Hentbol Ayakkabısı

Hentbol yedi saha oyuncusu ile oynanan bir takım oyunudur. Çoğunlukla kapalı spor salonlarda oynanan bu takım oyunu ismini oyuncuların el ile oynamasından almaktadır. Ana prensibi sıçrayarak atış olan bu oyun oyuncuların topu el ile karşı takımın kalesine atmaya çalışması üzerine kuruludur. Altı oyuncu saha içinde bir oyuncu kalede bulundurulmak suretiyle oynanan hentbol hız ve fiziksel güce dayalı bir spordur. Takım oyunları arasından en teknik olan hentbol otuz dakikalık devrelerden ve iki aradan oluşmaktadır. Bu sporda kaleci dışındaki diğer oyuncuların topa ayakla dokunması yasaktır. Oldukça tempolu bir oyun olan hentbol tıpkı futbol gibi rakip kaleye top atma ve kendi kaleni koruma üzerine kuruludur. Oyuncular topu ellerinde üç saniyeden fazla tutamaz ve top ellerindeyken üç adımdan fazla adım atamazlar. Top tutma, el üstü pas, bilekten pas gibi pek çok teknik atış içeren hentbol sporu diğer takım veya bireysel oyunlarda olduğu gibi belirli ekipmanlar ile oynanmaktadır. Hentbol topu farklı bir toptur. Sentetik malzemeden ve deri materyalden üretilen hentbol topu küre şeklinde olması ile bilinmektedir. Dış yüzeyi kaygan ve parlak olmaması gereken bu top el ile tutulduğundan boyutları yaş veya cinsiyet kategorilerine ayrılmaktadır. Hentbol sporunda diğer spor dallarına kıyasla oyuncuların top ile teması çok daha fazladır. Bu sebeple doğru materyaller kullanarak üretilmiş top ile hentbol oynamak çok daha keyifli ve dinamik olmaktadır. Futbol, basketbol ve voleybol gibi hentbol oynarken de belirli kıyafetler giyilmesi gerekmektedir. Dizlik, bileklik ve dirsekliklere sahip forma güvenli korumalıkları ile dikkat çekmektedir. Her hentbol oyuncusunun hentbol şortu ve hentbol ayakkabısı olmaktadır. Nefes alabilen, hafif ve dayanıklı şortlar tercih edilmektedir. Dünyada ve Türkiye’de hentbol çok sık oynanan bir oyun olan hentbol sporunun ekipmanları için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Olmazsa Olmaz Hentbol Ayakkabısı

Olmazsa Olmaz Hentbol Ayakkabısı

Hentbol son yıllarda hızlı bir popülarite artışı ile dikkat çekmektedir. Sahanın her iki ucunda bulunan 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindeki çoğunlukla alüminyum materyalinden üretilen kalelere top atmak suretiyle oynanmaktadır. Bu seyyar diğer bir deyişle taşınabilir kalelerin birer ağı bulunmaktadır. Bu kaleler ulaşılması gereken temel hedeflerdir. Hentbol oynarken önemli olan hız ve fiziksel güç olduğundan topun bu hızlı manevrasını kesmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada devreye hentbol eldiveni girmektedir. Hentbol eldiveni topun hızının doğuracağı problemlerden oyuncuyu korumaktadır. Söz konusu eldivenlerin bedenleri de bulunmaktadır. Hentbol oynarken en önemli ekipmanlardan birisi de hentbol ayakkabısı olmaktadır. İyi bir hentbol ayakkabısı teknik özellikleri neler olmalıdır sorusuna yanıt verebilmek için hentbol sporunun genel yapısına bakılması gerekmektedir. Hentbol sporunda saha alan ölçüsü basketbol gibi sporların sahalarından daha geniştir. Bunun yanında toplu hücum, toplu savunma diğer bir deyişle fiziksel olarak güçlü ve hızlı sporcular, antrenmanların ağırlığı ve çok fazla hareket edilen dinamik bir spor olduğu için ayak bileği büyük, bilekli spor ayakkabı tercih edilmemektedir. Aynı zamanda tabanı geniş ve yere yapışan rahat hareket edilecek ayakkabılar tercih edilmelidir. Hentbol sporu genel olarak salonda gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple hentbol salon ayakkabısı tercih edilmelidir. Altı kauçuk özellikte ve kaymayan bir yapıda olması gerekmektedir. Orta taban ideal ölçü olmaktadır. Hentbol ayakkabısı tabanı çok büyük olmamak şartıyla rahat hareket edilebilir olması en önemli ölçüttür. Hentbol ayakkabısı modelleri erkek, kadın ve çocuklara yönelik tasarlanmaktadır. Esnek, kaliteli ve delikli yapısı sayesinde sporcuların ayaklarının terlemelerini önleyen hentbol ayakkabılarının iç ve dış kısmı microfiber özelliktedir. Hentbol ayakkabıları sporcunun ayağının ön ve arka kısmını destekleyerek sporcunun rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Böylelikle sporcular yüksek verimli performanslar elde edeceklerdir. Profesyonel hentbol ayakkabısı tamamen ayak sağlığını koruma bilinciyle geliştirilmiştir. Hentbol kuvvetli ve dinamik bir spor olduğundan sporcuların darbe almaları olasıdır. Dizlik, korumalık, eldiven ve gözlük gibi ekipmanların yanında hentbol ayakkabısı da sporcuyu yeri geldiği zaman koruyabilmektedir. Salonda kaymaması özelliği en çok tercih edilme sebeplerindendir. Yüksek konfor sağlamaya yarayan hentbol ayakkabısı özellikleri bu şekilde sıralanmaktadır.

 Hentbol Salon Ayakkabısı Seçimi

Hentbol Salon Ayakkabısı Seçimi

Spor pek çok branşı olan bir alan ve her branşın kendine has kuralları, özellikleri ve ekipmanları bulunmaktadır. Salon sporları isminden de anlaşılacağı üzere salonda gerçekleştirilen sporlardır. Diğer bir ifadeyle kapalı alan sporlarına masa tenisi, basketbol, voleybol ve hentbol gibi daha pek çok branş sıralanabilmektedir. Hentbol son yıllarda kendini tamamıyla kabul ettirmiş ve popülaritesi git gide atmakta olan bir spor dalıdır. Kemik bir seyirci kitlesine artık ulaşmış olan hentbol salon sporları arasında yer alan dinamik ve seyir zevki yüksek bir spor olarak bilinmektedir. Dayanıklı olma, sürat, beceri ve güç isteyen bu branş oyuncusuna sıçrama ve vücut esnekliği kazandırmaktadır. Sürekli hareket gerektiren bu branş sporcuya kas gelişimi sağlamaktadır. Hentbol gibi salon sporları için salon ayakkabıları kullanılmaktadır. Saya ve taban olmak üzere iki farklı kısımdan oluşan bu ayakkabılar bu sporları gerçekleştirirken en önemli noktalardan biri haline gelmektedirler. Bilindiği üzere dengeyi sağlamak yere sağlam basmaktan geçmektedir. Sporcunun yere sağlam basabilmesi için branşına özgü ayakkabıyı seçmesi oldukça önemlidir. Bu açıdan bakıldığında çim sahalarda gerçekleştirilen futbol gibi sporlarda tabanı çivili ayakkabılar kullanılmaktadır. Halı sahalarda ise tabanı kramponlara nazaran daha az çıkıntılı ayakkabılar tercih edilmektedir. Bu tür ayakkabılar elbette ki salon sporları için uygun olmayacaktır. Salon sporları altı ahşap ve benzeri malzeme ile kaplı zeminlerde gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple hentbol ayakkabısı salon sporlarında kullanıma uygun olarak üretilmektedir. Ayakların zemini sıkıca tutması ve kaymaması tabancı düz ayakkabılar gerekmektedir. Girintisi ve çıkıntısı olan ayakkabılar salon sporları için uygun değildir. Zemini iyi kavraması gereken bu ayakkabılar kauçuk taban yapısına sahip olmalıdırlar. Kauçuk, yüksek kayma direnci, yüksek aşınma dayanımı gibi özellikler gösterdiğinden hentbol sporu için tamamen uygun olmaktadır. Sürekli hareket halinde olan hentbol oyuncuları aşınmaya karşı dirençli ayakkabıları sayesinde uzun hizmet ömrü imkânı yakalamaktadırlar. Aynı zamanda kauçuk kimyasallara karşı dayanıklılık özelliği sebebiyle vazgeçilmez bir taban malzemesi haline gelmiştir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise ayakkabının saya ve taban olarak adlandırılan iki kısmının birleştirilmesinde hangi yöntemin kullanıldığıdır. Genellikle yapıştırma ve dikim yöntemleri kullanılmaktadır. Dikiş ile tutturulmuş hentbol ayakkabısı kullanımı itibariyle çok daha uzun ömürlüdür. Aynı zamanda hentbol salon ayakkabılarında ayakların terlememesi için üst kısımları ayağın nefes almasını sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır. Ayak sağlığını korumak ve rahat hareket ettirmeyi sağlamak amacıyla tasarlanan her modelde ve numarada hentbol ayakkabıları için sayfamıza göz atabilirsiniz.

 Hentbol Ayakkabısı Modelleri

Hentbol Ayakkabısı Modelleri

Sürekli hareket halinde olmayı sağlayan hentbol branşının oyuncularında büyük oranda kol ve bacak kaslarında gelişme görülmektedir. Kaliteli hentbol topu, kıyafeti ve hentbol ayakkabısı ile yapılan hentbol sporundan alınacak verim oldukça yüksektir. Hentbol ayakkabısı fiyatları modelleri arasında farklılık göstermektedir. Ürünün markasına, modeline ve sahip olduğu özelliklere göre bir fiyat skalası mevcuttur. Her ayağa ve her bütçeye uygun hentbol salon ayakkabısı için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Hentbol sporunun doğrudan ya da dolaylı yollarla sağladığı katkıların başında bilindiği üzere kol ve bacak kaslarını geliştirmesi vardır. Bunun dışında pek çok katkısı da mevcuttur. Fiziksel ve zihinsel anlamda bireyi çok daha sağlıklı bir hale getiren hentbol sporu farklı branşların yapılabilmesi için bireyde altyapı oluşturmaktadır. Birçok salon sporuna olan yakınlığı ile bilinen hentbol son zamanlarda kitlesini büyük oranda arttırmıştır. Vücut koordinasyonunu ideal seviyede tutmaya yarayan hentbol sporu için doğal yetenek dışında eksiksiz hentbol malzemesi gerekmektedir. Belirli kurallara dayanan malzemeleri mevcuttur. Özellikle profesyonel olma ideali bulunuyorsa tüm ekipmanlara eksiksiz sahip olunması gerekmektedir. Ekipmanların kalitesinin performansa olan etkisi azımsanmayacak kadar büyüktür. Hentbol malzemeleri oyuncuyu büyük oranda fiziksel darbelere karşı korumaktadır. Doğru hentbol ayakkabısı tercihi sporcunun kayıp düşmemesini sağlamaktadır. Doğru bir hentbol eldiveni tercihi ise yüksek ivmeli gelen hentbol topunun can acıtıcı özelliğini büyük oranda azaltmaktadır. Sizler de profesyonel hentbol ayakkabısı , hentbol topu ve hentbola dair tüm ekipmanları eksiksiz edinmek için sayfamıza göz atabilirsiniz.