Everest SM-804 Kablosuz Mouse
(322)
59,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Logitech G300S Kablolu Optik Oyuncu Mouse
(728)
387,03 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Razer Deathadder Essential RZ01-02540100-R3M1 Kablolu Oyuncu Mouse
(404)
338,53 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Philips G314 Kablolu Işıklı Optik Oyuncu Mouse
(124)
82,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Logitech M350 Pebble İnce Kablosuz Bluetooth Mouse
(146)
360,05 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Razer Viper Mini RZ01-03250100-R3M1 Optik Oyuncu Mouse
(245)
422,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Steelseries Rival 3 RGB Kablolu Oyuncu Mouse
(414)
356,34 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Rampage SMX-G72 GREEDY Drag Click 8 Tuşlu RGB Ledli Makrolu 7200 DPI Oyuncu Mouse
(62)
182,36 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Razer Basilisk V3 RZ01-04000100-R3M1 Kablolu RGB Ergonomik Optik Oyuncu Mouse
Razer Basilisk V3 RZ01-04000100-R3M1 Kablolu RGB Ergonomik Optik Oyuncu Mouse
(18)
875,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

HP S1000 Plus Kablosuz Optik Mouse
(74)
138,23 TL
136,80 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Logitech M720 Triathlon Mouse
Logitech M720 Triathlon Mouse
(45)
862,79 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Gametech Vortex Kablolu RGB Optik Oyuncu Mouse
Gametech Vortex Kablolu RGB Optik Oyuncu Mouse
(56)
164,80 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Logitech MX Master 3 Kablosuz Lazer Mouse
(84)
1.939,03 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Logitech M171 910-004424 Optik Mouse
Logitech M171 910-004424 Optik Mouse
(7)
179,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Asus WT425 Kablosuz Optik Mouse Mavi

REKLAM

Asus WT425 Kablosuz Optik Mouse Mavi
(152)
285,18 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Logitech M170 Kablosuz Wireless Mouse
Logitech M170 Kablosuz Wireless Mouse
(945)
163,45 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Steelseries Rival 3 Wireless ve Bluetooth Optik Oyuncu Mouse
(100)
506,96 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Logitech M170 Kablosuz Wireless Mouse

REKLAM

Logitech M170 Kablosuz Wireless Mouse
(945)
189,99 TL
184,29 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Rampage SMX-R54 VIBE USB RGB Aydınlatmalı Gaming Oyuncu Mouse
(17)
189,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

REKLAM

Everest SM-804 Kablosuz Mouse
(322)
74,59 TL

Mouse

Günümüzde bilgisayar teknolojisinin ilerlemesi sayesinde her şeyin mekanik ve manuel olarak yapıldığı günler geride kaldı ve bir çok karmaşık iş çok daha kolay hale geldi. Başlangıçta kullanılan bilgisayarlar yeterince verimli değildi ve oldukça fazla sınırlamaları vardı. Günümüzde bilgisayarların avantajlı yönleri handikaplarından çok daha fazla. İster donanım ister yazılım, bilgisayarın işlenmesinde kullanılan her cihazın kendine özgü bir önemi var. Bu donanımlar da elbette büyük bir aşama kaydetti ve ilk sürümlerindeki sorunlar neredeyse tamamen ortadan kalktı. Örneğin ilk fareler bilyeli fare olarak da bilinirlerdi ve bu bilgisayarın çalışması sırasında kullanılan ilk fare türüydü. Sayfayı aşağı kaydırmak için kullanılan metal veya kauçuk bir top ile çalışırlardı. Bu fare, herhangi bir USB cihazının aksine özel bir portala bağlanırdı ve top farenin altında hareket ettikçe fare sensörleri tarafından algılanır ve böylece işaretçi buna göre hareket etmeye yönlendirilirdi. Mekanik bir fare kullanmanın avantajı, cam yüzeyi üzerinde bile çalışabilmesi, dezavantajı ise süper pürüzsüz yüzeylerde çalışamamasıdır. Ayrıca, bilgisayar sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için mekanik bir farenin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Çünkü top bir soket tarafından tutulur ve soket topun dönüşünü algılar. Optik fareler ise bir top içermez. Yüzeye göre hareketi algılayan bir LED ve ışık detektörü kullanır. Bu yüzden neredeyse tüm opak yüzeylerde çalışırlar. Ayrıca, optik bir ışığa sahip olduğu için, mekanik arıza veya kir birikmesi korkusu yoktur. Farenin hareketi ve verimliliği kullandığınız yüzeyin türüne bağlıdır. Pürüzsüz bir yüzey, çevre birimleri ürünlerine daha fazla verimlilik sağlar. Usb Mouse girişlerinin desteklenmeye başlanmasıyla, kullanışsız portlar da ortadan kalktı. Hatta doğrudan basit bir alıcıyla çalışan kablosuz mouse modelleri, kabloların sınırlamalarını da ortadan kaldırdı.

Mouse Türleri ve Kullanım Alanları

Mouse Türleri ve Kullanım Alanları

Bluetooth mouse modelleri ve Wi-Fi kablosuz cihazlar da son yıllarda popüler hale geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bu cihazlarısisteminize bağlamak için kablolara ihtiyacınız yoktur. Kablo olmaması nedeniyle cihazınızı serbestçe hareket ettirebilirsiniz. Ayrıca, optik doğası nedeniyle oldukça hassastır. Bu fareler bir ağa bağlantı kurmak için radyo frekansı (RF) teknolojisini kullanırlar. Yani iki bileşenleri vardır; bir verici ve bir alıcı. Fareye takılan verici bir elektromanyetik radyo sinyali gönderir ve ayrı bir cihaz, alıcı sinyali kabul ederek bilgisayarın yazılımına aktarır. Burada asıl mesele amacınıza göre bir mouse seçmektir. Farklı tipten farelerin farklı avantajları vardır ve bir numaralı öncelik, bu cihazları ne amaçla kullanacağınızdır. Fare türleri farklı amaçlar için uygundur ve tek tip bir fareyi listede en tepeye koymak anlamsızdır. Zamanınızın çoğunu video oyunları oynayarak geçirirseniz, iyi bir oyuncu mouse satın almanız gerekir. Ofis veya iş için bir fare satın almak istiyorsanız, ergonomik bir fare almalısınız. Bu fareler daha iyi kavrama özelliğine sahiptir ve uzun çalışma saatleri için daha uygundur. Çoğu zaman, tıklamalar tarafından üretilen gürültüyü göz ardı ederiz. Bu tıklama sesleri, herhangi bir önemli çalışmanın ortasında veya sonrasında sizi rahatsız edebilir Bulunuşundan bu yana, bilgisayar faresi mekanizma, bağlantı seçeneği ve ergonomi gibi birçok farklı şekilde gelişmeye devam etti ve bunun sonucunda farklı amaçlara yönelik farklı fare tasarımları, tek tip bir tasarımın yerini aldı. Yine de bugün bir fare kullanıyorsanız, bunun optik veya lazer teknolojisine olması oldukça muhtemeldir. Bir top yerine, optik fareler kullanıcının hareketlerini ışık yayan diyotların (LED'ler) yansıyan ışığını kullanarak algılar. Lazer fareler ise elbette lazer ışığı kullanır. Optik ve lazer farelerin kırılabilecek çok fazla hareketli parçası olmadığından, mekanik bir fareden daha güvenilirdir. Ayrıca, sadece daha doğru ve hassas olmakla kalmaz, aynı zamanda düzenli temizlik de gerektirmezler. Bugün piyasada iki tür kablosuz fare vardır. RF Fareler, alıcı bilgisayara veya cihaza sinyal göndermek için radyo frekansı kullanır. Kurulumu gerçekleştirmek için genellikle cihazın USB yuvasına takılan bir donanım kilidi gereklidir. Bluetooth fare ise, çoğu modern bilgisayarın sahip olduğu Bluetooth protokolünden yararlanır. Bu nedenle, Bluetooth farelerinin genellikle bir alıcıya ihtiyacı yoktur. 2,4 GHz radyo frekansı (RF) menzilini kullanarak, yaklaşık 10 metrelik bir menzile sahip olabilirler.

Doğru Bir Mouse Seçmek Çok Zor Değil

Doğru Bir Mouse Seçmek Çok Zor Değil

Bilek ağrısından muzdarip olanlar için dikey bir fare iyi bir mouse önerisi olabilir. Tasarımı, kullanıcının çalıştırırken daha nötr bir bilek pozisyonu almasını sağlar. Bu bileğe zarar verme olasılığını azaltır. Dikey fareler, bilekleri çalıştırmak için bileğin bükülmesini en aza indirecek yüksek derecede eğime sahiptir. Ortalama bir PC kullanıcısı günde birkaç saatini bilgisayar faresine dokunarak geçirir. Bu yüzden, PC kullanıcıları yıllarca kullanacakları bir fare satın almadan önce karar vermek için oldukça zaman harcayabiliyor. Bugün, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli mouse modelleri ve seçmeden önce dikkate alınması gereken çok sayıda faktör karşınıza çıkıyor. Herkesin el anatomisi biraz farklıdır, bu yüzden farklı ellerin farklı mouse modellerine ihtiyaç duyması oldukça normaldir. Fare seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ana ölçüt bulunur. Bir fare almak için alışveriş yaparken, en önemli faktör cihazın elinize iyi oturmasıdır. Deneyiminizden memnunsanız ve eliniz fareyi uzun süre rahatça kullanabiliyorsa, o sizin için uygun bir modeldir. Bir farenin konforlu hissettirmesi için, tercih ettiğiniz bir kavrama stiline uygun, dokusu, şekli, yönü ve ağırlığı olmalıdır. Bunu belirlemek çok kişisel bir tercihtir, ancak bunların hepsi çeşitli fareleri değerlendirirken akılda tutulması gereken faktörlerdir. Mümkün olduğunda, elinize ve kavrama stilinize rahat hissetmesini sağlamak için fare ölçülerini iyi incelmeniz gerekebilir. Tutuş tarzınız, fareyi elinizde tutmayı nasıl tercih ettiğinizle doğrudan ilişkilidir. Birçok fare, herhangi bir kavrama stiliyle kullanılmak üzere tasarlanırken, diğer fareler özellikle belirli bir stile çok uygundur. Tercih ettiğiniz bir stiliniz varsa, bu stil için özel olarak tasarlanmış fareleri kullanmak en rahat tercih olabilir. Avuç içi kavrama ile, kullanıcının eli tamamen avuç içi ile fare arasında tam temas olacak şekilde farenin üzerine oturur. Bu, en yaygın tutuş türüdür ve çoğu insan için oldukça rahattır, ancak parmaklar ideal bir tıklama konumunda olmadığı zaman rahatlıktan ödün verebilirsiniz. Pençe kavrama ise, elinizi bir pençe gibi şekillendirdiğiniz anlamına gelir, böylece parmak uçlarınız ve avucunuzun arkası fare ile temas halindedir. Bu kavrama, avuç içi kavramadan daha az rahattır, ancak daha fazla kontrol ve daha hızlı tıklama sağlar, bu da bazı oyuncular tarafından daha fazla tercih edildiği anlamına gelir. Avuç içi fare altlığı üzerinde dururken fareye yalnızca parmak uçlarınızla dokunmayı içeren bir diğer tarz sırasında, elin şekli pençeden daha doğaldır ve parmak uçları daha fazla kontrol sağlar, ancak fareyi parmak uçlarınızla tek başına hareket ettirdiğiniz için bu çoğu insan için en yorucu yöntemdir. Kavrama tarzınızı anladıktan sonra, fare konforunu etkileyen diğer faktörleri değerlendirebilirsiniz.

Kişileştirilmiş Bir Mouse İşinizi Önemli Ölçüde Kolaylaştırır

Kişileştirilmiş Bir Mouse İşinizi Önemli Ölçüde Kolaylaştırır

Fareler ayrıca çeşitli yüzey dokularına sahip olabilirler. Plastik yüzeyleri sert, yumuşak, pürüzlü veya parlak olabilir. Kauçuk yüzeylere sahip olabilirler ve hatta metalik parçaları bile bulunabilir. Yüzey dokusu iki nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, farenizin ne kadar ergonomik olduğunu belirler. Elinizden kolayca kayıp gidecek bir fareye muhtemelen tercih etmek istemezsiniz. İkincisi, insanların elleri farklı yüzeylere farklı tepki verebilir. Bazı insanlar parlak fareler kullanırken ellerinin terli olduğundan şikayet ederler. Bazıları sert plastik hissini sevmezken, kimisi bunu daha kullanışlı bulabilir. Yüzey dokusu çok kişisel bir seçimdir. Fare seçerken dikkate almanız gereken bir diğer etmen baskın elinizdir. Aygıtın yönü, farenin el içinde oturacağı yönü belirtir. Neredeyse tüm fareler her iki elle kullanılabilirken, bazı kişiselleştirilmiş modeller iki yönden biri tercih edebilirler. Her iki elle kullanılabilen bir fare, işletim sisteminden mouse ayarları yapılarak kolayca baskın elinize uygun hale getirilebilir. Çok yönlü fareler tipik olarak simetriktir ve böylece her iki elde de kullanılmasına izin verir. Spesifik bir elle kullanılan fareler, özellikle tek bir yön için tasarlanmıştır. Bugün, neredeyse tüm bilgisayar farelerinde en az iki düğme, bir sol düğme ve nesneleri ve metni tıklatmak ve değiştirmek için sağ düğme içerir. Geçmişte, sadece bir düğmeli fareler vardı. Artık pc oyuncuların ve tasarımcıların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde çak fazla tuşa sahip bir cihazlar daha popülerdir. Bu tuşlar kimi kısa yollar ve komutlar için kolaylıkla ayarlanabilir. Kablo veya kablosuz seçiminizi etkilemesi gereken diğer bir faktördür. Kablolu bir fare için, bilgisayara bağlanan fişli bir kablo da içerir. Bugün, çoğu kablolu fare USB bağlantı noktasına bağlanır. Bilgisayarınızda kablosuz fare kullanıyorsanız, kablosuz sinyali almak ve bilgisayara girmek için bir USB kablosuz alıcı gerekir. Bugün, çoğu bilgisayar faresi USB portu kullanarak bir bilgisayara bağlanıyor. Fakat farklı kablosuz bağlantı seçenekleri de mevcuttur. Bilgisayar faresinin bölümleri bilgisayar faresinin türüne göre değişebilir. Yine de Günümüzde, bir masaüstü bilgisayar için en yaygın fare türü, USB bağlantı noktasına bağlanan ve USB fare olarak bilinen optik bir faredir. Alıcıların ana odağını kablolu mouse türleri oluşturur. Mouse fiyatları ne kadar kişisel bir model olduğu ve kablolu kablosuz tercihi gibi oldukça fazla değişkenden etkilenerek belirleniyor.

Mouse Nerede Kullanılır?

Mouse Nerede Kullanılır?

Bilgisayar faresi kullanarak, MS-DOS gibi metin tabanlı bir komut satırı kullanılanlar gibi bir sürü komut ezberlemenize gerek yoktur. Örneğin, MS-DOS'ta cd komutunu ve dir komutunu bilmeniz ve bir dizin (klasör) açmak ve dosyalarını görüntülemek için klavyedeki komutları yazmanız gerekir. Oysa bir işletim sistemi kullanıcısının bir klasörü açmak ve içindekileri görmek için sadece çift tıklaması gerekir. Fare imlecini hareket ettirmek bir farenin birinci işlevidir. Bir programı açma veya yürütme ise bu aygıtların ikinci işlevidir. İşaretçiyi bir nesneyi, klasörü veya başka bir nesneye taşıdıktan sonra, o nesneyi tıklatmak veya çift tıklatmak belgeyi açar veya programı yürütür. Fare aynı zamanda metin veya dosya seçmenize veya aynı anda birden çok dosyayı vurgulayıp seçebilmenize olanak tanır. Bir şey seçildikten sonra, sürükle ve bırak yöntemi kullanılarak da taşınabilir. Fare imlecini fareyle üzerine gelindiğinde bilgi içeren nesnelerin üzerine getirmek, ekrandaki her nesnenin işlevini keşfetmeye yardımcı olabilir. Uzun bir belgeyle çalışırken veya uzun bir web sayfasını görüntülerken, yukarı veya aşağı kaydırmanız gerekebilir. Kaydırmak için fare tekerleğini kullanabilir veya kaydırma çubuğunu tıklayıp sürükleyebilirsiniz. Tüm bunları sorunsuz şekilde yapmak için doğru mouse dpi ayarlama yapmak oldukça önemlidir. Bu size daha kişileştirilmiş bir deneyim sunacaktır. Çoğu fare işaretçisinde, herhangi bir işlevi gerçekleştirmek üzere programlanabilen düğmeler bulunur. Örneğin, birçok farenin başparmak kısmında iki adet yan düğme bulunur ve avuç için en yakın düğme web sayfalarına geri dönecek şekilde programlanabilir. Fare kullanma ve yukarıdaki tüm işlevleri gerçekleştirme konusunda yardım için satın aldığınız farenin özelliklerini inceleyebilirsiniz. Benzer bir araştırma yapmak için sayfamızdan faydalanabilirsiniz. Çoğu mouse laptop kullanımı için de uygundur. Laptopların kendi donanımlarında bir fare işaretçileri bulunsa da. Bu çoğunlukla kısıtlı bir kullanım alanı sunacaktır. Sayfamızdan Logitech mouse modellerine bakabilir, tarzınıza hitap eden bir ürünü seçebilirsiniz.

Oyun Mouse Özelikleri

Oyun Mouse Özelikleri

Bir oyun faresinin en büyük özelliği, sundukları inanılmaz hassasiyet ve hızdır. DPI'yı monitörünüzün DPI'yına uyacak şekilde ayarlamanız önemlidir, aksi takdirde imleciniz ekranda çok hızlı bir şekilde hareket eder ve kullanışsız bir hale gelebilir. Mouse driver yüklemek bu açıdan faydalı olabilir. Çoğu oyun faresi, hassasiyet için daha düşük DPI ve hız için daha yüksek DPI arasında geçiş yapmak için programlanabilir DPI kaydırma özelliği sunar. Oyun farelerinde, ışıkları ayarlayabileceğiniz programlanabilir LED ışıklar vardır. Işıklı mouse Oyun teçhizatınızın daha ilginç gözükebilmesini sağlar. Bir oyun faresi, bilgisayar oyunlarına ve yüksek yoğunluklu programlamaya uygun hale getirmek için ek işlevlere sahip bir masaüstü faresidir. Bu özellikler, farenin daha fazla kullanıldığında daha iyi performans göstermesini sağlayarak kullanıcının daha hızlı reaksiyonlara ve daha rahat hareketlere izin verir. Oyuncu mouse çeşitleri, ne tip bir oyun oynadığınıza bağlı olarak çeşitlilik gösterebilirler. Bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız için doğru oyun faresini ararken, normal bir farenin veya eski bir oyun faresinin yeterli olacağını düşünebilirsiniz. Bilgisayarla etkileşime girerken bunun ayrılmaz bir bileşen olacağını kabul etseniz de zaman zaman en iyi oyun faresini kullanmanın yarattığı avantajlar gözden kaçabilir. Ek olarak, insanların çoğu normal bir fare ile bir oyun faresi arasında ayrım yapamaz. Bu durumda, bir oyun faresi ile normal bir optik fare arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Dolayısıyla, birinci şahıs nişancı veya gerçek zamanlı strateji oyunları gibi çok sayıda reaksiyona dayalı eylem gerektiren oyunlar oynayacak olursanız, kesinlikle hassasiyet ve güvenilirliğin çok önemli olacağını bilirsiniz. Diğer gerçek oyunculara karşı çevrimiçi oynadığınızda doğru fareyi seçmiş olmak daha da önemli hale gelebilir. Yani, asıl mesele, oyun farelerinin, çeşitli şekillerde normal optik farelerden oldukça farklı bir şekilde inşa edilmiş ve tasarlanmış olmasıdır. Belirli bir oyun türü için kullanıldığında çok önemli avantajlar yaratacak şekilde, farklı yönleri güçlendirilmiş bir fare, kullanan oyuncuları birkaç adım öne çıkarabilir.

Mouse Hakkında Bilinmeyenler

  • Dünyadaki ilk mouse 1964’de icat edilmiştir. Bilişim teknolojileri adına önemli bir buluş olan farenin icadı, bilgisayar kullanımını kolaylaştırmıştır.
  • Standart olarak fare üzerinde belli görevleri yapmak üzere tanımlanmış üç adet (sağ, sol ve tekerlek) tuş yer almaktadır.
  • Fareler bir bilgisayara bağlanma şekline ve hareketi algılama şekline göre farklılık göstermektedir.

Mouse Alırken Bunlara Dikkat Edin!

  • Toplu mouse’lar kullanıcıya sık sık temizliğe ihtiyaç duyma, atlama yapma ve stabilize gibi sorunlar yaşatmaktadır.
  • Eğer bilgisayarınızı yalnızca internette sörf etmek için kullanıyorsanız kablosuz mouse’ları tercih etmek kolaylık sağlayacaktır.
  • Eğer mouse’nuzu profesyonel amaçla kullanacak ve bu niteliklere sahip bir mouse ihtiyacı içindeyseniz lazer mouse tercih edebilirsiniz.

Mousepad Nasıl Temizlenir?

Bir mouse pad mouse kullanmayı kolaylaştıran aparatların başında gelir. Fare altlığınızı nasıl temizleyeceğiniz tamamen seçtiğiniz altığın türüne göre değişebilir. Kimi altlıkları makine de bile yıkamanız mümkün olabilir. Fakat gelen olarak bir tepsiye sıcak su doldurup, fare altlığınızı ıslak ve sabunlu bir bezle temizledikten sonra durulayabilirsiniz. Bu kullanım dolayısıyla oluşan pislikten arınmasına yardımcı olacaktır.

Mouse Ne İşe Yarar?

Mouse ekrandaki fare imlecini hareket ettirmeye, imgeleri seçmeye taşımaya, kopyalamaya ve açmaya yarar. Bu işlemleri bir fare olmadan yapmanız zor hatta imkansızdır. Fare aynı zamanda oyun oynarken farklı amaçlara hizmet edebilir. Bezer biçimde eğer grafik ya da tasarım programlarını kullanmanız gerekiyorsa, iyi bir mousea mutlaka ihtiyacınız vardır. Kısacası ister temel ister profesyonel işlemlerde bilgisayarınıza komut verebilmek için mousea ihtiyacınız var.

Mouse Nasıl Çalışır?

Mouse’un çalışma prensipleri mouse türüne göre değişkenlik gösterebilir. Eski tip fareler, yüzeye sürtünen bir top ve sensörlerden gelen verileri kullanırdır. U gün farelerin çoğu optik okuyucular kullanıyor. Bu kullanım kolaylığını arttırırken mouse’un temizlenmesini de kolaylaştırıyor. Yani günümüzde farelerin çoğu optik okuyucudan aldığı verileri kablolu ya da kablosuz şekilde verilere dönüştürerek çalışır.

Hangi Mouse Almalıyım?

Mouse seçerken dikkat etmeniz gerek ilk şey, onun kullanım amacınızdır. Daha sonra hangi elinizin baskın olduğunu hesaba katmalısınız. Varsayılan olarak, bir bilgisayar faresi sağ elinizle kullanılacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak, solaksanız, sol elinizle kullanılacak şekilde ayarlanabilir.