Konuma Özel İndirim Fırsatı

Adres SeçKonumunu gir, indirimlerden yararlan
7820 sonuçtan 1- 18 arası gösteriliyor.
Daha fazla sonuç göster

Sis farı, her araçta bulunan standart bir donanım değildir. Sürücüler genellikle sis farlarını kişisel güvenlik önlemleri için satın alırlar. Çünkü sis farları, standart farların aksine yalnızca sis, kum ve toz gibi görüşün önemli derecede azaldığı özel hava şartlarında kullanmak üzere tasarlanmıştır. Oto sis farı seti satın alırken yüzlerce marka ve model arasından aracınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun olanları tercih edebilirsiniz.

Sis Farı Nedir?

Sis Farı Nedir?

Sis, dünyanın pek çok bölgesinde gerçekleşen yaygın bir doğa durumudur. Yeryüzüne yaklaşan küçük su damlacıkları ve buz kristalleri bulut gibi davranarak ve ışığı yansıtarak görüş açısını daraltabilir. Bu durum, sürüşün güvenliğini tehlikeye atacak birtakım sonuçlar doğurabilir. Bu tehlikeli deneyimden kurtulmak için sis farından yararlanmak gerekir. Oto sis farı kar, yağmur veya karla karışık yağmur şartlarında daha net sürüş görüşü sağlamak için tasarlanmıştır. Sis farları, kötü hava koşullarından dolayı görüşün zayıf olduğu zamanlarda yol üzerindeki işaretleri daha da aydınlatan bir ışık yayar. Öte yandan sis farının dar huzmeleri, ışığın yağmuru ve farı delmesini sağladığı için sürücüye daha net bir görüş yaratır. Ancak, bu farlar yalnızca görüşü etkileyen kötü hava koşullarında kullanılmalıdır. Çünkü oto sis farı ampulü, yaklaşmakta olan sürücülerin görüşlerine engel olabilir.

Sis Farı Türleri

Sis Farı Türleri

Oto sis farı LED ve halojen olarak iki farklı kategoride değerlendirilir. Bu ikisi arasındaki seçim genellikle sürücülerin inisiyatiflerine kalsa da LED ışıklar, hemen her alanda büyük ölçüde yükselişe geçmiştir. LED ışıklar, enerji kullanımı açısından nispeten daha uzun ömürlü ve verimli olması dolayısıyla da pek çok sürücünün tercihidir. Ayrıca LED teknolojisiyle çalışan ampullerin dayanıklı olması da diğer bir etkendir. LED oto sis farı ampulü, beyaz ışık halojen farlardan farklı olarak beyaz ışık üretir. Oto LED sis farı fiyatları, halojen ampullerden nispeten daha maliyetli olabilmesine rağmen uzun vadede enerji tasarrufu yaratabilir. Bunun nedenlerinden biri, LED sis farlarının onarıma gerek kalmadan birkaç yıl çalışabilmesidir. Halojen farlar ise hemen her araca kolayca uyum sağlaması ve maliyetinin nisbi olarak daha uygun olması dolayısıyla avantajlar sunar. Oto sis lambası LED'li ve halojen olarak pek çok farklı marka ve modelde sunulur. Aracınızın ihtiyaçları ve bütçeniz doğrultusunda farklı teknolojilerle çalışan far türlerini tercih edebilirsiniz.

Arka ve Ön Sis Farları

Arka ve Ön Sis Farları

Araçlarda genellikle ön ve arka olmak üzere iki adet sis farı bulunur. Ön sis farı, hava koşullarının sürücünün görüş açısını azalttığı durumlarda daha güvenli sürüş deneyimleri sağlar. Bununla birlikte sürücü, önündeki yolu görse bile diğer sürücüler sis, duman, toz ve benzeri tehlikeli koşullarda önünü net şekilde görmeyebilirler. Arka oto sis farı, aynı koşullarda diğer araçların çarpmasını engellemek için tasarlanmıştır. Zayıf görüş koşullarında arka farlar, çok yakın mesafeye kadar fark edilmeyebilir. Bu durum özellikle güvenli olmayan takip mesafesindeki sürüşlerde tehlike yaratabilir. Bu nedenle arka ve ön sis farlarının her ikisini de araca monte etmek önemlidir.

Sis Farlarının Kullanımı

Sis Farlarının Kullanımı

Sis farları, görünürlük büyük ölçüde sis tarafından kısıtlandığında, toz, duman, kar veya şiddetli yağmur gibi diğer kötü görüş koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Oto sis farı normal koşullar altında kullanıldığı zaman parlaklık nedeniyle diğer sürücülerin görüşleri engellenebilir veya ışıktan rahatsız olabilirler. Bu durum, ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Sis dağılır dağılmaz diğer sürücüleri rahatsız etmemesi veya engel olmaması için sis farlarının kapatılması gerekir. Oto sis farı fiyatı, markaya, modele, ışık türüne ve gücüne göre farklılık gösterebilir. Aracınız için sis farı satın almadan önce planlama ve hazırlık yaparak doğru sis farlarını seçebilir ve kolayca monte edebilirsiniz. Yolunuzun aydınlanmasını sağlayacak ürünlerin tümünü Far & Aydınlatma kategorimizde inceleyebilirisiniz.