Elektrik Buat, Boru ve Ek Parçalar

Elektrik ek kutusu olarak da adlandırılan elektrik buat, elektrik tesisatlarında iletkenlerin birbiriyle eklendiği ve elektrik dağıtımının gerçekleştiği kutu benzeri cihazlardır. Elektrik tesisatlarının olmazsa olmaz elemanları arasında yer alır. Elektrik kablosu eklerinin buat dışında başka bir yere yapılması yönetmelikle yasaklanmıştır. Buatlar elektrik çarpması gibi olaylara karşı koruma sağlar. Ayrıca iletkenlerin yağmur, kar, rüzgâr gibi hava olaylarından zarar görmesini de engeller. Buat kutusu ve buat kapağı olmak üzere iki parçadan oluşurlar. Genellikle dört girişlidir. Elektrik tesisatı, telefon sistemleri, kablo tesisatlarının kurulumlarında güvenliğin dışında estetik görüntü sağlamak amacıyla da kullanılırlar. Elektrik buatlar kullanıldığı yere ve tesisatın yapısına göre norm buat, sıva üstü buat, sıva altı buat, kontralı buat, kare buat, tünel buat, antigron buat, dahili tip galvanizli çelik buat, kondulet buat, nemli yer buatları olmak üzere birçok çeşidi vardır. Sıva altı ve sıva üstü buatlar genellikle metal ya da PVC’den üretilmektedir. Elektrik borusu kabloların zarar görmesini engellemek amacıyla tasarlanmış elektrik malzemesidir. Uluslararası standartlara göre farklı çaplarda bulunurlar. Tesisatlarda kullanılan elektrik buat, boru ve ek parçaların birbirlerine uyumlu olması için doğru ölçülerde olması önemlidir. Evinizin ve işyerinizin elektrik tesisatı için gereken elektrik buat, boru ve ek parçaları çeşitlerini kategori sayfalarımızı ziyaret ederek inceleyebilirsiniz. Elektrik buat fiyatları açısından karşılaştırarak ihtiyacınız olan elektrik borusu ve ek parçalarını ve diğer ihtiyaç duyduğunuz ürünleri seçebilir, farklı türdeki ürünlere göz atmak için elektrik ve aydınlatma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Elektrik Buat Modelleri, Özellikleri ve Ölçüleri Nelerdir?

Elektrik Buat Modelleri, Özellikleri ve Ölçüleri Nelerdir?

Elektrik buatların kullanılan tesisatların yapısına ve kullanıldıkları yerlere birçok çeşidi vardır. Kablo giriş sayısı, boyut gibi özellikler buat seçimindeki önemli unsurlar arasında yer alır. Elektrik buat çeşitleri olarak, norm buatlar dairesel olan buatlardır. Boruların giriş çaplarına göre buat boru girişleri de farklılık gösterir. Boru giriş sayısına göre 2, 3, 4 girişli buat çeşitleri bulunmaktadır. Elektrik buat ölçüleri buat çeşitlerine göre farklılık gösterir. Norm buatlar derinlikleri 37 mm, çapları 70 mm boyutlarda üretilir. Kare buat, kolon hattı, apartman daireleri geçiş noktaları gibi iletken bağlantısının çok olduğu yerlerde kullanılır. Kare buatların ölçüleri 8x8 mm, 10x10 mm, 12x12 mm, 15x15 mm, 20x20 mm, 26x12 mm’dir. Tünel buat, dairesel buat çeşitlerindendir. Boru girişleri kare buatların boru girişleriyle aynıdır. Tünel buatlarda boru girişleri buat üzerindeki dairesel bölümlerin kesici aracılığıyla açılmasıyla yapılır. Tünel buatların derinlikleri 22 mm, dış çap uzunlukları ise 80 mm’dir. Kontralı buat, tünel buata çok benzer. Yapı olarak tek farkı alttan girişi olmasıdır. Kontralı buatların ölçüleri, derinlikleri 42 mm, dış çap uzunlukları ise 80 mm’dir. Sıva üstü buat, bu buat çeşitleri genellikle eski yapılarda görülür. Sıva üstü elektrik tesisatlarında kullanılırlar. Sıva üstü buatların ölçüleri ise derinlikleri 42 mm, dış çap uzunlukları ise 80 mm’dir. Sıva altı elektrik buatı, odalarda kullanılan buat türüdür. Binanın yapısına lüks olma durumuna göre farklı çeşitleri vardır. 20 mm ve 50 mm olarak üretilirler. Antigron buat, sıva üstü elektrik tesisatlarında ve nemli yerlerde kullanılırlar. Antigron buatların ölçüleri 85x85 mm, 100x100 mm, 180x110 mm’dir. Dahili tip galvanizli çelik buat, 1.6 mm kalınlığından galvanizli çelikten tek parça olarak preslenerek üretilirler. En ağır şartlara göre tasarlandıkları için yüksek mekanik dirence sahiptirler. Dahili tip galvanizli çelik buatlar galvanizli çelik boru tesisatında kullanılır. Harici tip buat, gri fırın boyalı dökme alüminyumdan imal edilirler. Hava koşullarına karşı dayanıklıdırlar. Paslanmazlar. Harici tip buat ölçüleri 102x102 mm, 102x51 mm’dir. Kondulet buat, dökme alüminyum gri epoksi fırın boya ile boyanarak üretilirler. Tesisatta kablo çekmede, dirsek olarak dönüşlerde ve tesisattaki kablolara ilave yapmakta kullanılırlar. Bakımlarda kolaylık sağlarlar. Kondulet buatlar ½, ve 1 inç arasında değişen boyutlarda üretilirler.

Elektrik Borusu Modelleri, Özellikleri ve Ölçüleri Nelerdir?

Elektrik Borusu Modelleri, Özellikleri ve Ölçüleri Nelerdir?

Bina içlerindeki tesisat çalışmalarında, tasarlanan toprak hattı kablolarının korunmasında elektrik boruları büyük önem taşır. Elektrik boruları her tesisatın türüne bağlı olarak farklı modellerde bulunur. Sıva altı elektrik borusu adından da anlaşıldığı gibi sıvaların altına yerleştirilir. Böylece sıva altına döşenmiş elektrik akım kabloları dış darbelerden korunmuş olur. Spiral elektrik borusu plastik, çelik malzemelerden üretilirler. Siyah, gri, mavi, turuncu gibi farklı renkleri bulunur. Esneme özellikleri y