ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Fy9495 Runfalcon 2.0 K Siyah Unisex Koşu Ayakkabısı
(28)
839,00 TL
SEPETTE
780,27 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Under Armour - Koşu Ayakkabısı - Ua Micro G Pursuit Bp 390061850
(29)
1.690,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

3
Jump 24571 Comfort Casual Günlük Erkek Spor Ayakkabısı Tr
(10)
399,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Balletico M Erkek Koşu Ayakkabısı Gb2407 Lacivert (552859578)
(24)
677,00 TL
SEPETTE
629,61 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Fy5943 Run Falcon 2.0 Erkek Koşu Ayakkabısı
(102)
977,89 TL
SEPETTE
909,44 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Güreş Ayakkabı
(8)
450,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Fy8741 Run Falcon 2.0 Gri Erkek Koşu Ayakkabısı
(46)
949,90 TL
SEPETTE
883,41 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Erkek Koşu - Yürüyüş Ayakkabı Runfalcon 2.0 Tr Gw4052
(2)
1.337,00 TL
SEPETTE
1.143,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

5
Ayakkabix Role Unisex Spor Ayakkabı
(84)
329,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Kadın Spor Ayakkabı GW6422
(0)
879,00 TL
SEPETTE
735,72 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Balletico M Erkek Koşu Ayakkabısı Gb22408 Gri
(8)
677,00 TL
SEPETTE
629,61 TL

ÜCRETSİZ KARGO

5
Ayakkabix Role Erkek Spor Ayakkabı Erkek&Bayan&Çocuk (264860030)
(69)
329,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

M.P 1723 Basket Ayakkabı (542823443)
(1)
499,00 TL
399,20 TL

ÜCRETSİZ KARGO

2
Hammer Jack Denna Hakiki Deri Günlük Erkek Ayakkabı (436885743)
(9)
699,90 TL
SEPETTE
650,91 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Runfalcon 2.0 Erkek Koşu Ayakkabısı (552091138)
(2)
1.009,00 TL
SEPETTE
938,37 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Nike Air Monarch Iv Training Erkek Koşucu Spor Ayakkabı (539104563)
(1)
1.931,16 TL
SEPETTE
1.795,98 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Adidas Erkek Koşu - Yürüyüş Ayakkabı Run 60S 2.0 Fz0961
(1)
1.089,00 TL
SEPETTE
759,58 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Nıke Aır Max Alpha Traıner 4 Yürüyüş Koşu Cw3396-004
(2)
1.700,00 TL
SEPETTE
1.581,00 TL

Yürüyüş & Koşu Ayakkabısı

Sağlıklı yaşamayı hayat felsefesi haline getirdikten sonra ilk adım spora başlamaktır. Spor yapmak için illa salona gitmenize, nakit ödemenize de gerek yoktur. Yürüyüş ve koşu ile bedeninizin ihtiyaç duyduğu hareketi sağlayabilmeniz mümkündür. Günümüzde özellikle hareketsiz bir yaşam sürdüğümüz için koşu ve yürüyüşü belli rutinler ile yapmak hem fiziki hem de psikolojik sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır. Ancak her sporda olduğu gibi sağlıklı koşmanın da belli kuralları vardır. Sağlıklı koşmanın ilk kuralı spor koşu ayakkabısı edinmektir. Sağlıklı koşu sağlıklı ayakkabı seçimi ile mümkündür. Kişi ayağına uygun, doğru desteği sağlayan ve koşu tipine uygun doğru ayakkabıyı seçmelidir. Böylece koşu deneyimini daha sağlıklı ve keyifli bir duruma kavuşturabilirsiniz. Koşuya yeni başlayacaksanız estetik görünümü ile de ön plana çıkan koşu ayakkabısı modellerinden seçerek kendinizi spora motive edebilirsiniz. Ayrıca koşuya başlamadan önce belli başlı ısınma hareketlerini de ihmal etmemelisiniz. Yürüyüş ise kondisyon gerektirmez ve arada rahatlamak veya kilo vermek için çoğu kişi yapar. Koşu ve yürüyüş için ayrı ayakkabı kullanmak sağlık açısından gerekmektedir. Koşu ayakkabısı ile rutin olarak yürüyüş yapmak ayak sağlığı bağlamında zarar getirebilmektedir. Çünkü koşu ayakkabıları yürüyüş ayakkabıları ile kıyaslandığında daha az yastığa sahiptir. Koşu ayakkabıları ile uzun süren yürüyüşler, plantar fasilit ve stres kırığı durumlarına neden olabilir. Ayrıca günlük yürüyüş ayakkabısı modellerini gün içerisinde çok fazla yürüyorsanız da tercih edebilirsiniz. Bir koşu ayakkabısı, yürüyüş ayakkabısından farklı özelliklere sahiptir. Koşucular yürüyüş ayakkabısı ile koşmamalıdır, çünkü çoğu çok serttir ve koşucuların esnetmek için ihtiyaç duydukları şekilde esnemezler. Bu, birçok yürüyüş ayakkabısının spor yürüyüşü için de iyi olmadığı anlamına da gelmektedir.

 Doğru Koşu Ayakkabısı Seçiminin Önemi

Doğru Koşu Ayakkabısı Seçiminin Önemi

Koşarken beden hafif yana doğru eğilir. Bu nedenden dolayı daha günlük kullanılan spor ayakkabı koşu için çok da rahat olmayabilir. Hatta vücutta oluşturacağı baskı ile sağlıksız da olabilir. Omurga, kalça ve diz sağlığı konusunda ayağın yere değiş şekli önem taşımaktadır. Yapılan çoğu egzersizde yük ayaklara ve bacaklara şiddetli bir biçimde iner. Koşuyu diğer spor egzersizleri ile değerlendirdiğimizde ayaklara inen basınç daha da fazladır. Ayağımızın rahat etmesi için doğru koşu ayakkabısını seçmek önemlidir. Spor esnasında olası bilek burkulması kazalarını koşu ayakkabısı ile minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca ayağınızın rahat etmesi ile odağınızın sporunuzda olmasını sağlar. Tüm bunların yanında profesyonel koşu ayakkabısı sayesinde genel sağlığınızı dahi garantiye almış olursunuz. Spor esnasında spor ekipmanları seçimi oldukça önem taşımaktadır. Kişi ideal koşu ayakkabısını seçerken sahip olduğu ayak yapısını, koşarken vücudunun aldığı şekli, koşunun şiddetini, ne kadar kalın yastıklı bir ayakkabı istediğini göz önünde bulundurmalıdır. Koşu ayakkabıları birbirinden farklı işlevsel özelliklerle üretilmektedir. Sporsever dengeli mi, hareket kontrollü bir ayakkabı mı tercih edeceğine de karar vermelidir. Ayrıca kişinin koşuda ne kadar profesyonel olduğu da ayakkabı seçimini etkilemektedir. Yastıklama özelliği kimi modellerde daha fazlayken kimi modelde kullanıcının kullanımına uyum sağlayacak şekilde az olmaktadır. Örneğin koşuya ilk başlangıç sürecinde daha kalın tabanlı koşu ayakkabılarını seçmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Ancak koşu tekniğiniz oturdukça zamanla farklı yastıklama seçeneklerini değerlendirmek sizin tercihiniz olacaktır. Koşu esnasında rahat bir kullanım için parmaklarınız ayakkabının burnuna değmemelidir. En uzun parmak kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor, her zaman başparmak olmayabiliyor. Mevsim de göz önünde bulundurularak seçim yapılabilir. Koşu ayakkabıları her mevsim giymeye uygun olsa da daha soğuk iklimlerde yaşıyorsanız tercihinizi içi sıcak tutan kışlık koşu ayakkabısı modellerinden yana yapabilirsiniz.

 Ayak Yapısına ve Tiplerine Göre İdeal Koşu Ayakkabıları

Ayak Yapısına ve Tiplerine Göre İdeal Koşu Ayakkabıları

Her insanın ayak yapısı, parmak izi gibi, birbirinden farklı yapılara sahiptir. Kimi içe doğru basarken kimi de dışa doğru basar. Kiminin ayak kavisi daha yüksektir, kimininki ise alçaktır. Normal basanlar, hafif içe doğru basanlar ve çok fazla içe basanlar için olmak üzere koşu ayakkabıları 3 ayrı gruba ayrılmaktadırlar. Koşu ayakkabısı tavsiye modeller, kişilerin ayak yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Ortopedik muayene, ayak tipinizi anlamanın en doğru ve sağlıklı yöntemidir. Ancak evde de birkaç basit adımla ayak tipinizi anlayabilirsiniz. Örneğin eski spor ayakkabınızın tabanını inceleyerek ayakkabının hangi noktalarından aşındığını dikkate alabilirsiniz. Ortopedik bağlamda fark ettiğiniz herhangi bir problem yoksa normal ayak tiplerine uygun olarak üretilmiş koşu ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. Ayakkabınızın dış kenarı iç kenarına oranla daha fazla aşınmışsa dışa doğru bastığınız anlamına gelmektedir. Ancak esas önemli olan ayağınızın en çok hangi ayakkabı ile rahat ettiğidir. Ayak tiplerine göre ise düztaban, yüksek kemerli ayak ve normal ayak için kadın ya da erkek koşu ayakkabısı değişiklik göstermektedir. Düz tabanlı kişiler yürürken ve koşarken yere topukla basarlar. Bu sebeple vücudun ağırlığı tüm ayak boyunca yayılmaktadır. Denge sağlamak konusunda zorlanmaları olasıdır. Sık sık ayak geri dönebilir. Bu kişiler daha dengeli ve kontrol edilebilir ayakkabıları seçmeliler. Ek olarak düztabanların dengeyi daha da iyi sağlamaları konusunda spor koşu ayakkabısının tabanının orta noktasına ilave bir malzeme ile yastıklama yapabilmek de iyi bir çözüm olabilir. Yüksek kemerli ayakları olan bireyler, koşu esnasında ayaklarının orta kısmıyla basmaya daha eğilimlidirler. Ağırlık ayağın tamamına yayılırken bu da ayağın dönme riskini oldukça fazla arttırır. Yastıklama sistemi olan koşu ayakkabıları tercih edilerek koşarken vücudun ağırlığının ayakta yarattığı baskı kolaylıkla azaltılabilir. Normalde her koşu ayakkabısı modeli bir miktar yastıklama malzemesi içerir. Ancak yüksek kemerli ayaklar için özel olan koşu ayakkabıları diğer spor koşu ayakkabı modelleriyle değerlendirildiği zaman daha fazla yastıklama özelliğine sahiptir. Bu sayede koşu esnasında olası bilek burkulmaları ve ayak dönmelerinin önüne geçmek mümkün hale gelir. Normal bir ayağa sahipseniz dengeli, normal koşu ayakkabıları uygun ve yeterli olacaktır. Ancak yine de yaralanma ve sakatlanmaları minimuma indirmek için dengeleme konusunda başarılı ve hareket özelliğini bünyesinde bulunduran koşu ayakkabılarını tercih etmekte kullanıcı açısından yarar vardır. Dış tabanı karbon ve kauçuk malzemeden imal edilen koşu ayakkabıları yaralanmaları minimuma indirecektir. Bu arada Nike yürüyüş ve koşu ayakkabısı modellerine mutlaka bakın.

 Koşu Ayakkabılarının Yapısal Özellikleri

Koşu Ayakkabılarının Yapısal Özellikleri

Spor koşu ayakkabısı teknik olarak dış taban, orta taban ve görünen ayakkabı yüzü olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Ayakkabının en altına yer alan bölgeye dış taban adı verilmektedir. Dış taban yapısal olarak karbon kauçuk ya da üfleme kauçuktan oluşmaktadır. Karbon kauçuk sert ve dayanıklı bir madde iken üfleme kauçuk ise yumuşak ve esnek bir maddedir. Ayakkabının dış taban kısmında esneme kanalları yer almaktadır. Ön ayak bölümünde bu kanallar yatay olarak bulunmaktadır. Bu kanallar ile ayağın bükülme noktası esneyebilir. Bu sayede daha doğal bir hareketlilik mümkün hale gelmektedir. Koşu ayakkabılarının daha kullanıcı açısından daha nitelikli özelliklere sahip olanlarında koşucunun ayağının konforu için alt bölüm iç, dış olarak ayrılmıştır. Ayrıca kaliteli spor koşu ayakkabısı modellerinde topuktan ayakkabının uç kısmına doğru ağırlığı yayma bulunmaktadır. Dış tabanın ardından koşu ayakkabısının en önemli bölümü olan orta taban gelmektedir çünkü yumuşak bir malzemeden üretilen orta taban, üst ve dış taban arasındaki baskıyı emebilir. Orta tabanın kalitesi koşucunun hareket kontrolünü ve denge durumunu etkilemektedir. Orta tabanda poliüretan ve EVA olmak üzere iki tür malzeme kullanılmaktadır. Poliüretan yoğun ve dayanıklı bir malzemedir. Ayrıca koşucunun dengesini daha iyi sağlamak adına orta tabana daha da sertlik katacak malzemeler ilave edilebilmektedir. Bu malzemeler sayesinde koşu esnasında ayağın dönmesi gibi olası sakatlıkların önüne geçmek mümkündür. Sporda doğru donanım seçimi ile güvenlik sağlamak önemlidir. Ayakkabının son kısmı ise görünen yüzüdür. Görünen ayakkabı yüzü sıklıkla dayanıklı, dayanıklı oluşunun yanında da hafif malzemelerle oluşturulur. Ayakkabının üst yüzü ise ihtiyaca bağlı olarak düz, kavisli veya yarı kavisli biçimde dizayn edilebilir. Koşucu, kendi ayağının şeklini ve yapısını değerlendirerek kendisine göre en rahat koşu ayakkabısını sayfamız üzerinden rahatlıkla seçebilir. Yağışlı koşullarda daha rahat kullanmak için su geçirmez koşu ayakkabısı kullanılmalıdır.

 Yürüyüş Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüş Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli yürüyüş ayakkabısı seçimi oldukça önem taşımaktadır. Tüm bu verimli egzersizin sonucunda da yürüyüş ayakkabısı sayesinde kilo verme süreciniz daha fazla hızlanmış olacaktır. Ancak yürüyüş ayakkabısından verim alabilmek için seçiminde belli başlı konularda dikkat etmekte fayda vardır. Öncelikle yürüyüş ayakkabısı seçerken hafif olmasına özen göstermek gerekiyor. Yürüyüşe çıktığınız ayakkabı hafif olmalıdır çünkü ağır ayakkabı adım atmanızı zorlaştırır ve yürüyüşe devam konusunda motivasyon kaybına dahi sebep olabilir. Alçak topuklu ve esnek yürüyüş ayakkabılarını seçmek dikkat edilmesi gereken bir diğer kriterdir. Ayrıca ayakkabıda topuk yüksekliği de doğru ayarlanmış olmalıdır ki topuğunuz ayağınıza oturabilsin. Ayaklarınızın rahat edebilmesi de bir diğer önemli husus olmaktadır. Kendi ayakkabı bedeninize göre seçim yapmalısınız ve yürüyüş ayakkabısının ön kısmı da ayak parmaklarınızın rahat hareket edeceği genişlikte olmalıdır. Yürüyüşü yapacağınız yerin fiziki koşulları da ayakkabı seçiminde önemlidir. Eğer yağışlı bir yerde yaşıyorsanız ve ayakkabınızı dört mevsim kullanmak istiyorsanız suya dayanıklı bir yürüyüş ayakkabısı seçmelisiniz. Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise yürüyüş yapacağınız zemindir. Aynı şekilde koşu ayakkabısında da dört mevsim kullanmak istiyorsanız tercihinizi su geçirmez koşu ayakkabısı modeli ile yapmalısınız. Son olarak ayağınızın üst kısmını kavrayan, destekleyen ama nefes aldıran bir malzemeden yapılmış ayakkabı seçerseniz yürüyüş esnasında rahatsız edici ıslaklık hissinin önüne geçebilirsiniz. Yeni sezon Adidas yürüyüş ve koşu ayakkabısı modellerini keşfedin!

 Yürüyüş Ayakkabıları ile Yüksek Yaşam Kalitesi

Yürüyüş Ayakkabıları ile Yüksek Yaşam Kalitesi

Bir ayakkabının nasıl yapıldığı, uyumu ve işlevi açısından fark yaratır. Bir yürüyüş ayakkabısının temel parçalarını bilmek, mevcut birçok stil ve marka arasında sıralama yapmanıza yardımcı olabilir. Ayakkabının üretildiği materyal, kalıbı ve teknik özellikleri kadar önem taşımaktadır. Nefes alabilen tekstil dokulu malzemeler ile tasarlanmış rahat yürüyüş ayakkabısı modelleri, kullanıcısına daha fazla avantaj sunacaktır. Yürüyüş ayakkabısında rahatlığa önem veriyorsanız iç yüzeyin nefes alabilen malzemeden yapılması önemlidir. Bu sayede yumuşak ve havadar materyaller ile kaplanmış yürüyüş ayakkabıları kullanıcısına konfor sunacaktır. Yürüyüş ayakkabıları yürüyüş esnasında kullanıldığı gibi gün içerisinde de kullanılabilir. Beyaz yürüyüş ayakkabısı estetik ve şık tasarımları ile rahatlıkla kombinleriniz ile uyum sağlayacaktır. Erkek ve bayan yürüyüş ayakkabısı çeşitli renk seçeneklerine sahip olmaktadır. Günümüzde zamanın büyük bir kısmı dışarıda ve ayakkabı ile geçirilmektedir. Ayakkabıların uzun süre giyilmesi ise istenmeyen terleme problemlerine yol açabilmektedir. Uzun süreli terleme sonucu olarak ayaklarınızda yara, su toplama, kaşıntı, egzama gibi olası cilt problemlerinin önüne geçebilmek için ayakkabının iç materyalinde hangi malzemenin kullanıldığı yürüyüş ayakkabısı seçiminde göz önünde bulundurulması gereken detaylardandır. Rahat ve ayaklarınıza tam oturan yürüyüş ayakkabısı giymek, su toplaması ve nasır gibi uzun süre kişiyi rahatsız edecek yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. Yürüyüş ayakkabısının rahat kullanımını arttırmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise ayakkabının hafifliğidir. Hafif materyaller, ayaklarınızdaki ayakkabı yükünü azaltır. Bu sayede ise hissedilen ağırlık da o ölçüde azalacaktır. Ürünün hafifliği sayesinde daha uzun süren yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz veya günlük kullanımda daha rahat olabilirsiniz.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Koşu ayakkabıları, koşu esnasında kullanılmak için özel olarak tasarlanan ve koşucular veya amatörler tarafından kullanılan ayakkabılardır. Harekete dayanıklı malzemeden imal edilmişlerdir. Çünkü koşarken ayaklar zemine sert bir şekilde basıp çekilir. Koşucular her adımda vücut ağırlıklarının üç katı ile yere temas etmektedirler.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Her ne spor yaparsanız yapın en rahat konumda olmak spordan alınan verimi arttırır. Ayrıca doğru spor ekipmanları kullanımı olası spor sakatlanmalarının da önüne geçecektir. En ideal koşu ayakkabısı ayak yapınıza en iyi uyum sağlayan olmalıdır. Yanı sıra mevsim şartları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Doğru yürüyüş ayakkabısı ayak bakımının önemli bir parçasıdır. Her gün çok fazla yük taşıyan ağrıyan ayaklarınıza bakmanın birçok yolu vardır, benzer şekilde, bunların seçimi ve seçimi de her insanın günlük rutinine ve bireysel ihtiyaçlarına bağlıdır. Kendiniz için doğru çifti seçerken kilonuz, hızınız ve yürüme yüzeyi gibi faktörleri de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?

Fakat koşu ayakkabıları veya yürüyüş ayakkabıları doğal ortamda spor esnasında kullanıldıkları için olumsuz hava şartları, zeminin etkisi, çim, çamur, ter gibi birçok durum sonucunda hızlı bir şekilde kirlenebilir. Konforuna alıştığınız ve bırakmak istemediğiniz ayakkabılarınızın temizliğine ve bakımına özen göstererek uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Yürüyüş ve koşu spor ayakkabılarının çamaşır makinesinde yıkanması erken deformeye sebep olabileceği için tavsiye edilmez. Koşu veya yürüyüş ayakkabısının temizliği için ilk aşama ayakkabının üzerindeki kir ve tozları temizlemektir. Bu işlemde yumuşak bir fırça kullanılabilir. Temizlik esnasında kimyasal içeriği fazla olan deterjanların kullanımı ayakkabının hasar görmesine sebep olabilir. Temizlik işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken konu renk vermeyecek bir bez tercih etmektir. Ayrıca temizlikte sıcak su kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Ayakkabıların kuruması için güneşe bırakmamak daha doğru olacaktır. Oda içinde kurutulabilir. İçerisine gazete koyarak şeklinin bozulmasını da önleyebilirsiniz. Ayakkabı kokusu kimi zaman can sıkıcı bir problem olabiliyor. Koku problemini çözmek için iç tabanını çıkararak ayakkabının havalanması sağlanabilir. Yürüyüş ve koşu ayakkabılarında çeşitli ürün yelpazesinden sayfamız üzerinden seçiminizi yapabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını okuyabilir seçtiğiniz ürünleri birbirleri ile karşılaştırabilirsiniz. Geniş fiyat aralığı ile her bütçeye uygun yürüyüş ve koşu ayakkabısına sayfamız üzerinden erişebilirsiniz.