıl Çalışır?

Düdüklü tencerenin arkasındaki prensip basittir. Sızdırmaz kapak, buharın dışarıya kaçmamasını sağlar. Sıkışan buhar, içerideki suyun kaynama noktasını yükselterek içindeki basıncı arttırır, böylece yiyecekleri zorlar ve daha hızlı pişirir. Gıdaları yüksek basınçta hızlı bir şekilde pişirebilen çok amaçlı bir cihazdır. Buhar basıncı, içinde birikerek yiyecekleri daha hızlı pişiren daha yüksek bir sıcaklık ortamı yaratır. Güvenli ve kullanımı kolay hale getiren birçok güvenlik özelliğine sahiptir.

Düdüklü Tencere Nasıl Kapatılır?

Kızartma, basınç ayarları ve basınç tahliyelerinde istikrarlı olması için düdüklü tencerelerin doğru kapatılması önemlidir. Tencerenin baskı süresi ve buharlaşma tencerenin yiyeceği pişirdiği sıcaklığı yüksek basınçta ulaştığı maksimum sıcaklığı gerektirebilir. Bu yüzden düdüklüyü talimatlara uygun şekilde kapatmanız gerekiyor. Her düdüklü tencerenin farklı kapak tasarımı vardır. Nasıl kapatılacağı da buna göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir düdüklü tencere basit düğme kombinasyonlarıyla açılıp kapanırken, başka modeller daha manuel, eski tip kapak tasarımlarına sahip olabilir.

Düdüklü Tencere Ne Zaman Açılır?

Bu tencereler, yeterli buhar üretmek için minimum miktarda sıvıya ihtiyaç duyar. Üreticiler, spesifik tasarım özelliklerine göre değişen sıvı gereksinimleri önermektedir. Düdüklü tencereyi açmadan önce bu su vasıtasıyla üretilen buharın tamamen tahliye olmasını ve soğumasını beklemeniz gerekiyor. Kimi modeller kilitli bir sistem kullanır ve kapaklarını buhar tahliye olmadan açmak neredeyse imansızdır. Yine de bu kapakları açmak için yeterli soğukluğa gelmesini beklemeniz gerekiyor.

Düdüklü Tencere Ne İşe Yarar?

Düdüklü tencereler daha az su kullanarak sebzelerin gevrekliği, lezzeti ve dokuyu korumasını sağlar. Bu, yemekleri oldukça lezzetli hale getirir. Öte yandan, etler istenen sulu ve nemli kaliteyi korur. Süper ısıtılmış buharlar doğal lezzetleri yoğunlaştırma eğilimindedir. Cihazlar, 30 dakika gibi kısa bir sürede yumuşak etler ve 15 dakika içinde güveç hazırlamak için tasarlanmıştır.

Hangi Düdüklü Tencereyi Almalıyım?

Düdüklü tencereler nispeten az miktarda su kullanır ve ısı ve basınç nedeniyle oldukça hızlı bir şekilde buhara dönüşür. Bu nedenle, özellikle daha kısa pişirme süresi ile eşleştirilen basınçlı pişirme, tipik olarak bir ocakta haşlanmış gıdalardan çok daha fazla besin bırakır. Bu yüzden hangi tencereyi seçeceğiniz, tamamen kullanım şeklinizle alakalıdır. Pişirilecek besim miktarı ve kullanım amacı, düdüklü seçerken yöneleceğiniz model ve kapasite açısından belirleyici olacaktır.