ÜCRETSİZ KARGO

Busso Ac-1 Burun Tıkacı Şeffaf
(36)
99,00 TL
59,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Unisex Sarı/Siyah 27lt Yüzücü Sırt Çantası 5 bölmeli Nabaiji Meri
(1)
1.059,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Team Backpack 45 Yüzücü Çantası 002436400
(1)
2.199,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Unisex Siyah-Kırmızı 40 Lt Yüzücü Sırt Çantası 9 bölmeli Nabaiji Meridyendükkan
(0)
1.199,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Antreman Hunisi 5 Farklı Renkli Set- 30 CM
(0)
299,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Busso Pullboy Bacak Arası Yüzme Aparatı Mavi-Beyaz
(32)
199,00 TL
149,00 TL
SQUARE

ÜCRETSİZ KARGO

Arena 9505695 Pullboy Bacak Arası Yüzme Aparatı
(1)
409,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Şeffaf Su Geçirmez Telefon Kılıfı Cüzdan Beyaz
(10)
34,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Selex Silikon Kulak Tıkacı Hassas Kulaklar için Ep-1000
(12)
89,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Busso Ac-3 Burun Tıkacı Yeşil
(1)
99,00 TL
59,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Speedo 8-07361F959 Centre Snorkel
(1)
769,50 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Speedo Es Ergo Ear Plugs Kulak Tıkacı Multi
(3)
299,00 TL
243,00 TL
SQUARE

ÜCRETSİZ KARGO

Actifoam Pullbuoy Bacak Arası Yüzme Aparatı Pulboy - Çocuk - Mavi
(2)
113,85 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Watko Havuz Su Topu Büyük Mavi-Yeşil
(1)
249,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Busso Ab-685 Aqua Belt Deniz ve Havuz Batmaz Kemer
(53)
199,00 TL
149,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Busso Ep-1 4'lü Plastik Kutulu Kulak Tıkacı
(17)
99,00 TL
59,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Busso Ac-2 Burun Tıkacı Şeffaf
(5)
99,00 TL
59,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

İntex Kırmızı Kolluk 30x15 CM
(3)
74,98 TL

Antrenman Malzemeleri

Yüzme sporu her yaştan bireyler için uygun ve sağlıklı olan bir spor türüdür. Kapalı alanlarda da yapılan yüzme sporu bu özelliği ile her mevsimde rağbet gören bir spor türü olmuştur. Yüzme sporu, bacak ve kulaç hareketleri yapılarak tüm kasların çalışmasını sağlar. Yüzme sporu sadece bedensel sağlığın değil psikolojik sağlığın da yararınadır. Yüzme sporunu uzun süreli yapmak isteyenler gerekli yüzme antrenman ekipmanlarına sahip olmalıdır. Yüzmeye yeni başlayanlar zamanla tüm kaslarının çalışmaya başladığını fark edecektir. Bu açıdan yüzme sporu oldukça faydalı ve uzmanlar tarafından önerilen bireysel sporlar arasındadır. Yüzme sporu belli boyutlarda olan havuz, göl veya denizlerde gerçekleştirilebilir. Yüzme antrenmanı sırasında serbest, kurbağalama, kelebek, sırtüstü gibi pek çok yüzme stili öğrenilir. Yüzme antrenmanını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan ekipmanlar, yüzmeyi ve yüzme stillerini öğrenmeniz için size yardımcı olacaktır. Su gözlüğü, palet, şnorkel, bone gibi ekipmanlar bu malzemelerin sınıfındandır.

Yüzme Antrenmanı Malzemeleri Nelerdir?

Yüzme Antrenmanı Malzemeleri Nelerdir?

Yüzme antrenmanında kullanmanız için birçok malzeme vardır. Bunları kullanmanız, yüzme sporunu daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmenize yardımcı olur. Yüzme antrenmanını gerçekleştirebilmeniz için öncelik olarak mayo ya da bikiniye ihtiyacınız vardır. Yüzme antrenman mayosu içinde rahat edebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Pek çok renkte ve tasarımda üretilen bu mayolardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Mayo tercihinizi daha parlak yaparak su dışından da görünmesini sağlayabilirsiniz. Yüzme antrenman gözlüğü havuz ya da deniz içinde mutlaka kullanılması gereken bir üründür. Yüzerken suyun içinde her şeyi net olarak görmek ve nereye kulaç attığınızı bilmek önemlidir. Yüzünüze tam olarak oturması gereken gözlüklerin su sızdırmadığına emin olmalısınız. Havuzlarda yer alan klor da belli bir süreden sonra gözlerinizi acıtacağı için su gözlüklerini yüzme sporunu gerçekleştirirken mutlaka kullanmalısınız. Şnorkel ve maske de yüzme antrenmanı sırasında kullanılması gereken ekipmanlardandır. Şnorkel suyun altında bir boru sayesinde hava akışı ile nefes almanızı sağlar. Daha basit yapılı şnorkeller J biçiminde bir borudan oluşur. Hortum, ağızlık, maske-gözlük gibi malzemeler de şnorkelin tamamlayıcılarındadır. İdeal uzunluğu 30 cm olan şnorkeller bazı modellerde 45 cm uzunluğuna ulaşabilir. Çapı ise bir parmak kalınlığı kadardır. Yüzme antrenman paleti de antrenman sırasında kullanılması gerekmektedir. Yüzme stilini teknik hale getirmek isteyenler paletle yüzmeye başlamaktadır. Yüzme paleti suda yüzmeye ve ilerlemeye yardımcı olan bir palettir. Genellikle plastik ya da kauçuk malzemeden üretilir. Paletler suyu rahat iterek istediğiniz yönde ilerlemenizi sağlar. Paletiniz olursa daha hızlı yüzebilir, daha az yorulur, ayak bilekleriniz esner ve suyun altına dalmanızı kolaylaşır. Paletlerde kendi içerisinde farklı modellere ayrılmaktadır. Örneğin, uzun paletleri dalmak için kullanmanız gerekirken, kısa paletleri ayak vuruşlarını güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Su geçirmeyen özellikleri ile yüzme antrenman saati kaç dakikada ne kadar süre yaptığınızı, nefesinizi tutarak suyun altında kaç saniye durduğunuzu ve vücudunuzun sağlık durumunu öğrenmenize yardımcı olur. Kaç kalori yaktığınız, antrenmana ne kadar süredir devam ettiğiniz, nabız hızınız gibi pek çok durumu bu saat yardımı ile öğrenebilirsiniz. Yüzme antrenman filesi tüm ekipmanlarınızı kolaylıkla taşımanıza yardımcı olur. Hem havuzlar, hem de spor salonları için özel olarak üretilen bu fileler sağlam ve güvenlikli yapısı ile ekipmanlarınızı korumanıza yardımcı olmaktadır. Yüzme antrenmanı ekipmanlarının daha detaylı bilgileri için sayfamızdaki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Yüzme Sporunun Faydaları

Yüzme Sporunun Faydaları

Yüzme sporunun bilinen pek çok faydası vardır. Hemen herkesin yapabileceği bir spor olan yüzme özellikle yaz aylarında akla gelinse de dört mevsim olarak yapılabilen bir spordur. Özellikle gelişme çağında olan çocukların sıklıkla başvurduğu yüzme sporu vücudun tüm kaslarını çalıştıran tek spor türüdür. Yüzmek çocukların, hamilelerin, eklem rahatsızlığı olanların, kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir spor türüdür. Suyun üstünde durmak ve direncine karşı gelebilmek sarf ettiğiniz efor hem kol, hem karın kaslarınızı çalıştırır. Uzun süreli kas ve eklem ağrısı gibi problemler yaşayan hastalar, yüzmeyi ağrılarını giderici bir tedavi gibi görmektedir. Suyun içerisine girdiğinizde omurganıza binen yük azalacaktır; bu da rahatlamanızı sağlar. Yüzmenin solunum yollarına da faydası vardır. Kas grupları hareket geçince yoğun bir enerji harcarsınız ve daha çok oksijene ihtiyaç duyarsınız. Her beş, yedi ya da dokuz kulaçta bir nefes alarak ciğer kapasitenizi arttırabilirsiniz. Düzenli olarak yüzme antrenmanı yapmak kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltır. Yüzerken bedeninizin tamamı aktif olduğundan ötürü kalbe giden temiz kan atışı artar, bu da daha sağlıklı bir yaşama işaret eder. Sağlıklı bir kan dolaşımı tansiyon hastalıklarını da engellemeye yardımcı olur. Kilo vermek isteyenlerin de ilk tercihi yüzme sporu oluyor. Hem tüm vücudunuzu hareket ettirmeniz, hem de suyun içinde suyun kaldırma kuvvetinden faydalanmanız sonucunda kilo verebilirsiniz. Yüzmek sadece bedensel sağlığınızı değil zihinsel sağlığınızı da düzeltmenize yardımcı olur. Yüzerken endorfin seviyeniz yükselir ve kendinizi daha enerjik hissederseniz. Üstelik suyun sesi rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kendinizi bir nevi meditasyon yapıyor gibi hissedersiniz. Yüzmenin psikolojiye bir etkisi de uykuyu düzenlemeye yaramasıdır. Doğru yerde doğru şekilde nefes alıp verdikten sonra yüzme sporunu yapmak hem çok sağlıklı hem de çok kolay olacaktır. Yüzmenin faydasının yanın da keyfini de çıkartma istiyorsanız gerekli ekipmanları edinmeniz gerekir. Su gözlüğü, palet, şnorkel gibi ekipmanlarla yüzme sporu çok daha eğlenceli bir aktivite haline gelmektedir. İster denizde, ister havuzda kullanabileceğiniz bu ekipmanlar antrenmanları oldukça kolay bir hale getirmektedir.

Yüzme Antrenmanı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme Antrenmanı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En popüler spor türlerinden olan yüzme her yaştan ve cinsten insanın ilgisini çeken bir spor türü olmuştur. Pek çok insan için zor ve korkutucu olarak görülen yüzme eylemi gerekli yüzme antrenman aletleri tedarik edildikten sonra gayet kolay ve keyifli bir hale gelmektedir. Yüzme antrenmanlarını daha keyifli hale getirmek ve sporu düzgün uygulayabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk yapmanız gereken şey suyun korkmamanız gereken bir yer olduğunu kendinize öğretmek olmalı. Bu tip bir korkunuz varsa bunu yenmelisiniz. Suya girmeden evvel ısınma hareketleri yapmak önemlidir. Su, kasların şişmesine neden olur. Kasların şişmesi de hem çabuk yorulmanıza hem de vücudunuzun çeşitli yerlerine kramp girmesine neden olur. Suyun içinde ani bir kramp girmesi panik yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden ısınmadan yüzme antrenmanına başlanmamalıdır. Öncelikle yüzerken suya karşı olan direncinizi en aza indirmeniz gerekir. Bu nedenle dar kesimli mayolar tercih edilmelidir. Yüzme sporu için özel tasarlanmış bu şortlar, suyun direncini kırmanıza oldukça yardımcı olur. Yüzme antrenmanlarında gerekli olan malzemelerden bir de bonedir. Bone havuz temizliğini muhafaza etmek için önemli olsa da bunun dışında suyun direncini kırmak için de önemli bir ekipmandır. Özellikle uzun saçlı olanlar için bone vazgeçilmez yüzme ekipmanlarındandır. Gerekli yüzme ekipmanları sağlandıktan sonra yüzme stillerini öğrenmeniz gerekmektedir. Profesyonel olarak yapılan yüzme sporu 4 farklı stilde gerçekleştirmektedir. Bunlar: Kelebek, sırt, kurbağalama ve serbest stildir. Her stilin kendine has teknikleri vardır. Tekniğinizi geliştirmek için antrenman ekipleri ile birlikte sıkı bir çalışma programına sahip olmanız gerekmektedir. Yüzme eğitiminde önce serbest stili öğrenip ondan sonra diğer stillere geçilmektedir. Yüzme stilleri içinde en karmaşık olanı serbest stildir. Sudaki öncelikli amacınız direncinizi azaltmak olmalıdır. Bunu sağlamak için suyun üzerine paralel biçimde uzunlamasına durmanız gerekmektedir. Ayak vuruşları alacağınız paralel duruşu bozmayacak şekilde olmalıdır. Yüzme antrenmanlarında, suyun içinde doğru pozisyon almayı da öğrenmeniz gerekmektedir. Bunu kendi çabalarınızla yapamıyorsanız antrenman ekipmanlarından destek almanız gerekmektedir. Yüzme tahtaları vücudunuzu suya paralel koymanıza yardımcı olmaktadır. Yüzme tahtasının size yakın olan ucundan tutup ileriye doğru gerdikten sonra ayak vuruşlarınız ile kulaç çalışması yaparak doğru pozisyonu almayı öğrenebilirsiniz. Doğru pozisyonu aldıktan sonra sıra doğru kulaç atmaya gelmektedir. Kulaç atarken ellerinizi kepçe haline getirmeden, parmaklarınızı biraz açarak kulaç atmayı denmelisiniz. Kulaç atarken yarım kulaç atmamaya, kollarınızı göğsünüzün daha aşağısından atmaya dikkat etmelisiniz. Kolunuz suyun dışına çıktığında dirsekten bükmeli ve dirseğinizi yukarı doğru çekmelisiniz. Yüzerken kullanacağınız su gözlüğünüz suyun içini rahat görmenize yardımcı olacaktır. Böylelikle vücudunuzun su içindeki hareketlerini de görmüş ve ona göre kontrol etmiş olursunuz. Kulaç arası alacağınız nefesi de yine bir yüzme antrenmanı ekipmanı olan yüzme tahtası ile düzene sokabilirsiniz. Tahtayı yutarak ayaklarınızı kulaç atarken nefes alma tekniklerinizi geliştirebilirsiniz. Nefes alma işlemini çok hızlı yavaş yapmamalısınız. Seri ve senkronize olmalısınız. Başınız suyun içindeyken aldığınız nefesi vermeyi unutmayınız. Eğer suyun içinde burnunuzdan nefes vermezseniz, kafanızı yanınıza çevirdiğinizde hem nefes almak hem de nefes vermek zorunda kalırsınız.

Yüzme Antrenman Sistemleri

Yüzme Antrenman Sistemleri

Yüzmeyi yeni öğrenen biri sık sık antrenman yapmazsa kendisini geliştiremez. Bu antrenmanlarda belli periyotlarda yapılmalıdır. Yüzme antrenman sistemleri bu yüzden önemlidir. Yüzücülerin özel antrenman sistemleri vardır. Laktat tolerans antrenmanı bunlardan biridir. Uzun sprintlerin, orta veya uzun dinlenmelerle yapıldığı antrenman çeşididir. Laktat tolerans antrenmanının daha fazla tekrarı yapılması gereklidir. 100 metre yüzücüleri için 600-1200 metre, 200 metre yüzücüleri için 600-1600 metre, 400 metre yüzücüleri için 600-2000 metrelik set uzunluğu yeterlidir. Bu yüzme sistemini belli periyotlarla tekrarladığınızda kas tampon kapasitesinde artış, anaerobik metabolizma oranında artış gibi faydalar görebilirsiniz. Yüzme antrenman sistemleri mutlaka bir profesyonel yardımı ile belirlenmelidir. Bu antrenman sistemleri içinde nasıl besleneceğinizden, hangi hareketleri yapacağınıza kadar her şey programlı bir şekilde yazılır. Spor sonrası vücuttaki kas glikojenleri tükenir. Bu sebeple, spor sonrasında vücudun toparlanması için şekerli şeyler yemeniz gerekir. Şekerden kasıt aşırı tatlı şeyler değildir. Bulgur, baklagiller, tam buğday ekmeği ve sebzeler yemeniz gereken şeylere örnektir. Yıpranan kas lifleri için de mutlaka protein alınmalıdır. Protein kırmızı ette yüksek oranda bulunur. Çok az yağ ile pişirilmiş tavuk, balık ve peynir de protein açısından oldukça zengindir. Yüzme sporu tüm kasları çalıştırdığından mutlaka sistematik bir şekilde yapılmalıdır. Doğru yüzme antrenmanı yapmak da doğru ekipmanları seçmekten geçer. Örneğin, antrenmanlarınızda yanınıza alacağınız yüzme lastiği, havuzun dışında dahi antrenmanınızı devam ettirmenize yardımcı olur. Yüzme sonrası beslenmenin önemi olduğu kadar yüzme öncesi beslenme şekliniz de oldukça önemlidir. Yemek yedikten hemen sonra kesinlikle suya girilmemelidir. Yüzücünün fizyolojik durumuna göre değişse de, antrenmandan en az 3 saat önce yemek yenmiş olması gerekmektedir. Beslenme için de genellikle karbonhidratlı yiyecekler tercih edilmelidir. Bunun sebebi antrenman öncesinde glikojen depolarını dolması ile alakalıdır. Yüzme sporu ya da antrenmanı öncesinde yenilen son öğünün pilav, makarna, haşlanmış patates gibi karbonhidrat içeren besinler olması gerekir. Yağlı besinler hem ağır olması, hem de sindirimi zor olmasından ötürü spordan önce tüketilmemesi gereken besinler listesindedir. Antrenman sırasında da azalan enerjiyi ve glikojen depolarını yerine getirmek için özel sporcu içecekleri tercih edilebilir. Spor ya antrenman sırasında beslenme kesin olması gereken bir şey değildir. Set aralarının olduğu uzun süreli müsabakalarda da muz, kraker ve sporcu içeceği tüketilebilir. Antrenman öncesi, sonrası veya antrenman sırasında su mutla bolca tüketilmelidir. Gerekli miktarda su tüketilmemesi krampa ve enerji düşmesine neden olur. Vücut kaybettiği sıvıyı bir şekilde telafi etmelidir.

Yüzme Antrenmanı Malzemeleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme Antrenmanı Malzemeleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme antrenmanını doğru bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir. Antrenman malzemeleri fiyatları kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Her ürün kendi içinde modellere ayrılmaktadır. Bu ürünleri incelediğimizde, her ürünün kendi içerisinde alınırken dikkat edilmesi gereken noktaları olduğunu görmekteyiz. Yüzücü boneleri de farklı malzemelerden üretilmiş bir malzemedir. Bone pek çok farklı işe yaramaktadır. Örneğin; suyun içindeki klordan korunmak, suyun içinde görünür olmak, daha hızlı yüzmek gibi sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Boneler saça takılırken iyi esnemeli ve yırtılmamalıdır. Boneler lateks, silikon, likra ve polyester gibi malzemelerden üretilmektedir. Bunların içinden en dayanıklı malzeme silikondur. Bundan ötürü silikon boneler diğer bonelere göre daha farklı bir fiyat kategorisine girebilir. Bone seçilirken kafanıza uygun bir ebatta seçmeye dikkat edin. Bir diğer yüzme antrenmanı ekipmanlarından olan yüzücü gözlüğü de kendi içinde modellere ve markalara ayrılmaktadır. Yüzücü gözlüğü alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak gözlüğün görünürlüğü önemlidir. Yüzücü gözlüklerinin birçoğu oval bir cam yapısına sahiptir. Oval yapısı gözü iyi kavramayı sağlar. Gözlüklerin camı renkli olabilir. Camın renkli olması güneş ışınlarının ve sudan yansıyan ışığın gözünüzü almasını engeller. Gözlüğü alırken ayarlanabilir kayışlı olmasına dikkat edin. Böylelikle gözlük gözünüze tam oturur ve yüzerken size kolaylık sağlar. Buğulanma engelleyici olan gözlükler de buğuyu engeller ve sürekli gözlüğünüzü silmenize gerek kalmadan yüzebilirsiniz. Yüzme antrenmanı şnorkeli özellikle serbest dalış yapanların vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Şnorkel alırken basit bir tasarım sahip olmasına dikkat edin. Üzerinde tahliye supapları, su girmemesini sağlayan kapak vb. şeyler şnorkelin hidrodinamisini bozmamalıdır. Şnorkelin yüze, ağza, çeneye ve başa uyumlu kıvrımları olmalıdır. Şnorkelin hangi malzemeden yapıldığı da önemlidir. Özellikle silikon esaslı şnorkeller ağız içinde tahrişe sebep olmaz, çeneyi yormadan güç sarf etmenizi sağlar. Paletler sudaki itici gücünüzdür; bundan dolayı doğru palet seçimi yapmak önemlidir. Paleti nasıl bir suda kullanacağınız önemlidir. Eğer dalış yapıyorsanız uzun paletleri tercih etmelisiniz. Ancak yüzme için kısa paletlerden almalısınız. Palet ayağınız hafifçe sıkmalıdır. Büyük gelen ve ayağınızı kavramayan paletler krampa neden olur. Paletler havuz ve deniz için ayrı olarak üretilmektedir. Yüzme antrenman lastiği havuz dışında da olsanız antrenman yapmanızı sağlar. Yüzme lastiğinin tasarımının yüzücünün kol gücünü eğitmek ve geliştirmek için ideal olmasına dikkat etmelisiniz. Esneklik gücünün yeterli olması gerekir. Esneklik gücü iyi olmayan lastikler kopma riski taşır. Yüzme antrenman paraşütü ise antrenman sırasında dayanıklılığı arttıran bir üründür. Özellikle profesyonel sporcuların mutlaka tercih etmesi gereken bir ürünler arasındadır.