2. El Efemera

Efemera, günlük hayatta kullanılan kısa ömürlü geçici belgeler anlamına gelir. Herşeyin koleksiyonu olduğu gibi bu tip ıvır zıvırları da koleksiyonerleri vardır. 2. El efemeralardan takvim yaprağı koleksiyonu yapanlara efemerist denir. Takvim yaprakları bulunduğu döneme en iyi tanıklık eden eski belgeler arasında sayılırken özellikle yaprak şeklinde tasarlanan modeller arkalarında yazılan bilgilerle de saklamaya değer belgeler arasında yer alır. Saatli maarif takvimi olarak da adlandırılan takvimlerin arkasında insan hayatına dokunan bilgiler vardır. İnsanlar eski zamanlarda çocuklarının ismini bile takvimin arkasında yer alan isimlerden seçerken önemli kişilerin sözleri, yemek tarifleri, fıkralar o dönemin eğlenceleri arasında yer alırdı. Her güne bir sayfanın olması hem günü hatırlamak hem de takvimin arkasını okuyarak o günün önemli olayını öğrenmek açısından önemlidir. Bununla birlikte döneme ait dergi koleksiyonu yapmak da oldukça popülerdir. Bazı koleksiyoncular farklı dönemlere ait karikatür dergilerini tamamlamak için çaba gösterirler. Farklı dönemlere ait eski takvim yaprağı tek sayfada birçok bilgiyi bir arada bulundurur. Bazı takvim yaprakları ise eski İstanbul fotoğraflarıyla nostaljik bir görüntü sunar. Dönem yaprakları ayrıca farklı isimlerle de anıldığından koleksiyon yapanlar dönem ile birlikte takvim isimlerine de dikkat ederler. Kategori takvim yaprağıyla birlikte sunduğu eski dönemlere ait objelerle de geçmişten esintiler sunar. 1950’li yıllara kadar uzanan yapraklar özel günlerini o günün yaprağıyla ölümsüzleştirmek isteyenler için de nostaljik bir seçenektir. Zamanın içinde keyifli bir yolculuğa çıkaran takvim yaprakları bir takvim yaprağından çok daha fazlasıdır. Küçük bir yaprağa sığdırılabilen farklı bilgiler düşünüldüğünde aynı zamanda tarihsel bir değeri vardır. Yaşanmışlıkları içeren orjinal takvim yaprağı koleksiyoncularına farklı bir duygu yaşatır. Özel günlerinizi anımsamak o güne bir takvim yaprağıyla geri dönmek için sayfamıza göz atabilirsiniz.

 2.El Efemera ile Nostaljik Hatıralar

2.El Efemera ile Nostaljik Hatıralar

2. El efemera materyaller biriktirmek üzere üretilen ürünlerdir. İlk üretildiğinde herhangi bir maddi değeri olmasa da sonrasında koleksiyoncuların gözde koleksiyon materyali haline gelmeye adaydır. Konsepti genellikle basılı malzemelerdir. Basılı malzeme denince de akla nostaljik takvim yaprağı gelse de okul diplomaları, düğün davetiyeleri, fotoğraflar, okul diploma ve karneleri, otobüs ve sinema biletleri, sigara kağıtları gibi malzemeler döneminin ayrıntıları hakkında bilgi verir. Bu tür ürünlere özel koleksiyoncularda ve müzelerde rastlansa da küçük koleksiyoncular da belge toplama konusunda iddialıdır. Kategori istediğiniz yıl, ay ve güne ait takvim yaprağını kullanıcılarla buluştururken yanlarına geçmişe yolculuğa çıkaran nostaljik tatları da ihmal etmez. Ayrıca şiirler, kitaplar ve farklı objelerle de tarihe gönderme yaparak kullanıcılarını ufak çaplı bir gezintiye çıkarır. Bunun yanında farklı isimlerle anılan takvim yapraklarını da farklı dizayn ve içerikleriyle kullanıcılarla buluşturan kategori sadece bir takvim yaprağını değil o döneme ait kağıt kalitesi, yemek tarifleri, isimler, fotoğraflar konusunda da kullanıcılarını bilgilendirir. 1982 takvim yaprağı o döneme ait dokusu ve içeriğiyle koleksiyon yapanların ilgisini çeker. 1981 ve 2004 yıllarına ait yapraklar zamanla içeriğin ve sayfa düzeninin değişimini de görebilmek açısından anlamlıdır. Koleksiyoncular özenle sakladıkları yaprakların özelliğini kaybetmesini istemezler. Bunun yanında eksik olan ay ve günleri tamamlamak da koleksiyoncu için önemli bir ayrıntıdır. Kategori her yıla ait ve farklı isimlerle anılan yaprakları eski dönemleri sevenleriyle buluştururken geçmiş zamanlara gitmek heyecan verir. Ayrıca takvim yaprağının antika sandık içinde sunulması da ayrıca çok anlamlıdır. Dikey ve yatay gibi farklı tasarımlarının olması, farklı yazı formatları ve döneme bağlı olarak farklı yazı renkleri ve bazı takvim yapraklarında hayvan resimlerinden tarihi yapılara kadar farklı fotoğraflarına yer verilmesi yaprağı ilginç hale getirir. Diğer senelerin yanında 1985 takvim yaprağı da dönem olarak ilginç tarihsel gelişmelerin olduğu bir dönemdir.

 Koleksiyoncular için 2.El Efemera Çeşitleri

Koleksiyoncular için 2.El Efemera Çeşitleri

2. El efemera çeşitleri koleksiyoncuların en çok ilgisini çeken basılı malzemeler arasında yer alır. Bunun yanında sevdiklerine doğdukları yılın takvim yaprağını doğum günü takvim yaprağı olarak hediye etmek isteyenler için idealdir. Kategori özenle korunmuş haliyle kullanıma sunduğu takvim sayfasıyla beğeni kazanırken tarihi dokusuyla da nostaljik bir anlamı vardır. Bunun yanında her bir takvim yaprağının farklı içeriklere sahip olması da tekrar aynı sayfaları okuma heyecanı verir. Orijinal dönemlere ait takvim yapraklarından Fazilet takvim yaprağı özlü sözlerle başlamasının yanında daha çok dini bilgiler içerirken bir yandan da o güne ait tarihi bilgi de verir. Format olarak ise dikey dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Zamanın takvim gazetesiyle aynı ada sahip Takvim takvim yaprağı ise dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Yaprakların ortak özelliği kullanıcıya o güne ait tarihi bilgiler ve dini bilgiler vermesidir. 1980 takvim yaprağı 1980 yılının herhangi bir ayında doğanlar için ideal hediyelikler arasında yer alır. Sıra dışı bir hediyelik seçimi olarak da düşünülebilecek takvim yaprağı doğum günü sahiplerinde de farklı bir duygu yaratır. O güne ait olaylar, hikayeler, çocuk isimler, fıkralar insanları geçmişe götürür. Bazı takvim yaprakları siyah beyazken bazılarının renkli hali dikkat çeker. Büyük sözler, günün yemeği, çocuk isimleri, dini bilgiler ve mevsimsel geçişlerin yanında renkli İstanbul görüntüsüyle bazı takvim sayfaları renkli olarak tasarlanan çeşitler arasında yer alır. 1977 takvim yaprağı da sevgiliye hediye edilebilecek takvim yaprakları arasında yer alır. Kategori bambu çerçeve, özel zarf, ahşap sandık ve peluş ayıcık gibi farklı objeler eşliğinde yaprağı kullanıcılarıyla buluşturur.

En İyi Özel Gün Hediyesi 2.El Efemera

=" En İyi Özel Gün Hediyesi 2.El Efemera

Özel günlerde insanlar bilinen hediyeler dışında sıra dışı olduğu kadar manevi değeri de yüksek olan hediyelikler seçmek isterler. Doğum günü, evlilik yıldönümü gibi günler insanlar için en önemli günler arasında yer alır. Hediye alıp vermek her toplumda olduğu gibi ülkemizde de önemli bir ritüeldir. Kategori üzerinden istediğiniz tarihi bulmanız oldukça kolaydır. Bunun yanında kategori istenen takvim yaprağını özel zarflar, kutular ya da seçeceğiniz herhangi bir obje ile sevdiklerinizle buluşturur. Özel anlamı olan yaprakların yanında iletilen objelerin dokusu ve şekli de yapraklara ayrı bir anlam katar. 2000 yılı takvim yaprağı da 2000 yılında doğanlar, evlenenler için özel anlama sahiptir. Doğdukları gün ne olduğu, takvim yapraklarında nelerden bahsedildiğini görmek doğum günü sahiplerini mutlu eder. Aynı şekilde evlilik yıl dönümlerini o günün takvim sayfasını hediye ederek kutlaması da geçmişe yolculuk yapmak isteyenlerin tercihidir. Hediye vermek isteyenler takvim yaprağını tek olarak hediye edilebileceği gibi çerçeveli takvim yaprağı hediye etmeyi de tercih edebilirler. Her haliyle takvim yapraklarının oldukça duygusal bir anlamı da vardır. Doğum gününe ait takvim sayfası o döneme ait bilgileri doğum günü sahibine iletirken çeşitli yıldönümlerine ait takvim sayfaları da özel anlam taşıyan hediyeler arasındadır. Günlük hayatta kullanılan hatta tek günlük olan takvim sayfalarının dönem değiştiğinde özel anlam taşıyan bir belgeleye dönüşmesi ilginçtir. Siz de sevdiklerinizin özel gününü onlar için anlam ifade eden takvim sayfasıyla hatırlamak isterseniz seçeneklere göz atabilirsiniz.