Wakesurf Aksesuarları

Wakesurf; denizin dalgasız olduğu dönemlerde ve bölgelerde yapılan bir tür su sporudur. Sörf tutkunlarının, bu spora alternatif bir spor dalına ihtiyaç duyması sonucu ortaya çıkmıştır. Su kayağı, sörf ve snowboard tekniklerinin birleştirildiği bir spor olarak tanımlanabilir. Sporcu, gerekli wakesurf aksesuarlarına sahip olduktan sonra ayağına bağlanan bir ip yardımıyla wakesurf tahtası üzerine sabitlenmekte ve bu tahta sürat teknesi tarafından çekilmektedir. Tekneye bağlı olan sporcu hareket ederken suda ve havada manevralar gerçekleştirmektedir. Rüzgarsız sörf, su kayağı gibi isimlerle de anılan wakesurf; ekstreme bir spor olmasına rağmen öğrenmesi nispeten kolay bir spordur. Bu nedenle wakesurf eğitmenleri, bu sporu sağlık problemi olmayan her yaş grubundan bireyin yapabileceği bir spor dalı olarak tanımlamaktadır. Siz de adrenalin ve heyecan bağımlısı iseniz ve ekstreme sporlar ilginizi çekiyorsa bu sporu deneyebilirsiniz. Wakesurf aksesuarları arasından ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Size uygun olduğunu düşündüğünüz diğer sporla ilgili ürünler için su sporları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Wakesurf Nasıl Öğrenilir?

Wakesurf Nasıl Öğrenilir?

Tüm vücut kaslarını çalıştıran wakesurf, her yaştan insanın kolaylıkla öğrenebileceği bir spor dalıdır. Spora yeni başlayanlar için denize kıyısı olan yerlerde veya göl kenarlarında kurulmuş olan wakesurf spor tesislerinde eğitimler verilmektedir. Her tür sporda öncelikle bir eğitim süreci gerektiği gibi bu spor dalında da önce teorik bilgiler öğrenilmelidir. Eğitimlerde wakesurf ipi ne işe yarar, board nedir gibi teknik bilgiler öğretilir ve pratik yapılır. Tahtanın üzerinde nasıl durulması gerektiği, hangi ayak üzerinde denge sağlanabileceği, ipin tutuş şekli gibi pratikle geliştirilecek süreçler için eğitim önemlidir. Kullanılacak wakesurf aksesuarları sporcunun kendi boy-kilo oranına ve kayma stiline göre belirlenmektedir. Wakesurf aksesuarları seçilirken sporcunun güvenliği de göz önünde bulundurulur. Wakesurf tahtası ölçüleri ve wakesurf bağlama ipi uzunluğu kişinin tecrübesine göre seçilebilir. Böylece oluşabilecek güvenlik riskleri minimuma indirilmektedir. Bu spora yeni başlayan bir kişi, aynı gün içerisinde kayabilecek seviyeye gelmektedir. Sörfe kıyasla kalkış esnasında daha kolay denge sağlanabilmektedir. Bunun nedeni ise kullanılan wakesurf aksesuarlarıdır. Sürat teknesine bağlı olan wakesurf ipi eşit hız ivmesiyle kalkış sağladığı için denge kaybını engellemektedir.

Güvenle Sörf Yapmanızı Sağlayacak Wakesurf Aksesuarları Nelerdir?

Güvenle Sörf Yapmanızı Sağlayacak Wakesurf Aksesuarları Nelerdir?

Wakesurf yaparken hem konfor hem de güvenlik açısından bazı aksesuarlara ihtiyaç duyulur. Wakesurf yeleği, wakesurf tahtası, wakesurf botları, wakesurf kaskı, wakesurf ipi güvenli bir şekilde bu sporu yapabilmek için gerekli wakesurf aksesuarlarıdır. Profesyonel anlamda bu sporla uğraşmak isteyenlerin ise bir wakesurf teknesine sahip olmaları gerekmektedir. Yelek ve kask güvenlik önlemi için olmazsa olmaz wakesurf aksesuarları arasındadır. Yüksek hızda giderken suya çarpma veya düşme durumunda sporcunun alacağı darbenin şiddetini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Wakesurf tahtası, sporcunun vücut ölçülerine ve tecrübesine göre seçilmektedir. Kısa ve uzun olmak üzere iki çeşit tahta boyu bulunmaktadır. Kısa olan tahtanın su ile temas eden yüzeyi daha az olduğundan kontrolünü sağlamak için daha fazla efor sarf etmek gerekmektedir. Bu nedenle daha profesyonel sporcuların kullanımına uygundur. Uzun wakesurf board ise kullanım olarak daha az güç gerektirdiği için yeni başlayan sporculara önerilir. Bu iki tür tahta kategorisi içerisinden yapılacak seçim de ise sporcunun boy – kilo oranı belirleyicidir. Wakesurf aksesuarlarından olan botlar, sporcunun tahtaya bağlanmasını ve tahtayı yönlendiebilmesini sağlar. Bot konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise ayağınıza tam oturuyor olmasıdır. Sıkması durumunda canınızın yanmasına sebep olabileceği gibi büyük olması durumunda ise tahtayı istediğiniz gibi kontrol etmenize engel olabilmektedir. Wakesurf ipi, sporcunun sürat teknesi ile arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Sporcunun tecrübesine bağlı olarak seçebileceği farklı uzunluklarda ip çeşitleri mevcuttur. Uzun olan ipler daha geniş alanda hareket kabiliyeti sağlar. Kısa ipler daha düşük hızda ilerlemek içindir. Kısa ip kullanımında suyun yüzeyinden yükselme seviyesi daha az olduğu için yeni başlayanlar için bu ip önerilmektedir. Siz de wakesurf aksesuarları arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanları hemen seçebilirsiniz. Kendinize en uygun aksesuarı hemen sepetinize ekleyerek wakesurf müdavimlerinin arasına katılabilirsiniz.