Ses Kartı

Bilgisayarların günlük hayatta kullanılmaya başlaması ve giderek yaygınlaşması ile insanlar pek çok yeni kavramla tanıştı. Bu kavramların çoğu ise bilgisayarın hayati önem taşıyan parçalarını oluşturuyor. Ses kartı da bilgisayarlar ile birlikte tanınan önemli kavramlardan bir tanesidir. Bir bilgisayarın dışarıya ses verebilmesi ve mikrofon ile işlem yapabilmeniz için gerekli olan donanım olan ses kartı, oldukça önemli bir elemandır. Günümüzde sadece anakarta entegre olarak çalışan dahili ses kartları değil harici ses kartları da bulunmaktadır. Ses kartlarının temel kullanım amacı bilgisayarda bulunan analog ve dijital seslerin insanların duyabileceği formata çevrilerek gerekli birimler aracılığı ile dışarı iletilmesidir. Ses kartının üzerinde bulunan her bir bileşen bunun için farklı farklı işler yapar ve sonunda ses kartı çıkışına insan kulağının duyabileceği ve beyninin algılayabileceği sesler olarak gönderilir. Harici ve dahili ses kartı çeşitlerinin tamamına sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Sayfamıza göz atarak farklı marka ve formatta ses kartlarını bulmanız mümkündür. Ayrıca, USB ses kartı modellerini de bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm modelleri bir arada bularak fiyatları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Ses kartı alırken dikkat edebileceğiniz son nokta ise bağlantı çeşitliliğidir. Ses kartı üzerinde ne kadar farklı amaca hizmet eden farklı port bulunursa ses kartının kullanım alanı da o kadar fazla olacaktır. Örneğin MIDI enstrümanlar ile bilgisayar bağlantısı kurmak için ses kartının üzerinde MIDI portu olmalıdır.

 Ses Kartı Nedir?

Ses Kartı Nedir?

Ses kartı, bilgisayarların dış dünya ile bağlantı kurmasında yardımcı olan, ses giriş ve çıkışlarında etkili olan donanımdır. Bilgisayarda oluşan seslerin dışarıya aktarılmasını sağlayan ses kartı bilgisayarlar için oldukça önemli parçalardır. Hem dijital hem de analog ses fonksiyonları ses kartı sayesinde gerçekleştirilir. Ses kartının çalışma prensibi ise şu şekildedir: Bilgisayarda oluşturulmuş olan analog sesleri dijital seslere çevirerek anlam kazanmasını sağlar. Ses kartından geçen analog sesler hoparlör ya da kulaklık yardımı ile insanlara ulaşır. Ses kartlarının yalnızca ses iletme görevleri yoktur. Bunun yanı sıra sesi sentezleme, kaydetme, karıştırma ve yürütme gibi işlemleri de yapabilir. Bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biri olan ses kartının ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçektir. İşte bu neden ses kartı ana kart üzerinde bulunan en önemli bileşenlerin başında gelir. Ses kartı bilgisayar üzerinde genellikle tümleşik olarak mevcuttur. Ses kartının çalışabilmesi için de birden fazla bileşene ihtiyacı vardır. Bir ses kartının bileşenleri şu şekilde sıralanabilir: Kısaca DSP olarak bilinen dijital sinyal işlemcisi, ses kartının en önemli bileşenidir. Ses üreticisi görevindedir. Bilgisayarınız tarafından algıladığınız tüm sesler dijital sinyal işlemcisi tarafından üretilir. Ses kartı üzerinde bulunan bir diğer bileşen dijital – analog çeviricidir. Anlaşılacağı üzere dijital ses verilerini analog sinyallere çevirir ve ses kartı çıkışan iletilmesini sağlar. Bulunan Rom bellek, dijital verileri depolar. AUX – in ise TV, radyo ya da MPEG gibi farklı Analog – dijital çevirici ise tam tersi bir işlem yaparak analog ses verilerini dijital sinyallere çevirir. Ses kartı üzerinde kartlar ile ses kartının bağlantısını kurmak için kullanılır. Ses kartının üzerinde bulunan her bir bileşen birbirinden farklı işler yapsa da birbiri ile bir bütün olarak çalışır.

 Ses Kartı Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Ses Kartı Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Ses kartı, ilk olarak dijital sinyal işlemcisine gelen sinyalleri ses olarak üretir. Ses kartının en önemli parçası olan bu birimde işlemler oldukça hızlı gerçekleşir. Dijital hale getirilen verilen işlendikten sonra işlenen sesler anakart üzerinde bulunan veri yoluna aktarılır. Aktarılan dijital veriler ilk olarak mikroişlemci ile işlenir. Ardından belleğe atılarak depolanır. Depolanan bu ses verileri daha sonra mikroişlemciye gönderilir ve burada tekrar dijital sinyal işlemcisi yani DSP tarafından çözümlenir. Çözümlenmiş olan sesler ses kartı üzerinde bulunan dijital analog çevirici sayesinde ses sinyallerine dönüştürülür. Dönüştürülmüş olan veriler ise ses kartının çıkışına gönderilerek bilgisayarın çıkış birimleri sayesinde dışarıya aktarılır. Bilgisayarın iki farklı ses çıkış birimi vardır. Bunlardan bir tanesi hoparlör bir diğeri ise kulaklıktır. Ses kartı bilgisayar çıkış birimi olan bu cihazlara seslerin aktarılmasını sağlayarak bilgisayar kullanımını daha zevkli hale getirir. Ses kartlarının üzerinde genellikle beş farklı port bulunur. Line in yani mavi renk olan port CD ya da teypteki sesleri bilgisayarınıza aktarmanız için kullanılır. Microphone in yani pembe renk port ses kartının mikrofon için kullanılan girişidir. Line out yani yeşil port hoparlör ve kulaklık girişidir. Rear out yani turuncu giriş ise 3D ses yani arka hoparlör olarak bilinen cihazlar için kullanılır. Son olarak Joystick/MIDI port ise bilgisayara joystick ya da MIDI aygıtlarının bağlanabilmesine imkân tanıyan portlardır. Bu portların her biri sayesinde bilgisayarınıza farklı ses giriş ve çıkış cihazları entegre ederek bilgisayarınızı daha verimli kullanabilirsiniz. Ses kartının verimli olmasında etkili olan bir diğer ise çıkış portlarının çeşitliliği olacaktır. 5+1 ses kartı modelleri ve 7+1 ses kartı modelleri ile farklı ses çıkışları sunan modelleri tercih edebilirsiniz.

 Ses Kartı Modelleri

Ses Kartı Modelleri

Günümüzde ses kartları en bilinen hali ile harici ses kartı ve dahili ses kartı olmak üzere iki ana başlıkta incelenir. Ses kartı inceleme yaparken birbirinden farklı modeller ile karşılaşmanız mümkündür. Ses kartları veriyolu standartları ve fiziki yapılarına göre ikiye ayrılır. Veri yolu standartlarına göre; ISA, PCI, PCI-Express olarak ayrılan ses kartları, fiziki yapılarına göre anakarta entegre olan yani on board ses kartları ve anakartın genişleme yuvasına takılan ses kartları yani harici ses kartları olarak karşınıza çıkar. Özellikle masaüstü bilgisayar ya da laptop aldığınız zaman ses kartları anakarta entegre bir şekilde bilgisayarda yer alır. Fakat çoğu zaman kullanıcılar daha farklı ihtiyaçlar ya da performans kaygısı nedeniyle bu ses kartlarını değiştirmek isteyebilirler. Ses kartı değiştirmek isteyenlerin göz attığı ilk ürünlerin başında harici ses kartı modelleri geliyor. Harici ses kartı denildiği zaman insanların aklına ilk olarak her ne kadar USB ses kartı modelleri gelse de durum daha farklıdır. Daha çok kulaklık kullanmayı sevenler için daha gelişmiş seviyede bir ses performansı alınmasını sağlayan harici ses kartları bilgisayarların USB soketlerine bağlanarak kullanılır. Harici ses kartları sayesinde mikrofon kullanarak ses kaydedebilir ya da kaydettiğiniz ya da daha önceden depoladığınız sesleri çıkış birimleri yardımı ile dinleyebilirsiniz. Harici ses kartları, günümüzde sıklıkla kullanılan USB ses kartı modellerinin atasıdır denebilir. USB ses kartları hem çok az yer kaplaması hem de işlevsel olması nedeniyle günümüzde sıklıkla kullanılan bir üründür. Özellikle ses kartı bozulan cihazlarda geçici bir süreliğine ses kartı görevi görür. USB ses kartını adından da anlaşılacağı gibi bilgisayarınızın USB portuna takarak çalıştırabilirsiniz. Üstelik bu modelde bir ses kartını cebinizde bile gezdirebilirsiniz. Görünüş ve boyut itibari ile USB bellekten farklı yoktur. Bilgisayarınıza bir ses kartı alacağınız zaman ses kartı çeşitleri arasında bilgisayarınıza en uygun modeli seçtiğiniz zaman hem çalışma hem de ses kalitesi açısından doğru bilgisayar bileşenleri tercihi yapmış olursunuz.

 Ses Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ses Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu nedenle özellikle harici bir PC ses kartı alacaksanız bazı önemli noktaları göz ardı etmeden seçim yapmanız gerekir. Ses kartı almaya karar vermeden önce düşünmeniz gereken ilk şey elbette bir ses kartına ihtiyacınız olup olmadığı konusudur. Eğer bilgisayara takılı olan ses kartı arızalı ya da herhangi bir sebeple ses kartı değişimi yapılacaksa seçim aşamasında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli madde bulunuyor. Özellikle masaüstü bilgisayar kullanıcıları için çoğu zaman on board olarak anakarta entegre edilmiş olan ses kartları yeterli gelmeyebiliyor. Böyle bir durumda piyasada bulunan kaliteli ses kartı modellerinin araştırılması gerekir. Ses kartı almadan önce yapmanız gereken ilk şey elbette derinlemesine bir araştırma olmalıdır. Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra dahili ses kartı ya da harici ses kartı modellerinden hangisini almanız gerektiğine karar vermelisiniz. Her iki modelinde kendine göre avantajları mevcuttur. Dahili ses kartları genelde masaüstü bilgisayar kullanıcılarına hitap eder. Çünkü ana karta entegre edilir. Harici ses kartı ise hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar kullanıcılarının alabileceği bir ses kartı çeşididir. Eğer ses kartına geçici bir süre ya da anlık ihtiyaç duyuyorsanız bir USB ses kartı alabilirsiniz. Ses kartı alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ses kartının performansı olacaktır. İster dahili ister harici ses kartı olsun genel performans değerlendirilmelidir. Ses kartının sinyal – gürültü oranı, THD değerleri ve frekans tepkisi oldukça önemlidir. Bu üç başlığı değerlendirdiğiniz zaman bir kartın performansı size büyük ölçüde bilgi verecektir. Ses kartı alacağınız zaman bakmanız gereken en önemli değer SNR değeri yani sinyal – gürültü oranıdır. Bu durum arka planda bulunan gürültüyü ortadan kaldırmak için kullanılır. SNR değeri ne kadar yüksek olursa o kadar temiz bir ses performansı ile karşılaşırsınız. Ses kartı alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise sample rate değeridir. Bu değer insan kulağının işitebildiği 20 Hz ile 20 kHz aralığında bu değerlere yakın olmalıdır. Değerler ne kadar yakınsa ses kartı o kadar iyidir. Aynı zamanda ihtiyacınız olan bilgisayar kasası çeşitlerine de sayfamızdan bakabilirsiniz.

 Ses Kartı Fiyatları ve Yorumları

Ses Kartı Fiyatları ve Yorumları

Ses kartı, bilgisayarlar için gerekli olan en temel parçaların başında geliyor. Bu nedenle ister dahili ses kartı olsun ister harici ses kartı mutlaka bilgisayarınızda olmalıdır. Ses kartı fiyatları çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık gösteren bir aralıkta yer alır. Özellikle baktığınız ses kartında bulunan bazı değerler fiyatların artmasında oldukça etkilidir. Ses kartı almadan önce modeller arasında araştırma yapılması, bilgisayara en uygun modelin seçilmesi oldukça önemlidir. İster bir masaüstü bir bilgisayar olsun ister dizüstü bilgisayar, sonuç itibari ile her ikisi içinde kaliteli bir ses kartı olmazsa olmaz bir parçadır. Ses kartlarında bulunan SNR değerinin yüksek olması ses kartı fiyatlarına etki eden en önemli faktörlerin başında geliyor. Bu değerin yüksek olması temiz ve net bir ses almanız için oldukça önemlidir. Ses kartı alırken dahili ve harici ses kartlarının fiyatları da farklılık gösterecektir. Bunun yanı sıra daha kişisel kullanımlar için uygun olan USB ses kartı modellerinin fiyat aralıkları da sunduğu özelliklere göre farklılık gösterir. Ses kartı fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise üzerinde bulunan portların çeşitliliğidir. Ses kartının üzerinde ne kadar fazla port bulunursa bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz cihazlar da o kadar çeşitlilik gösterir. Bu da fiyata oldukça etki eden bir özelliktir. Ses kartı alacağınız zaman sayfamızda bulunan ses kartı öneri ve yorumlarına da mutlaka göz atmalısınız. Bu yorumlar diğer kişilerin aldıkları ses kartları hakkında yaşadıkları deneyimler ve özellikle ses kartının performansı hakkında size önemli ipuçları sunar.

Ses Kartı Nedir?

Ses kartları, en genel ifadesi ile bilgisayarların ses yoluyla dış dünyaya açılan kapısıdır. Ses kartı olmadan bir bilgisayar ideal işlevine ulaşamaz.

Ses Kartı Ne İşe Yarar?

Ses kartları, bilgisayarda olan dijital ve analog sesleri, insan kulağının algılayacağı şekilde işleyerek dış dünyaya aktarır. Bu nedenle bir bilgisayar için oldukça önemli bir parçadır.

Ses Kartı Nasıl Takılır?

Ses kartının bilgisayara takılması dahili ya da harici olmasına göre farklılık gösterir. Dahili ses kartları bilgisayarın ana kartına entegre edilir. Ana kart üzerinde bulunan ses kartı yuvasına dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Eğer daha önce ses kartı montajı yapmadıysanız bu işlemi bir teknik servise yaptırmalısınız. Aksi halde ses kartını bozabilir ya da düzgün çalışmasını engelleyecek şekilde monte edebilirsiniz. Harici ses kartlarının takılması ise çok daha kolaydır. Çünkü bu ses kartı modelleri bilgisayarın USB çıkışına takılır. İstediğiniz zaman çıkarıp takabileceğiniz şekilde üretilmiştir. USB ses kartı modelleri de tıpkı harici ses kartları gibi bilgisayarın USB girişine takılır.

Ses Kartı Nasıl Kullanılır?

Ses kartının kullanımı oldukça kolaydır. Ses kartının kullanılması bir hayli kolaydır. Çünkü siz kartı monte ettikten sonra ya da USB girişine taktıktan sonra yapmanız gereken ekstra bir şey yoktur. Sadece ses kartının çıkışlarını bilerek doğru cihazları takmanız gerekir. Ses kartının üzerinde bulunan her bir port farklı bir cihazın kullanımı için uygundur. Örneğin mikrofon çıkışına hoparlör taktığınız zaman çalışmayacaktır. Bu nedenle hangi renk portun hangi cihaz için gerekli olduğunu bilmeli ve buna göre kullanmalısınız. Doğru yerlere uygun cihazları taktığınız zaman ses kartı sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. USB ses kartlarında genellikle bir kulaklık girişi bir de mikrofon girişi bulunur. Bu nedenle çalışması da kullanması da diğer ses kartlarına göre çok daha kolaydır. Üzerinde bulunan ses açma ve kapama, azaltma ve çoğaltma butonları yardımı ile de kolaylıkla kullanabilirsiniz. İster bir oyuncu olun ister sıradan bir bilgisayar kullanıcısı, ses kartı bir hayli önemlidir. Eğer bilgisayarınızdan ses çıkışı alamazsanız bilgisayar kullanımı keyif vermeyecek hatta ses çıkışı almadığınız zaman bilgisayarınızda meydana gelen sistemsel sıkıntıları bile anlamayabilirsiniz. Bu nedenle ses kartına sahip olmanız oldukça önemlidir.