Su Kayağı

Su kayağı sporu nedir sorusuna, ayağa takılan kayakların yardımı ile hızlı giden bir teknenin arkasındaki halata tutunarak su üzerinde yapılan bir spordur şeklinde cevap verilebilir. Açık hava sporu olarak adlandırılır ve denge kurabilmek en önemli noktadır. Her yaştan insanın yapabileceği bir spordur. Bu sporu yapabilmek için gerekli olan farkl yardımcılar ve ekipmanlar bulunmaktadır. Bu sporu yapmak için kullanılan kayakların iki tür çeşidi vardır; çift kayak ya da mono kayak. Can yeleği de bu sporu yapanların kesinlikle kullanması gereken bir diğer malzemedir. Bu spora özel üretilen can yeleklerinde ekstra güçlendirici levhalar bulunmaktadır. Bu sayede yüksek hızda sular vücuda çarptığında iç organların olumsuz etkilenmesinin önüne geçilir. Bu sporu yaparken kullanılabilecek farklı ekipmanların tamamı için su kayağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Su Kayağı Nasıl Yapılır?

Su Kayağı Nasıl Yapılır?

Suda kayak, eğitim almadan yapılmaması gereken sporlar arasındadır. Bu açık hava sporunu yapabilmek için öncelikle su kayağı boarduna ihtiyaç vardır. Daha sonra sürat teknesinin hızına karşı gelerek su üzerinde durulması gerekmektedir. Suya düşmemek ve su kayağı çeşitlerinin üzerinde durabilmek için iki tane stil bulunmaktadır. Bu stiller sporu yapan insanların dengede durmasına yardımcı olur. Kişilerin hangi ayaklarının üzerinde daha dengede durabildiklerine göre duruş pozisyonları da değişmektedir. Kişi, sağ ayağının üzerinde dengede durabiliyorsa ''goofy'' duruşuna yatkın demektir. Sol ayağı ile denge sağlayan insanlar ise ''regular'' duruş ile kayığa çıkarlar. Bu sporu yaparken en önemli şey dengede durabilmektedir. Küçük yaş gruplarına da uygun olan bu sporda malzemeler yaşa uygun olarak seçilmelidir. Kayak seçimi yetişkinler ve çocuklar için farklı olmalıdır. Çünkü çocuk su kayağı ölçüleri ile yetişkinlere özel ürünlerin boyutları bir değildir. Ayrıca yetişkinler için su kayağı seçimi de kişilerin beden ölçülerine göre yapılmalıdır.

Su Kayağı Modelleri ve Diğer Su Kayağı Malzemeleri Nelerdir?

Su Kayağı Modelleri ve Diğer Su Kayağı Malzemeleri Nelerdir?

Birkaç tane malzeme ile bu spor rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Yazları yapılmakta olan bu spor için öncelikle sürat teknesi gerekmektedir. Bu tekneler suda dalga yaratır ve bu sayede sporcu suda daha rahat hareket eder ve kayar. Kişisel malzeme olarak ise en önemlisi su kayağı tahtasıdır. Su kayakları kişilerin kilo ve boy oranına göre seçilmelidir. Kısa ve uzun olarak ayrılan tahtalar bu genel sınıflandırma içerisinde de farklı boyutlarda sunulur. Ürünlerin detaylarında su kayağı özellikleri ve boyutları yer almaktadır. Herkes kendi beden ölçülerine uygun, kısa ya da uzun kategorisine giren bir ürün seçebilir. Kullanılan kısa tahtalar su ile daha az temas eder. Bu sebeple kontrolü için fazla enerji gerekir ve bu tahtalar üzerinde yavaş hareket edilmelidir. Kısa su kayakları ile kolay manevra yapılırken, su üzerinde dengede durmak zorlaşır. Uzun olan su kayakları da amatörler tarafından tercih edilir. Ağırlığı sayesinde suyun üzerinde kolaylıkla durulmasını sağlar. Tahta üzerinde duruş için bot kullanılır. Ayrıca can yeleği bu sporun olmazsa olmaz malzemesidir. Suyun şiddetli çarpması ya da suya düşülmesi durumda sporcuyu koruması için gereklidir. Kask da sporcunun güvenliği için gerekmektedir. Yüksek hızlarda oluşabilecek tehlikelere karşı sporcuyu korur. Su kayağı çekme ipi sürat teknesi ile bağlantı sağlar. Su kayağı ipi modellerinin kısa ve uzun seçenekleri mevcuttur. Sporcunun tecrübesine göre halat boyu belirlenmektedir. Uzun üretilen halatlar, kişinin geniş bir alanda hareket etmesini sağlamaktadır. Kısa halatta ise kişi yapacağı hamlelere kısa süre içerisinde karar vermelidir. Kısa halatlarda hız ve yükseklik daha azdır. Genellikle uzun board kullanan ve bu spora yeni başlayanlara kısa halatlar tavsiye edilmektedir. Tüm bunlar yardımcı ekipmanlardır. Ana spor aracı elbette su kayak tahtasıdır. Kategori içerisinde birçok markanın sunduğu kayak modelleri yer alır. Su kayağı renkleri ve boyutları arasından kendinize uygun olanları seçebilirsiniz. Markadan markaya su kayağı fiyatları değişiklik gösterebilir. Beğendiğiniz ürünü sepetinize hemen ekleyerek bu spor için ilk adımı atabilirsiniz.