ÜCRETSİZ KARGO

Mastek Platin Mutfak Terazisi Dijital Tartısı Hassas Lcd Ekranlı
(60)
129,99 TL
Elektronik Dijital Hassas Mutfak Tartısı Sf-400 10kg
Elektronik Dijital Hassas Mutfak Tartısı Sf-400 10kg
(12)
76,89 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Dijital 01gr Hassas Cep Terazi Elektronik Kuyumcu Tartı 500gr
Dijital 01gr Hassas Cep Terazi Elektronik Kuyumcu Tartı 500gr
(92)
99,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Sinbo Sks-4524 Dijital Mutfak Terazisi (1gr-5kg)
Sinbo Sks-4524 Dijital Mutfak Terazisi (1gr-5kg)
(14)
145,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Crown Dijital Hassas Mutfak Terazisi 3000 Gr
Crown Dijital Hassas Mutfak Terazisi 3000 Gr
(10)
119,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

River World Hassas Ölçümlü Maksimum 5 Kg Kapasiteli Led Ekran Platin Dijital Mutfak Tartısı
River World Hassas Ölçümlü Maksimum 5 Kg Kapasiteli Led Ekran Platin Dijital Mutfak Tartısı
(4)
169,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Altus Al808sm Dijital Vücut Tartısı
Altus Al808sm Dijital Vücut Tartısı
(0)
199,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Mutfak Hassas Terazi Dijital 10KG Kapasiteli Beyaz
Mutfak Hassas Terazi Dijital 10KG Kapasiteli Beyaz
(1)
119,89 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Sf400d 600gr Kapasite 0.01 G Hassas Elektronik Terazi -tartı

REKLAM

Sf400d 600gr Kapasite 0.01 G Hassas Elektronik Terazi -tartı
(5)
580,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

5 Kg Paslanmaz Çelik Mutfak Terazisi Tartısı 1 Gr Hassasiyet
(87)
184,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Hassas Mutfak Tartısı Terazisi Max 10 Kg Kapasiteli Kantar
(1)
194,46 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Crown Dijital Siyah Cam Mutfak Terazisi 5 KG
(23)
119,90 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Hassas Dijital Mutfak Terazisi 10 Kg Kapasite Tartı
Hassas Dijital Mutfak Terazisi 10 Kg Kapasite Tartı
(7)
105,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Tefal Ingenio Katlanılabilir Mutfak Tartısı
Tefal Ingenio Katlanılabilir Mutfak Tartısı
(2)
469,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Timemore Black Mirror Nano Espresso Tartısı
Timemore Black Mirror Nano Espresso Tartısı
(0)
1.881,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

REKLAM

5 Kg Dijital Yuvarlak Cam Mutfak Terazisi Tartısı Ke-f Siyah
(2)
144,90 TL

REKLAM

Poşet Ağzı Kapatma Makinası Yapıştırıcı Kapatıcı Isı İle Mühür
(2)
51,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Xiaomi Mi Smart Scale2 Tartı
(4)
419,00 TL
385,48 TL

Mutfak Tartıları

Mutfakların vazgeçilmezi olan bir ürün de mutfak tartısıdır. Özellikle mutfakta vakit geçirmeyi, yeni tarifler denemeyi ve hatta kendi tariflerini üretmeyi sevenler için mutfak tartıları olmazsa olmazlar arasındadır. Sadece profesyonel olarak yemek yapan insanlar değil, internette denk geldiği tarifleri uygulamak ve en sevdiği lezzetleri kendi mutfağında aynı şekilde yapabilmek isteyen herkes, bir hassas terazinin mutlaka faydasını görecektir. Hassas terazi sadece yemek tarifleri uygulamak için değil, beslenmesine özen gösteren kişiler için de çok kullanışlı bir üründür. Gün içinde hangi gıdalardan ne kadar tükettiğini takip etmek isteyen insanlar, yedikleri ürünlerin ağırlığını hassas terazileri kullanarak öğrenebilirler. Mutfak tartıları çok çeşitli fonksiyonları ve her bütçeye uyan ürün yelpazesiyle bir evin temel ihtiyaçları listesinde kendine yer bulur. Mutfak tartısı tercihiniz aslında tamamen sizin kullanım amaçlarınıza ve alışkanlıklarınıza bağlıdır. Şarj ya da pil gerektirmeyen, basit bir tartı istiyorsanız mekanik tartıları tercih edebilirsiniz. Okumaları daha kesin ve daha hassas bir terazi istiyor, aynı zamanda terazinin mümkün olduğunca az yer kaplamasını istiyorsanız, tercihinizi dijital terazilerden yana kullanabilirsiniz. Alışveriş yapmadan önce daha detaylı değerlendirme yapmak isterseniz, tartıların diğer özelliklerini de değerlendirebilirsiniz. Kullanım sıklığı, tartılacak ürünlerin türü, taşınabilirlik, boyut ve farklı özelliklere göre, herkesin tercihine uygun çok farklı tartı çeşitleri mevcuttur. Siz de sayfamızdaki ürünlerin özelliklerini ve fiyatlarını inceleyerek kullanım amacınıza en uygun mutfak tartısını seçebilir ve hayatınıza kolaylık katabilirsiniz. Mutfak tartısı kullanımı hem tarif uygulamalarınızda hem de beslenmenizde daha bilinçli hareket etmek için size yardımcı olur. Eğer kendiniz mutfak tartısı kullananlar arasındaysanız, sevdiklerinizin de aynı kolaylıkları deneyimlemesini sağlayabilirsiniz. Yemeklerini çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın doğum günü yaklaşıyorsa, çok düşünceli ve ince bir hediye olarak mutfak tartısı tavsiye edilebilir.

Kullanışlı Mutfak Tartıları Çeşitleri

Kullanışlı Mutfak Tartıları Çeşitleri

Mutfakta kullanılan en yaygın hassas terazi türleri, mekanik ve dijital olan terazilerdir. Mekanik ve dijital olması, bir terazinin ağırlığı nasıl tarttığını ve gösterdiğini belirtir. Mekanik teraziler geleneksel anlamda görmeye alıştığımız, bir ya da iki kefesi olan ve ağırlığı ibre ile gösteren terazilerdir. Bu terazilerin herhangi bir elektronik ya da dijital parçası bulunmaz. Tartılacak olan gıda maddeleri ya da ürünler mekanik terazinin kefesine yerleştirilir, kefe altında, ağırlıkların yazlı olduğu daire içinde ibre, ürünlerin ağırlığına işaret eder. Bu tür tartıların kalibrasyonunun yapılması gerekir, aksi takdirde, üzerinde ağırlık yokken sıfırı göstermesi gereken ibre, farklı bir rakama işaret eder. Bu durumda da ürünlerin ağırlığı doğru tartılamaz. İki kefeli olan teraziler bir kefeye ağırlığı tartılacak olan ürünün, diğerine de ağırlığı belli olan metal kütlelerin yerleştirilmesi şeklinde kullanılır. Mekanik mutfak terazilerinin çalışması için pil ya da batarya gerekli olmadığından, terazinin çalışacak kadar şarjı olup olmadığını düşünmenize gerek kalmaz. Eğer geniş bir mutfağınız ve tezgah alanınız varsa, sık sık ağır ürünleri ölçecekseniz, mekanik terazileri tercih edebilirsiniz. Mutfakta kullanımı yaygın olmayan iki kefeli terazi türü ile genelde pazarlarda karşılaşırız. Yani iki kefeli olan modeller ev tipi mutfak tartısı olarak değerlendirilmez. Son dönemlerde en yaygın olarak denk geldiğimiz mutfak tartıları ise dijital tartılardır. Bu tartılar kullanımı en kolay olan ve en az yer kaplayan tartılar olduğundan, sıklıkla tercih edilirler. Dijital tartı ile ağırlığı belirlenecek olan ürün, tartının üst yüzeyine yerleştirilir. Tartının yüzeyi düz ya da hazneli olabilir. Haznesi olmayan dijital tartılarda, dara alma, yani kap ağırlığını sıfırlama özelliği yaygındır. Böylece kullandığınız dijital tartının haznesi, yani kendine özel bir kabı olmasa bile, tartacağınız ürünü kendiniz bir kaba koyarak tartabilirsiniz. Daha sonra dara alma ya da sıfırlama özelliği ile, tartının, kullandığınız kabın ağırlığını sıfırlamasını sağlayıp, sadece kabın içindeki ürünün ağırlığını öğrenebilirsiniz. Dijital tartılar genelde çok küçük boyutlu olduğundan, küçük mutfaklarda bile sorunsuz şekilde muhafaza edilebilirler.

Mutfak Tartıları Hangi Amaçla Kullanılır

Mutfak Tartıları Hangi Amaçla Kullanılır

Mutfak tartısı kullanmanın en önemli amacı kesinliktir. Tartılacak bir ürünün miktarı, tartı olmadan da birçok şekilde belirlenebilir. Ancak aynı koşulları tekrar etmek her zaman mümkün olmayabilir. Örneğin yapraklı sebzelerin ağırlığını belirlemek için sıradan bir kap kullanıyorsanız, aynı miktarda yaprağı bir sonraki seferde denk getiremeyebilirsiniz. Yaprakların büyüklüğü, kapta duruşları ya da kaba sıkıştırabildiğiniz yaprak sayısı her seferinde farklı olacaktır. Farklı bir örnek olarak un ya da toz şeker alınabilir. Uyguladığınız bir yemek ya da tatlı tarifine göre 2 yemek kaşığı un ya da şeker kullanılması öneriliyor, aynı zamanda bu un ya da şekerin gramajı da belirtiliyorsa, gramaja göre ölçü almak her zaman daha mantıklıdır. Çünkü kaşığı doldurma şekliniz tariftekine göre mutlaka farklılık gösterecektir. Tarifleri her seferinde aynı şekilde uygulayabilmek ve güzel sonuçlar almak için ürünleri kap ya da kaşıklar yerine hassas mutfak terazisi ile ölçmek her zaman doğru sonuç verir ve hayal kırıklığının önüne geçer. Eğer kesinlik sizin için önemli değilse bile, tartıyı sadece kolaylık için de tercih edebilirsiniz. Herhangi bir kapla ürün miktarı ölçmeniz için kaba ne kadar doldurduğunuza dikkat etmeniz, belki de üstünü “silme” yapmak için bir bıçakla sıyırmanız gerekir. Ancak tartı kullanırken bu detaylarla uğraşmanıza gerek olmayacaktır. Kaba istediğiniz kadar doldurabilir, fazla ya da eksik olduğunu gördüğünüzde ona göre ayarlama yapabilirsiniz. Böylece hem eliniz hızlanır ve zamandan tasarruf edersiniz, hem de mutfakta geçirdiğiniz zaman daha keyifli hale gelir. Mutfak tartıları sadece yemekler değil, son derece lezzetli içecekler hazırlamak için de kullanılır. Örneğin, dışarda içtiğiniz lezzetli kahveleri siz de evinizde yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olacak ilk araçlardan biri tartıdır. Çünkü öğütülmüş ya da çekirdek halindeki kahvenin ölçüsü, iyi demlenmiş bir kahvenin ilk kriteridir. Kahvenizi hazırlayacağınız araca göre ve kullanacağınız su miktarına göre kahve miktarını da belirlemeniz gerekir. Suyu ölçü kabıyla rahatlıkla ölçebilirsiniz, ancak kahveyi kaşıkla ölçtüğünüzde kaşık boyutu, kahvenin öğütülme büyüklüğü gibi konular, kahve lezzetini şüphesiz etkiler.

Mutfak Tartıları ile Gelen Kolaylıklar

Mutfak Tartıları ile Gelen Kolaylıklar

Tarif uygulamada sağladığı kolaylıklara ek olarak mutfak tartıları porsiyon kontrolüne de yardımcı olur. Diyet yapıyorsanız, gün içinde tükettiğiniz ürünlerin kalorilerini ağırlıklarına göre belirleyebilirsiniz. Bu şekilde daha bilinçli bir şekilde beslenmenizi sürdürebilir ve stresten kaçınmış olursunuz. Özellikle modern dijital tartılar çok ince yapıda olduğundan, tezgahınızın üstünde ya da dolabınızda çok az yer kaplarlar. Mevcut düzeninizden feragat etmeden, mutfağınıza çok mantıklı bir yatırım yapmak mutfak tartıları ile mümkün olacaktır. Hazneli ya da üzerine kap yerleştirerek kullanabileceğiniz bir dijital tartı, size zamana ek olarak su ve elektrik tasarrufu konusunda da yardımcı olur. Örneğin, kek yapacağınız zaman, karıştırma kabınızı tartının üzerine koyabilir ve tüm ürünleri direkt olarak o kaba ekleyerek tartabilirsiniz. Böylece hazırlık aşamasında sadece bir kap kullanmış olursunuz. Birçok bardak ve kaşığı yıkama zahmetinden ve su israfından da kaçınabilirsiniz. Mutfak tartısını sadece yemek pişirme anında da kullanmayabilirsiniz. Kış için buzluğunuzda depolayacağınız yaz sebzelerini dondurmadan önce tartarak kap ya da poşetlerin üzerine yazarsanız, buzluğunuzda her üründen ne kadar olduğunu her zaman bilebilirsiniz. Ayrıca hassas mutfak tartısı kullanmak sadece biz insanlar için değil, evlerimizde bizimle birlikte yaşayan, sevimli evcil dostlarımız için de faydalı olacaktır. Kedi ve köpek mamaları, hayvanın vücut ağırlığına göre porsiyonlara ayrılır. Kedi ve köpeğinizin ilerleyen yaşlarında obezite ya da böbrek rahatsızlıkları gibi sorunlar yaşamasını istemiyorsanız, günlük olarak beslediğiniz mamasını ona tartarak verebilirsiniz. Her hayvan ve ağırlık için uygun olan porsiyonlar, mama paketlerinin üzerinde mevcuttur. Kendisine bu şekilde özen gösterdiğiniz tüylü dostunuz, size onun sağlığını düşündüğünüz için minnettar olacaktır. Sayfamızdan küçük mutfak gereçleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mutfak Tartıları Özellikleri

Mutfak Tartıları Özellikleri

Yaygın olarak kullanılan tartı çeşitlerinin farklı özellikleri vardır. Mekanik tartılar adından anlaşılacağı gibi mekanik sistem ile çalışır. Yani tartının içindeki yaylı sistem sayesinde, kefesine koyulan ağırlığı tartı ibre ile gösterir. Ancak mekanik terazilerin bu özelliği sebebiyle çok küçük ağırlıkları tartmak zor olabilir. Çünkü kefesine aşağı doğru yapılan fiziksel baskıya bağlı olarak çalışan bir sistem, ufak ve hafif olan nesnelerin ağırlığını algılayamayabilir. Ayrıca mekanik tartılardaki yayların sıkışma oranları zaman içinde değişebilir ve yaylar gevşeyebilir. Bu durumda doğru tartım yapmak mümkün olmaz. Mekanik tartıların olumlu bir yanı ise, çalışmak için pil ya da şarja ihtiyaç duymamaları ve temizliklerinin daha kolay olmasıdır. Suya karşı hassas olan herhangi bir parçaları olmadığından rahatlıkla yıkanabilirler. Dijital mutfak tartısı daha kesin ölçüm yapar. Dijital ölçüm yapan hassas terazilerin içinde, her birine yük ataması yapılmış yük hücresi adı verilen parçalar olduğundan, terazinin üstüne bırakılan nesnelerin ağırlığı, oluşturdukları direnç ve baskıya göre hesaplanır. Bazı dijital tartıların üzerinde hazne ya da hafif yapıda kap bulunurken, bazı modellerde bulunmaz. Haznesiz olan bir modeli kullanırken, tartacağınız ürün sıvı ya da toz halindeyse, ürünü bir kaba koyarak tartının üzerine koyabilirsiniz. Kabın ağırlığını hesaplamadan çıkarabilmek için birçok dijital tartıda dara özelliği vardır. Böylece kullandığınız kabın ağırlığının herhangi bir önemi olmadan sadece ürünün ağırlığını ölçebilirsiniz. Bazı dijital tartıların son tartılan ağırlığı hatırlama özelliği de bulunabilir. Böylece tartı otomatik olarak kapandıktan sonra belli bir süre boyunca en son ağırlığı görebilirsiniz. Hem mekanik hem de dijital terazilerin tartma kapasiteleri farklılık gösterir. Ayrıca markalar arasında da hassas terazi fiyatları değişeceğinden sizin aradığınız özelliklere en uygun olan teraziyi bütçenize göre Sinbo mutfak tartıları ve çeşitlerini satın alabilirsiniz.

Mutfak Tartıları Neye Göre Tercih Edilir

Mutfak Tartıları Neye Göre Tercih Edilir

Hazneli ya da haznesiz tartı modelleri arasında tercih yapmaya çalışırken şu özelliği değerlendirebilirsiniz: Hazneli mutfak tartısı maksimum kapasiteye ulaşana kadar daha çok şey tartabilirsiniz. Çünkü, örneğin, maksimum 5 kg tartan bir tartının üzerine 500 gr ağırlığında bir kap koyduktan sonra darasını alırsanız, artık sadece 4,5 kg ağırlığına kadar ürün tartabilirsiniz. Bu durumda kullanım alışkanlıklarınıza göre maksimum kapasitesi yüksek olan ya da hazneli bir model tercih etmelisiniz. Otomatik kapanma özelliği olan tartılar belli bir süre sonra dijital ekran kapanacağından daha az şarj kullanır. Böylece şarjlı mutfak tartısı daha uzun süre şarj etmeden dayanır ve sizin de işiniz kolaylaşır. Tartının ekranı rahatça okunabilir olmalıdır. Tartının üstüne ürün ya da kap koyduğunuzda ağırlığın gösterildiği küçük ekranı rahatça okuyabileceğiniz büyüklükteki bir tartı seçmeniz işlerinizi hızlandırır. Bazı dijital tartılarda Amerikan ölçüm sistemindeki ounce ya da pound terimleri de kullanılabilir ve metrik sistem arasında değişiklik yapılabilir. Böyle bir model tercih ederseniz, internette yabancı sitelerde bulduğunuz yemek tariflerini ekstra bir hesaplamaya gerek kalmadan, ürünlerinizi tartıda sadece Amerikan sistemine uygun ayarda tartarak, tarifi uygulayabilirsiniz. Düğmeleri ayrı parçadan yapılmamış olan tartılar, yani birkaç düğmeye membran madde ile tek parça görünümü verilmiş olan tasarımlar, mutfakta kullanacağınız tartıları daha uzun ömürlü hale getirir. Mutfak tartınızı kullanırken elleriniz ıslak olabilir ya da tartının üzerine sıvı maddeler dökülebilir. Böyle bir aksaklık yaşanması durumunda üzeri kapalı olan düğmeler bozulmayacaktır. Hazneli tartıların haznelerinin çıkarılıyor olabilmesi, kullanım alışkanlıklarınıza göre faydalı olabilir. Sürekli aynı ürünleri tartacaksanız hazneyi çıkarmadan da kullanabilirsiniz. Ancak farklı ürünler tartmak için hazneyi temizlemek istediğinizde çıkarabiliyor olmanız kolaylık sağlayabilir. Birçok tartının sıvıların ağırlığını litre olarak ölçebilen ayarları mevcuttur. Tercihinizi bu tartılar yönünde kullanarak sıvıları gram yerine direkt olarak litre ile ölçebilirsiniz. Tefal mutfak tartıları ile de etkili ölçümler yapabilirsiniz.

Mutfak Tartısı Nasıl Kullanılır?

Mutfak tartısı kullanımı son derece kolay olan bir mutfak aletidir. Mutfaklarda kullanılabilecek iki tür tartı vardır: mekanik ve dijital. Mekanik tartıların kefesine tartılacak olan ürünler koyularak, yaylı sistem ile çalışan ibrenin, ürünlerin ağırlığını göstermesi beklenir. Mekanik tartılarda, tartılacak ürünler bir kap içinde tartılıyorsa, dara almak için ibreyi sıfıra getirecek şekilde geri almak gerekir. Dijital tartıların haznesi ya da tartı yüzeyi bulunur. Aynı şekilde ürünler tartı üzerine yerleştirilir. Dara almak için dijital tartılarda genelde bir düğme vardır. Ürünlerin ağırlığı, tartının dijital ekranında görülebilir. Günümüz koşullarında dijital mutfak tartıları daha kullanışlı olarak görülmektedir. Rahat okunabilen, ideal büyüklükte bir dijital ekran ve tartı boyutunun küçük olması, sık tercih edilen dijital tartıların avantajlarındandır. Mutfak tartılarını yiyecek ve içecek tariflerini uygulayabilmek, ürünlerin kalorilerini hesaplayabilmek ya da kedi ve köpeklerinizin ihtiyacı olan doğru mama miktarı tartmak için kullanabilirsiniz.

Mutfak Tartısı Ne İşe Yarar?

Mutfak tartısı gıda maddelerini tartmak için kullanılır. Normal basküllerin tartamayacağı kadar ufak ağırlıkları ancak mutfak tartıları tartabilir. İnternetteki yemek tariflerinin yazıldığı şekilde uygulanabilmesi için her içeriğin gramajını mutfak tartıları ile belirlemek mümkün olur. Beğenilen ve tekrar yapılmak istenen bir tarifteki malzemeleri, her seferinde aynı netlikte ölçebilmek için ölçü kapları ya da kaşıklar yerine tartı kullanmak daha mantıklıdır. Mutfak tartısı kullanmak, tüketilen gıdaların ağırlığını belirleyerek kalorilerini hesaplamak için de çok işe yarar. Ayrıca kahve gibi ölçülere uygun hazırlanması gereken içeceklerin hazırlanmasında da yine mutfak tartısı çok yardımcı olacaktır.

Mutfak Tartısı Kaç Kilo Tartar?

Farklı kapasitelere sahip mutfak tartıları mevcuttur. Mutfak tartısının kapasitesi, yani maksimum tartabileceği ağırlık kadar, minimum tartılabilecek ağırlık da önemlidir. Bu tartının hassasiyetini belirler. Tartının hassasiyet ağırlığı ne kadar küçükse, tartıda o kadar hafif ürünler tartılabilir. 2 gram ve 10 kilogram arasında tartım yapabilen teraziler mevcuttur. Tartı hassasiyeti, tartının mekanik ve dijital olmasına göre farklılık gösterebilir. Mekanik tartılar kefeye yapılan fiziksel baskı ile aktif hale gelip ölçüm yaptığından dolayı, genelde daha ağır ürünler daha rahat tartılabilir. Baharat, şeker gibi daha hafif ürünler, genellikle hassasiyeti daha fazla olan dijital tartılarla daha iyi tartılır.

Mutfak Tartısı Nasıl Olmalı?

Mutfak tartısının nasıl olması gerektiği aslında kullanım alışkanlıklarınıza ve önceliklerinize bağlıdır. Eğer mutfağınızda çok geniş alan varsa ve tartınızda çok hafif gıdaları tartmayacaksanız, mekanik tartıları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda tartıyı şarj etmek ya da pil kullanmak istemiyorsanız da mekanik tartı kullanabilirsiniz. Ancak mekanik tartılardaki yay sistemi zamanla gevşeyebilir ve tartımlarda hatalı sonuç çıkarabilir. Eğer mutfak alanınız çok geniş değilse ve az yer kaplayacak bir tartıya ihtiyacınız varsa dijital mutfak tartılarını tercih etmelisiniz. Dijital mutfak tartıları hem daha hafif ürünleri daha net tartar, hem de küçük oldukları için dolaba kaldırılabilir ya da tezgahınızın bir köşesinde durabilirler. Dijital terazi almak isterseniz, ekranın rahat okunabilir olmasına ve terazinin istediğiniz ağırlık kapasitesine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.