RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Sekma S092 Doğal LPG Alarmlı Gaz Dedektörü
(199)
198,50 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Sec-On Ahg928-12B Duvar tipi 12 V Lpg ve Gaz Alarm Dedektörü
Sec-On Ahg928-12B Duvar tipi 12 V Lpg ve Gaz Alarm Dedektörü
(61)
140,00 TL
135,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Safegas SG-01 Doğalgaz ve Lpg Alarmlı Gaz Dedektörü
(91)
144,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Honeywell XC70 Alarmlı Karbonmonoksit Gaz Dedektörü
(35)
824,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Tork GA10 Alarmlı Doğalgaz Gaz Dedektörü
(43)
300,00 TL
147,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Helios HS5007 Duman Dedektörü
(11)
99,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Sec-On Priz Tipi Doğalgaz Gaz Dedektörü
(64)
150,00 TL
135,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Sekma S092 Alarm Gaz Dedektörü
(565)
275,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Safegas SG-EX10 Extra Proof Duman ve Gaz Dedektörü
(3)
349,50 TL
289,50 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Safegas SG-EX10 Exproof Alarmlı Gaz Dedektörü
(10)
250,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Honeywell XC100-EN Karbonmonoksit Alarmlı Gaz Dedektörü
(10)
1.053,02 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Heiman HM-723 Es Karbonmonoksit Gaz Alarm Cihazı
(0)
1.000,00 TL
800,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

3MK 5120D LPG ve Doğalgaz Dedektörü
(37)
229,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Sismik Gasis EX Exproof Alarmlı Gaz Dedektörü
(0)
404,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

3MK 5120D LPG Doğalgaz Dedektörü + Dezenfektan 100 ML
(2)
229,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

İtek FXD- CO1 Pilli ve Elektrikli Karbonmonoksit Gaz Dedektörü
(7)
990,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Opax HY-SSA01 Photoelectric Kombine Kablosuz Duman & ISI Dedektörüve Alarmı
(0)
1.099,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

REKLAM

Sekma S092 Doğal LPG Alarmlı Gaz Dedektörü
(199)
203,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Eska 1 Doğalgaz Selenoid Vana 220 Volt
(0)
278,80 TL

Duman ve Gaz Dedektörü

Gerek yaşam alanlarında gerek çalışma alanlarında duman ve gaz dedektörü ya da yangın alarmı kullanmak büyük önem taşır. Olası bir yangın durumunun önüne geçmek için alınabilecek en gerekli yöntemlerden biri olarak değerlendirilir. Eğer ev ya da iş ortamında herhangi bir ısı artışı, gaz kaçağı ya da duman oluşumu mevcut ise duman ve gaz dedektörü sayesinde hem alarm merkezi hem de ortamda bulunan kişiler uyarılır. Okullarda, alışveriş merkezlerinde, otellerde, fabrikalarda ya da çeşitli alanlarda herhangi bir sebeple ısı artışı meydana gelebilir. Böyle durumlarda duman dedektörü devreye girer. Fabrika ortamında bazı gazlar kokusuzdur ve bu sebeple kaçak fark edilmeyebilir. Bu da ciddi bir hayati tehlike durumu yaratır. Bu gibi gaz kaçaklarının tespit edilmesi ve hayati tehlike yaratmadan müdahale edilebilmesi için de gaz dedektör ürünlerinin kullanılması önerilir. Açık ve kapalı alanlarda duman ve gaz dedektörü son derece gelişmiş cihazlar olarak farklı gazları algılayabilecek şekilde üretilir. Bir diğer yandan ortamın büyüklüğü, kullanılacak olan duman ve gaz dedektörü cihazının algılama mesafesinin ne kadar olduğu gibi durumlar da büyük önem taşır. Günümüzde evlerde en çok kullanılan gaz türü doğal gaz ve LPG olarak karşımıza çıkar. Her iki gazın da patlayıcı özelliği bulunur ve olası bir kaza durumunda ortaya çok ciddi sonuçlar çıkar. Fabrika ya da üretim tesisleri gibi alanlarda çok daha çeşitli ve yoğunluk derecesi yüksek gazlar kullanılır. Bu da ortaya çıkacak olan riskin daha büyük olduğunu anlamına gelir. Bu yüzden özellikle bu tür gazların kullanıldığı ortamlarda duman, gaz ve doğal gaz dedektörü kullanmak bir tercihten daha çok bir zorunluluk halini alır. Mekan içerisinde tespit edilecek olan risklere, alanın büyüklüğüne ve bunun gibi faktörlere bakarak ne tür bir duman ve gaz dedektörü kullanılması gerektiğine karar vermek ve geç kalmadan uygulamak gerekir. Duman ve gaz dedektör seçenekleriyle ofiste kullanılabilecek diğer ekipmanları incelemek için ofis elektroniği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hayati Bir Önlem Olarak Duman Dedektörü Nedir?

Hayati Bir Önlem Olarak Duman Dedektörü Nedir?

Türkiye ve dünyada duman ve gaz dedektörü, yalnızca alışveriş merkezi ya da fabrika gibi geniş alanlarda değil, aynı zamanda evlerde de kullanılan bir önlem olarak dikkat çeker. Eğer herhangi bir mekanda ortaya çıkan bir yangından ötürü duman oluştuysa, yangın duman dedektörü bu dumanı algılar ve gerekli uyarıları yapar. Böylece tahliye başta olmak üzere gerekli önlemler alınarak can ve mal kaybının da önüne geçilmiş olur. Duman dedektörlerinin pilli, ışını algılayan ya da optik modelleri bulunur ve her modelin kendisine has özellikleri vardır. Işını algılayan ya da optik duman dedektörlerinde oluşan duman, ışığın kırılmasına sebep olacağından bu bir problem olarak algılanır ve dedektör alarm vermeye başlar. Özellikle işyerlerinde mesai saatleri dışında kalan zamanlarda ortaya çıkabilecek olan sorunlar duman ve gaz dedektörü sayesinde önlenmiş olur. Bir diğer model olan pilli duman dedektörü ise pil ile çalışır. Duman dedektörleri ile ilgili önemli konulardan biri de dedektörün nereye yerleştirildiğidir. Eğer fabrika gibi alanlarda kullanılacaksa, bu durumda tozun ya da dumanın az olduğu bölgeler tercih edilmelidir. Aksi halde sürekli yanlış alarmlar alabilir ve böylelikle zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Bu da işlerin aksamasına neden olur. Evlerde kullanıldığı durumlarda ise mutfak gibi dumanın bol olduğu alanlar değil, alternatif bölgeler tercih edilmelidir. İhtiyacınıza göre optik duman dedektörü ya da diğer duman ve gaz dedektörü modellerinden birini tercih edebilir, ev ve iş hayatınızın daha güvenli olmasını sağlayabilirsiniz. Kablolu modelleri kullanmak istemeyen kişiler için kablosuz duman dedektörü seçenekleri de bulunur. Duman ve gaz dedektörü zaman zaman yanlış alarm verdiği için bu durum bazen kaosa neden olabilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri sigara dumanı olsa da, bazı farklı nedenler ile de yanlış alarm gerçekleşmiş olabilir. Böyle durumlarda kontrol merkezi üzerinden şifre girilerek duman ve gaz dedektörü alarmı kapatılır. Bu gibi yanlış alarm durumlarının bir sorun yaratmaması adına kullanılacak duman ve gaz dedektörü cihazının nereye konumlandırılması gerektiği, havalandırma ya da aydınlatma sitemleri ile arasındaki mesafe gibi konular da büyük önem taşır.

Duman Dedektörü Türü Nasıl Seçilir?

Duman Dedektörü Türü Nasıl Seçilir?

Duman ve gaz dedektörü cihazını kullanacağınız alana göre seçmeniz gereken dedektör modeli de farklılık gösterir. Kompleks değil daha basit bir kullanım istiyorsanız, bu durumda tercih etmeniz gereken pilli bir dedektör olabilir. Kapalı ve çok geniş olmayan alanlarda cata duman dedektörü ya da diğer pilli duman ve gaz dedektörü modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Pilli dedektörler dışında ışın tipi bir duman dedektörünü geniş depolarda, tiyatro ya da sinema salonlarında ve basketbol sahaları gibi tavanı yüksek olan alanlarda kullanabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan ışın tipi duman dedektörlerinde bir alıcı ile verici bulunur. Alıcı ve verici karşılıklı olarak monte edilir ve aralarında yaklaşık olarak 5 ila 100 metre bulunur. Cihaz çalıştıktan sonra vericiden çıkan ışın alıcıya ulaşır. Olası bir yangın durumunda duman alıcı ve verici arasındaki ışını keser. Böylelikle yangın alarmı devreye girmiş olur. Önemli konulardan biri de dedektörü nereye konumlandıracağınızdır. Dedektörü lambaya ya da ışık kaynağına 30 santimden daha kısa bir mesafeye konumlandırmamanız gerekir. Çünkü ışık kaynağının yayacağı ısı ile birlikte yanlış alarm alabilirsiniz. Ayrıca dedektör havalandırma gibi alanların yakınına da yerleştirilmemelidir. Böyle bir durumda dumanın dedektöre ulaşması gecikir ve bu da müdahale için geç kalmanıza neden olabilir. Nasıl bir dedektör kullanılması gerektiğine doğru şekilde karar verilmesi bu açıdan da önemlidir. Pilli duman dedektörü sıcaklığın 4 derecenin altına ve 40 derecenin üstüne çıkabileceği alanlara yerleştirilmemelidir. Nem ve buhar alarmı harekete geçirebileceğinden banyo gibi alanlarda tercih edilmemelidir. Yine dolap gibi çok uzun süre havasız kalabilecek alanlar, egzoz dumanı nedeniyle hatalı alarma sebep olabilecek garaj gibi alanlar, yüksek hava sirkülasyonuna sahip alanlar ile birlikte toz ve kir bakımından zengin olan alanlar da bu tür duman dedektörleri için uygun değildir. Dolayısıyla bir duman ve gaz dedektörü için en uygun alanın tespit edilmesi ve dedektörün bu noktaya yerleştirilmesi önemlidir. Bir duman ve gaz dedektörü cihazının düzgün bir şekilde çalışması için özellikle ilaç fabrikalarında, boya üretim tesislerinde ya da benzer geniş alanlarda profesyonel kişiler tarafından monte edilmesi gerekir. Ev kullanıcıları için ya da yalnızca pilli duman dedektörü kullanılacak olan alanlar için kendi kendinize montaj imkanı mümkündür. Bir diğer yandan bazı ortamları uzaktan izlemek ya da mekan içerisinde gerçekleşenleri kayıt almak gerekebilir. Böyle durumlar için bir duman ve gaz dedektörü görünümüne sahip olan fakat aslında bir güvenlik kamerası görevi gören duman dedektörü kamera modelleri kullanılabilir. Özellikle son yıllarda duman ve gaz dedektörü görünümlü bir kamera kullanmak, gizlilik için en yaygın şekilde kullanılan yöntemlerden biridir.

Duman ve Gaz Dedektörü Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

Duman ve Gaz Dedektörü Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

Gaz dedektörü, havadaki zehirli ve patlayıcı gazları algılayabilen bir cihazdır. Gaz sızıntıları nedeniyle oluşabilecek olan maddi ve manevi zararların engellenmesi adına alınması gereken bir önlemdir. Gaz dedektörü alternatifleri, evlerde doğal gaz kaçaklarını tespit etmek adına kullanılabilir. Fakat bununla birlikte çeşitli tesislerde ve fabrikalarda da kullanılan çok sayıda gaz türü bulunur. Bu gaz türlerinin neredeyse tamamı insan sağlığı açısından zararlıdır ve hayati tehlike oluşturur. Gaz dedektörlerinde her gaz türü için belirlenmiş olan bir üst seviye bulunur. Ortamdaki gaz seviyesinin bu limitin üzerine çıkması durumunda alarm sistemi devreye girer. Böylelikle gerekli müdahale zamanında sağlanır. İhtiyaçlarınıza ve beklentilerinize göre farklı markaların sunmuş olduğu duman ve gaz dedektörü ürünlerini tercih edebilirsiniz. İtek gaz dedektörü tercih edebileceğiniz markalardan biridir. Honeywell gaz dedektörü de tercih edilebilecek markalar arasında yer alır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan gaz dedektörleri dışında kullanılabilecek olan bir diğer tür de portatif olandır. Kişisel bir korucuyu donanım olarak üretilmiş olan portatif gaz dedektörü personellerin oluşma ihtimali bulunan gaz kaçaklarından korunmaları amacıyla üretilmiştir. Çalışma alanını sürekli izler ve çok geniş bir alanı kapsadığı için personel açısından koruyuculuğu daha yüksektir. Daha geniş bir güvenlik prosedürü uygulanmak isteniyorsa sabit ve portatif gaz dedektörleri bir arada kullanılabilir. Söz konusu türler dışında evlerde kullanılabilecek gaz dedektörü pilli de olabilir. Pilli cihazlar genellikle mutfak gaz dedektörü olarak kullanılsa da, kullanım alanı yalnızca bununla sınırlı değildir. Gaz dedektörü montajı kolay bir süreçtir.Duman ve gaz dedektör çeşitlerinin türüne göre montaj teknikleri de farklılık gösterir. Fakat standart bir cihazın montaj işlemi genellikle benzerdir. Duman ve gaz dedektörü arkasında bulunan kapak çıkarılır ve monte edilecek alandaki vidalama noktaları işaretlenir. İşaretlenen bölgeler matkap kullanılarak delinir ve açılan deliklere de dübel yerleştirilir. Duman ve gaz dedektörü cihazının arka kapağı montaj noktasına vidalanır, kurulum diski yerleştirilir ve üst kapak kapatılır. Montaj tamamlandıktan sonra kontrolünü sağlamanız ve duman ve gaz dedektörü ile ilgili bilgilere vakıf olmanız açısından cihaz üzerinde yer alan ışıkların ve göstergelerin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir. Bu kullanıcılar için duman ve gaz dedektörü kullanımını çok daha kolay bir hale getirir.

Duman ve Gaz Dedektörü Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duman ve Gaz Dedektörü Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Standart bir duman ve gaz dedektörü oldukça basit çalışma prensiplerine sahiptir. Bu aletlerin devreye girmesi ve çalışmaya başlaması için yalnızca ortamdaki ısının, gazın, dumanın ya da sıcaklığın belirlenmiş olan bir seviyenin üzerine çıkması gerekir. Bu da erken müdahale imkanı sağladığı için oluşabilecek ciddi hasarların önüne geçilmiş olur. Söz konusu değerler belirli bir seviyeyi aştığında alarm sistemi devreye girer. Alarm sistemi devreye girdiği zaman duman ve gaz dedektörü sesle ya da görsel olarak hem bulunulan ortama hem de başka bir noktada bulunan bir alarm izleme merkezine sinyal gönderir. Standart bir duman ve gaz dedektörü çalışma prensibi bu şekilde işler. Gaz dedektörünün kullanılacağı durumlarda hangi gazların olduğunun bilinmesi, maksimum gaz seviyelerinin tespit edilmesi ve cihaza da bu seviyelerin doğru bir şekilde girilmesi gerekir. Gaz dedektörleri, gaz çeşitlerinin yoğunluk dereceleri birbirinden farklı olduğu için farklı türlerde üretilir. Eğer gaz dedektörünün kullanılacağı alanda sorun çıkarabilecek olan birden fazla gaz çeşidi bulunuyorsa, bu durumda üst seviye en tehlikeli olan gaz üzerinden belirlenir. Duman dedektörleri için de kullanım şekline göre farklı modeller bulunur. İyonların duman seviyesinin artması ile hareket etmesine bağlı olarak çalışan duman dedektörleri olduğu gibi, yine duman sebebiyle ışının kırılması sonucu devreye giren alarm sistemleri de bulunur. Hangi duman ve gaz dedektörü ürününün kullanılacağına çalışılan ortama, mekanın genişliğine, içeride bulunan havalandırma noktalarına, ışık noktalarına ve daha pek çok sebebe bağlı olarak karar verilir. Doğalgaz kullanılan evlerde ya da mutfaklarda yalnızca doğalgaz gaz dedektörü kullanılırken daha geniş mekanlarda ve daha farklı gazların olduğu alanlarda daha gelişmiş modeller kullanılmalıdır. Mekanlarda duman ve gaz dedektörü yerleşimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı önemli birkaç detay daha bulunur. Duman dedektörleri yerleştirilirken tavan ve dedektör arasındaki mesafenin 25 mm, en çok 600 mm olması gerekir. Her iki dedektörün yerleştirildiği alanların 50 cm uzaklığında herhangi bir cisim olmamalıdır. Çünkü böyle durumlarda ısı ya da duman engellenir ve dedektör alarm durumuna geçmez. Sorunsuz bir duman ve gaz dedektörü kullanımı ve bu kullanımdan maksimum verim alınabilmesi için söz konusu husulara dikkat edilmesi önemlidir.

Duman ve Gaz Dedektörü Fiyatları

Duman ve Gaz Dedektörü Fiyatları

Duman ve gaz dedektörü kullanımı yaygın bir hale gelmiştir. Çünkü duman ve gaz dedektörü kullanılmayan evler ve işletmeler tehlike altında kalabilir. Duman ve gaz dedektörü kullanmak belirli yönetmelikler ile zorunlu hale getirilmiştir. Alışveriş merkezleri ya da fabrikalar gibi kalabalık ortamlarda ve mutfak gibi yangın ve gaz kaçağı riskinin olduğu alanlarda duman ve gaz dedektörü kullanılabilir. Günümüzde hem duman için hem de gaz için üretilmiş olan dedektörlerin çok farklı modelleri bulunur. Kablolu ya da kablosuz olarak üretilebilen bu modeller arasından ihtiyaçlarınıza ya da çeşitli parametrelere bağlı olarak herhangi biri tercih edilebilir. Kullanım alanına ya da sahip olduğu özelliklere göre duman dedektörü fiyatları değişebilir. Aynı durum gaz dedektörleri için de geçerlidir. Duman dedektörleri için optik, ışın, pilli, kablosuz ya da kablolu modellere göre farklı fiyatlar belirlenir. Bundan dolayı öncelikle ne tür bir duman ve gaz dedektörü ürününe ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekir. Ayrıca satın alacağınız duman ve gaz dedektörü üzerinde yer alan ek özellikler de fiyatın değişmesine neden olabilir. Yalnızca ışık göstergesi bulunan bir duman ve gaz dedektörü farklı bir fiyata sahipken, üzerindeki LED ekranı sayesinde duman ve gaz seviyelerini görebildiğiniz bir duman ve gaz dedektörü ise daha farklı bir fiyata sahiptir. Bazı duman ve gaz dedektörü modelleri yalnızca bulunulan konumda alarm verirken, bazı dedektörler ise uyarıları bir ana merkeze ya da çeşitli kurumlara iletebilir. Bu durum hem duman dedektörü hem de gaz dedektörü fiyat aralığı belirlenirken geçerlidir. Fiyatı etkileyen bir diğer faktör ise ürünün pilli olup olmadığıdır. Ürün yorumları okumak ve kullanıcı geri dönüşlerine bakmak nasıl bir ürün tercih etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olur. Ürünlerin özelliklerini inceleyip yorumların okuyarak kurulum gibi konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı markalara sahip olan çok sayıda duman ve gaz dedektörü bulmak mümkündür ve bu da alternatif ürünlerin varlığı ile işinizi kolaylaştırır. Standart bir duman ve gaz dedektörü kolay monte edilebilir bir yapıya sahiptir. Bu durum kurulum sürecini ve de kullanmaya başlama sürecini kolay bir şekilde yönetebileceğiniz anlamına gelir. Yaşam alanları ve çalışma alanları güvenlik ve alarm sistemleri sayesinde çok daha güvenli bir hale gelmiştir. Duman ve gaz dedektörü modelleri arasından ihtiyacınıza en uygun modeli seçebilir yaşam alanınızı ve işyerlerinizi güvenli hale getirebilirsiniz.