Yağlık & Sirkelik 

için sonuçları listeledik.

ÜCRETSİZ KARGO

Khakma Amber 2'li 750ml Zeytinyağ Sıvıyağ Şişesi Yağdanlık Yağlık
(3)
129,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

NanoPax Flairosol Zeytinyağı ve Sirke Yağ Spreyi +Ultra Hijyen Ta
NanoPax Flairosol Zeytinyağı ve Sirke Yağ Spreyi +Ultra Hijyen Ta
(5)
199,00 TL
189,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Yağlık Yağdanlık Amber 2'Li 750 ML Zeytinyağı Sıvıyağ Şişesi Yağ
(8)
119,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Paşabahçe 1 L Yağdanlık Yağlık Sirkelik
Paşabahçe 1 L Yağdanlık Yağlık Sirkelik
(58)
79,43 TL

ÜCRETSİZ KARGO

12'Li Şarap Şişesi Mantar Kapaklı Cam Yağ Şişesi 750 ML 1 Koli
(23)
259,00 TL
Pratik Hazneli Silikon Yağ Sos ve Yumurta Fırçası Zeytinyağı Sirke Cam Şişesi Yağdanlık
Pratik Hazneli Silikon Yağ Sos ve Yumurta Fırçası Zeytinyağı Sirke Cam Şişesi Yağdanlık
(3)
29,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Bambu Kapaklı Vakumlu Cam Yağdanlık Sirkelik 900 ML
(3)
149,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

12 Adet 1.5 lt Zeytin Yeşili Yağ Şarap Şişesi Büyük Boy Cam Şişe
12 Adet 1.5 lt Zeytin Yeşili Yağ Şarap Şişesi Büyük Boy Cam Şişe
(0)
369,50 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Arin - Geliştirilmiş Model-Yağ Püskürtücü-Zeytinyağı Sirke Şişesi
Arin - Geliştirilmiş Model-Yağ Püskürtücü-Zeytinyağı Sirke Şişesi
(2)
239,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Sprey Yağdanlık Sirkelik Cam Şişe
(4)
99,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Paşabahçe 1 L Yağdanlık Sirkelik Seti 2'li Set Yağlık
(83)
149,25 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Spray Yağdanlık Cam Şişe
(1)
80,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Metal Sprey Yağlık Sirkelik Paslanmaz Çelik
Metal Sprey Yağlık Sirkelik Paslanmaz Çelik
(1)
85,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Afracam Dorika Şeffaf 500 ML Cam Şişe Kapak Kapüşon 30 Adet
Afracam Dorika Şeffaf 500 ML Cam Şişe Kapak Kapüşon 30 Adet
(15)
569,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Paşabahçe Yağlık Sirkelik 1000 CC Cam Şişe Kapaklı Yağdanlık
Paşabahçe Yağlık Sirkelik 1000 CC Cam Şişe Kapaklı Yağdanlık
(4)
158,01 TL
139,41 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Ikea Klockren 34 CM Yağ Sıçratmaz Kapak Kızartma Paslanmaz Çelik
(5)
147,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Vip Ahmet 2'Li Borosilikat Da MLatmaz Yağlık 600 ML Vp-963
(6)
109,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Metal Şişe Ucu Servis Aparatı Da MLalık Yağdanlık Tıpa Tapa Mantar
(25)
69,99 TL
49,99 TL

Yağlık ve Sirkelik

Mutfakta kullanılan bazı temel malzemeler ve ekipmanlar bulunmaktadır. Bu malzemelerin başında zeytinyağı gelmektedir. Her yemeğe lezzet katan zeytinyağı ve ayçiçek yağı özellikle Türk mutfağı olmak üzere tüm mutfaklarda olmazsa olmaz malzemedir. Bu noktada zeytinyağını muhafaza etmek de oldukça önemlidir. Zeytinyağı yanında salata gibi yemeklerin vazgeçilmezi sirke de sık sık kullanılmaktadır. Yağ ve sirkenin kullanım aşamasında kolaylık sağlaması açısından yağlık ve sirkelikte muhafaza edilebilir. Bu tarz ürünlerin saklama koşulları ürünün tadının ve yapısının bozulmaması açısından önem arz etmektedir. Lezzetini en iyi şekilde korumaları için bu kritere dikkat edilmelidir. Tercih edeceğiniz yağlık, sirkelik seçeneği yağın ve soslarınızda koku oluşmasını, toz ve kir almasını önemli ölçüde önler. Sofralarınızda rahatça kullanabileceğiniz yağlık ve sirkelik modelleri her zevke uygun seçeneğe sahiptir. Mutfağınızın dekorasyonuna, yemek takımlarınızın tasarımına uygun modeli tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bir bütünlük yaratabilirsiniz. Desen ve tasarım açısından çeşitliliğin yanı sıra boyut olarak da pek çok seçenek bulunmaktadır. Mutfağınızda boyut olarak daha büyük modellerden tercih edebileceğiniz gibi sofra düzeninde daha minimal bir duruş açısından daha küçük modellere yönelebilirsiniz.

 Yağ Kullanımını Pratik Hale Getiren Yağlık Modelleri

Yağ Kullanımını Pratik Hale Getiren Yağlık Modelleri

Yemeklerde ayçiçek, fındık ya da zeytinyağı yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sıvı yağları, sirkeleri ve limon gibi sosları muhafaza edebileceğiniz ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler kullanım sırasında kolaylık sağlarken aynı zamanda dekoratif bir görüntü de oluşturmaktadır. Bu sayede tüm yağların ve sosların düzenli bir şekilde durmasını sağlayabilirsiniz. Yüzlerce farklı şekilde ve tasarımda yağlık ve sirkelik seçeneği bulunmaktadır. Geniş ürün skalasından mutfağınızın dekoruna ve sizin kendi zevkinize uygun modeli tercih edebilirsiniz. Hemen her mutfakta bulunan yağlıklar yemeklere sos dökerken miktarı kontrol edebilmenizi sağlar. Yemeklerde kullandığınız soslar için kullandığınız bu ürünleri tezgah üzerinde yemek yaptığınız alana ya da ocağa yakın yerleştirebilirsiniz. bu şekilde elinizin altında, kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olacaktır. Ayrıca dekoratif bir görünüme sahip oldukları için misafir ağırladığınızda masada da kullanabilirsiniz. Sıvı yağ ve sirkelerin kendi ambalajları dökerken miktarı ayarlamak pek mümkün olmayabilir. Geniş bir ağzı olduğundan istediğinizden daha fazlası yemeğe dökülebilir. Bunun dışında özellikle sıvı yağlar büyük ambalajlara sahiptir. Evde kullanım için aldığınız 5, 10 ya da 15 litrelik yağ tenekelerini kaldırmak ve yemeğe bu şekilde dökmek pek de kolay olmamaktadır. Ağır olduğundan etrafa dökülme gibi istenmeyen sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle yemeklere yağın kendi ambalajından yağ dökmek uğraş gerektirmektedir. Yağlık kullanarak gerekli miktarda yağı yemeğinize kontrollü bir şekilde ekleyebilirsiniz. Cam, plastik gibi farklı materyaller kullanılarak üretilen yağlıklar bulunmaktadır. Metal yağlık modelleri pek çok yağın muhafaza edilmesi için uygundur. Sirkelik ve yağlık bambu kullanılarak üretilen modelleri ile mutfağınıza son derece modern bir hava katacaktır. Bambu kapaklı yağlıklar son dönemde oldukça yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yağlık 1 lt seçenekleri olduğu gibi 250 ml, 500 ml şeklinde daha küçük boyutlu modelleri de bulmak mümkündür. Sofralarda 100 ml ya da 250 ml gibi daha küçük hacimli modellerden kullanmak ideal olacaktır.

 Birbirinden Şık Tasarımlara Yağlık ve Sirkelik Seçenekleri

Birbirinden Şık Tasarımlara Yağlık ve Sirkelik Seçenekleri

Bazı yağ ve sirke şişelerinde, yağın masaya ya da tabağa sızması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu tarz durumların önüne geçmek için en iyi çözüm yağlık ve sirkelik şişeler kullanmaktır. Bu sayede sosların kullanım sonrası masaya sızmasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde hem daha hijyenik bir kullanım sunar hem de masa örtünüzde yağ, sirke, limon gibi sos lekelerinin oluşmasını büyük ölçüde önler. Sofralarda mutfakta kullanılan sostan daha az miktar kullanıldığı için en iyi tercih soslarınız için alacağınız sirkelik, yağlık ve limon sosluk şişeler olacaktır. Temiz kullanım sunan bu ürünler, mutfağınızın ve masanızın daha temiz durmasını sağlar. Ağzı sızdırmayan modellerin yanı sıra kapaklı seçenekler de bulunmaktadır. Kullanım sonrası kapağını kapatarak sosun kapaktan sızmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca kapaklı modeller sosun içerisine bir şey kaçmasını da önler. Bu özelliği ile kapaklı modeller çok sık tercih edilmektedir. Kapaklı modelleri, piknik gibi planlarınızda çantanızda rahatça taşıyabilir, dilediğiniz yere götürebilirsiniz. Bu tarz planları çok sık yapıyorsanız daha küçük boyutta kapaklı sosluklardan alabilirsiniz. Bu şekilde taşımanız daha kolay olacaktır. Yağlık, sirkelik, limonluk şeklinde bir arada bulunan yağlık seti modellerinden tercih ederek tek seferde sosluk ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Birbiri ile uyumlu ürünler olacağından bir bütünlük yaratmak daha kolay olacaktır. Bu setlerde bulunan ürünler değişkenlik gösterebilir. Tuzluk ve biberliğin dahil olduğu modeller de bulunmaktadır. İhtiyacınıza en uygun ürün seçeneğini sayfamızda kolayca bulabilirsiniz. Sprey yağlık son derece pratik ve işlevsel bir üründür. Tavaya dilediğiniz miktarda yağı ölçüyü kaçırmadan kolayca dökebilirsiniz. Özellikle ince bir katman yağ kullanmak gerektiğinde oldukça kullanışlı hale gelir. Sprey sirkelik de aynı şekilde sprey formundadır, yemeklerinize ve salatalarınıza rahatça istenen miktarda sıkabilirsiniz. Bir başka pratik ürün ise fırçalı yağlık modelleridir. Bu üründe bir yağ haznesi ve fırça bulunmaktadır. Fırça haznede bulunan yağın içinde bulunmaktadır. Yağa ihtiyaç duyduğunuzda fırçayı hazneden çıkararak dilediğiniz alanı yağlayabilirsiniz. Minimal tasarımı ile mutfağınızda kolayca konumlandırabilirsiniz. Özellikle fırına girecek ürünlerin üzerini yağlamada oldukça kolaylık sağlamaktadır.

 Mutfağınızda Tarzınızı Yansıtan Yağlıklar

Mutfağınızda Tarzınızı Yansıtan Yağlıklar

Mutfağın vazgeçilmezlerinden olan yağların muhafaza koşulları oldukça önemlidir. Yemek yaparken kullandığınız yağ ve sirke gibi soslarınızı koyabileceğiniz ürünler bulunmaktadır. Yağlık, sirkelik ve limonluk adı verilen bu ürünlerde saklanabilir. Bu yağlıkların cam, plastik ve porselen gibi farklı materyaller üretilmiş seçenekleri bulunmaktadır. Sosların en iyi şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Sofranızda, misafirlerinize sunabileceğiniz küçük boyuttaki sosluklar ile sunumlarınızı daha şık hale getirebilirsiniz. Ayrıca farklı desen ve renk modelleri ile yemek takımlarınıza ve sofranıza uyum sağlayan ürünü seçerek bütünlük yakalayabilirsiniz. Plastik yağlıklar profesyonel mutfaklar da dahil olmak üzere çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Plastik yağlıkların en büyük avantajlarından biri kırılma gibi problemlerin yaşanmamasıdır. Özellikle profesyonel mutfaklarda yoğun bir tempo vardır. bu yoğun tempoda mutfak içerisinde her şey çok hızlı ilerleyebilir ve bazı ufak kazalar yaşanabilir. Plastik ürün seçenekleri kırılma, çatlama gibi problemlerin önüne geçilir. Bu nedenle plastik yağlık ve sosluklar oldukça fazla tercih edilmektedir. Sirkelik ve yağlık plastik olduğundan her yere kolayca taşıma imkanı sunar. Plastik soslukların bir diğer avantajı uygun fiyatlı olmasıdır. Hem kullanım açısından kolaylık sağlarken hem de bütçenizi korumanıza yardımcı olur. Ayrıca plastik ürünler son derece hafif olmaktadır. Kolay temizlenebilir özelliği ile hijyenik bir kullanım sunmaktadır. bu ürünlerin kapak yapısı yağların ölçülü bir şekilde dökülmesini sağlamaktadır. Çok büyük ağıza sahip ürünler istenenden fazla ürün dökülmesine neden olacaktır. Aynı şekilde çok ince ağızlı ürünler ile yağ ve sos dökmek oldukça zor hale gelecektir. Bu nedenle ideal boyutta kapağa sahip yağlık ve sirkelik modelleri tercih edilmelidir. Bu şekilde mutfaklarda kullanım rahatlığı artacaktır. Bulaşık makinesinde yıkanabilen bir ürün tercih ederek temizlik konusunda rahat edebilirsiniz. Ayrıca plastikler genelde şeffaf ya da yarı şeffaf olmaktadır. Şeffaf yağlık seçenekleri, içerisinde ne kadar yağ kaldığını rahatlıkla görmenize olanak tanır. Bunun yanı sıra birçok modelde ölçek göstergesi bulunmaktadır. Bu da dökeceğiniz miktarı ölçeğini görmenizi sağlar. Sayfamızdan Acar yağlık ve sirkelik modellerine bakabilirsiniz.

 Sofranızda Dikkat Çeken Yağlık ve Sirkelik Modelleri

Sofranızda Dikkat Çeken Yağlık ve Sirkelik Modelleri

Yağlık ve sosluklarda en sık tercih edilen materyallerden birisi ise camdır. Cam yağlık modelleri oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Cam ürünler sağlığa zararlı bileşenler içermediği için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Özellikle ayçiçek ve zeytinyağı cam yağlıklarda güvenle muhafaza edilebilir. Cam yağdanlıklar içerisinde bulunan yağda koku oluşumunu önler. Ayrıca ısıyı sabit tutarak tat ve koku değişiminin de önüne geçer. Farklı boyutlarda ve modellerde tasarlanan cam yağdanlık seçenekleri ile yağınızı sağlıklı ve hijyenik bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca cam şişe yağlık modelleri dekoratif açıdan da son derece şık bir görüntü sunmaktadır. Farklı renk ve desenleri olduğu gibi şeffaf seçenekleri de bulunmaktadır. Bu sayede içindeki ürünü rahatça görebilirsiniz. Mutfağınızda ve sofranızda dekoratif açıdan güzel bir görüntü yakalamak isterseniz cam yağlık ve sirkelikler oldukça ideal parçalardır. Yağı en iyi şekilde saklayarak içeriğinin zarar görmesini önlemektedir. Farklı boyutlarda üretilen yağlık ve sirkelik modelleri arasından tercihinize uygun modeli seçebilirsiniz. Mutfaklarda daha geniş hacimli modeller yaygınken sofrada kullanımda daha küçük hacimli ürünler kullanılmaktadır. Yağlık alırken dikkat edeceğiniz birkaç ayrıntı bulunmaktadır. Öncelikle yağlığın damlatmıyor olması son derece önemlidir. Damlatan yağlık ve sirkelikler masada ve tezgahta yağ lekesi oluşumuna neden olabilir. Damlatmayan yağlıklar bu açıdan çok daha hijyeniktir. Kapaklı yağlıklar hem yağın şişeye daha kolay doldurulmasına olanak tanır hem de kullanım sonrası kapatılarak yağın içine toz kaçmasını önler. Bulaşık makinesinde kolayca yıkanabilen cam yağlık ve sirkelikler, hijyenik bir kullanım imkanı sunar. Cam ve plastiğin yanı sıra en sık tercih edilen yağlıklar porselenden üretilmektedir. Porselen yağlıklar oldukça şık ve modern tasarımlara sahiptir. Mutfaklarda şık bir görüntü için porselen yağlık ve sirkelikler tercih edilebilir. Porselen de cam gibi yağ saklamak için son derece uygundur. Yağlarınızı porselen ürünlerde sağlıkla ve güvenle muhafaza edebilirsiniz. Oldukça zarif tasarımları ile mutfakların havasını değiştiren bir üründür. Özellikle beyaz porselen ürünler modern tasarımlı mutfakların vazgeçilmezlerinden biridir. Farklı modellerde, tasarımlarda ve farklı materyallerden üretilmiş yağlık modelleri arasından zevkinize ve ihtiyacınıza en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

 Farklı Modellerde Çeşit Çeşit Yağlık ve Sirkelik Seçenekleri

Farklı Modellerde Çeşit Çeşit Yağlık ve Sirkelik Seçenekleri

Birbirinden güzel modellere sahip yağlık ve sirkelikler, sosları ışıktan koruyarak ürünün ömrünü uzatmaktadır. Yağlık çeşitleri hem kullanım sırasında hem de muhafaza ederken kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Yemek yaparken ya da sofrada tabağınıza yağ dökerken karşılaşılan bir problem, şişenin ağzından yağ akmaya devam etmesidir. Ufak bir damla şeklinde olsa da mutfakta bulunduğu yerde ya da yemek masasında leke oluşmasına neden olabilir. Ayrıca şişenin tutulan bölümü de yağ olacağından kullanan kişilerin de eline yağ bulaşacaktır. Bu gibi durumların önüne geçmek için damlatmayan yağlık modelleri tam bir kurtarıcıdır. Tezgah üstü yağlık modelleri özellikle yemek yaparken elinizin altında olacağından oldukça pratiktir. Ocağınızın yakınına koyarak kolayca ulaşabilirsiniz. Yağlarınızı muhafaza ettiğiniz şişelerin güneşe direkt olarak maruz kalmaması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Direkt güneşe maruz kalan yağlarda tat ve koku bozulumu olabilir. Normal şartlarda uzun zaman dayanabilen doğal yağlar, direkt güneş alırsa bu süre oldukça kısalacaktır. Bu nedenle yağlıklarınızı direkt güneş ışığı almayan bir yere konumlandırmanız daha iyi olacaktır. İnce yapılı yağlıklar güneşi daha çabuk geçirebilir. Daha kalın yapılı cam ve porselen ürünler güneşin şişe içerisine ulaşmasını bir nebze önleyebilir. Kapaklı seçenekler yağın daha iyi saklanmasını sağlar. İçerisine kaçabilecek ufak tozları engeller. Ayrıca kullanım sonrası kapağı kapatarak yağ sızıntısını önleyebilirsiniz. Birbiri ile uyumlu farklı yağlık, sirkelik ve limonluk alabileceğiniz gibi hepsinin bir arada bulunduğu yağlık takımı modellerinden seçebilirsiniz. Set halinde almak uyum açısından daha ideal olacaktır. Yağlık ve sirkelik gibi sosluklar düzenli aralıklarla derinlemesine temizlenmelidir. Yemeklerde kullanılan ürünler olduğu için uzun bir süre temizlemeden bu ürünleri kullanmak hijyen açısından doğru olmayacaktır. Bu nedenle uygun yöntemleri kullanarak sosluklarınızı düzenli bir şekilde temizlemelisiniz. Yağlık fiyatları üründen ürüne değişkenlik göstermektedir. Plastik ürünler ile cam ve porselen modellerin fiyatı birbirinden farklıdır. Fiyat skalası ürüne göre şekillenmektedir. Birbirinden farklı modellerde, havalı tasarımlara sahip, kullanım kolaylığı sunan yağlık ve sirkelik modellerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. En uygun fiyatlarla mutfağınıza uyum sağlayacak yağlık, sirkelik, limonluk ve daha pek çok sosluk modelleri için Tupperware yağlık ve sirkelik sayfamıza göz atmayı unutmayın.

Yağlık Nasıl Temizlenir?

Mutfakta en sık kullanılan ürünlerden biri olan yağlıkların temizliği hijyen açısından oldukça önemlidir. Yağ kendi yapısı dolayısıyla zor temizlenen bir üründür. Bu nedenle temizlemek için farklı yollar denenmesi gerekebilir. Yağlıklarınızı temizlemek için birkaç farklı yol bulunmaktadır. İlk olarak eğer ürün buna uygunsa bulaşık makinesine atarak sıcak suda derinlemesine temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında kullanabileceğiniz bir diğer yol sirkedir. Daha etkili olması açısından sıcak su ile karıştırdığınız sirkeyi yağlığın içine doldurup, elinizi şişenin ağzını kapatarak çalkalayabilirsiniz. Karışımı bir süre şişe içerisinde bırakarak lekelere işlemesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında temizlik için karbonat ve kaya tuzu kullanabilirsiniz. Doğal içerikli bu malzemeler temizlik için son derece uygun ve etkilidir. Yine su ile karıştırdığınız karbonat ya da kaya tuzunu şişe içerisinde bir süre bıraktıktan sonra durulayıp temizleyebilirsiniz. Hijyen açısından yağlığı belirli aralıklarla temizlemeyi unutmayınız.

Yağlık Ne İşe Yarar?

Yağlık mutfaklarda en sık kullanılan malzemelerden olan ayçiçek ve zeytinyağı gibi yağları muhafaza etmeye yarar. Evlere genellikle 5, 10 litrelik boyutlarda yağ alınır. Oldukça büyük ambalajlara sahip olduğundan bu şekilde kullanmak pratik olmayabilir. Kullanımı daha kolay hale getirmek için farklı boyutlarda yağlıklar kullanılabilir. 250 ml,500 ml gibi boyutlarda yağlığa düzenli şekilde yağ doldurarak pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Yağlık aynı zamanda yağ miktarını ayarlamanıza olanak tanır. Büyük bir şişeden dökmektense ideal boyuttaki yağlıktan gerekli ölçüde yağı tencereye ya da tavaya dökebilirsiniz. Ayrıca etrafa yağ dökülmesini de önlemektedir. Yemek yaparken ve yemek sunumlarında yağlıklar kullanılmaktadır. Yağlıklar hem mutfakta pratiklik hem de dekoratif açıdan şıklık sunmaktadır. Bu nedenle hem evlerde hem de profesyonel mutfaklarda yağlık kullanılmaktadır.

Hangi Sirkelik Alınmalı?

Sirke, özellikle salataların baş kahramanıdır. Sirkeleri muhafaza etmek için farklı modellerde sirkelikler bulunmaktadır. Kullanım kolaylığı ve dekoratif açıdan daha hoş durması nedeniyle sirkelikler sık sık tercih edilmektedir. Mutfağınızın temasına uygun bir sirkelik seçebilirsiniz ve bir bütünlük yaratabilirsiniz. Yemek masanızda, sunumda kullanacağınız sirkeliği ise daha küçük hacimli ve yemek takımınıza uygun şekilde tercih etmeniz iyi olacaktır. Sirkeliklerin cam, porselen, plastik gibi farklı materyallerden üretilmiş modelleri bulunmaktadır. Ayrıca tercih edeceğiniz sirkeliğin kolay temizlenebiliyor olması da önemlidir. İhtiyacınıza uygun olan modeli yüzlerce seçenek arasından bulabilirsiniz.