Optik Sürücü 

için sonuçları listeledik.

ÜCRETSİZ KARGO

LG GP60NB60 8x DVD-RW USB Ultra Slim Harici DVD Optik Sürücü

REKLAM

LG GP60NB60 8x DVD-RW USB Ultra Slim Harici DVD Optik Sürücü
(92)
459,99 TL
450,79 TL

ÜCRETSİZ KARGO

TriLine Harici DVD RW USB 2.0 DVD Yazıcı
TriLine Harici DVD RW USB 2.0 DVD Yazıcı
(27)
339,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Samsung SH-224DB 24x DVD-RW SATA DVD Yazıcı
(1)
389,99 TL
292,49 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Alfais 5115 Harici DVD RW USB 2.0 CD DVD Yazıcı Okuyucu
Alfais 5115 Harici DVD RW USB 2.0 CD DVD Yazıcı Okuyucu
(6)
339,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Teac DV-518GSB-100 DVD Rom Okuyucu
Teac DV-518GSB-100 DVD Rom Okuyucu
(0)
110,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Asus SDRW-08D2S-U Siyah Harici DVD RW
(6)
671,40 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Asus DRW-24D5MT 24 X SATA DVD-RW Kutusuz
Asus DRW-24D5MT 24 X SATA DVD-RW Kutusuz
(17)
316,88 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Asus SDRW-08D2S-U Lite 8x Usb Harici Optik Sürücü Siyah
(36)
674,50 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Asus DRW-24D5MT BULK 24x Sata DVD-RW Optik Sürücü
Asus DRW-24D5MT BULK 24x Sata DVD-RW Optik Sürücü
(304)
335,70 TL

ÜCRETSİZ KARGO

LG GP60NB50 Taşınabilir Slim Usb DVD Yazıcı
LG GP60NB50 Taşınabilir Slim Usb DVD Yazıcı
(146)
475,00 TL
474,99 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Asus SDRW-08U7M-U ZenDrive U7M 1000 Yıl M-Disc Harici DVD Yazıcı Siyah
Asus SDRW-08U7M-U ZenDrive U7M 1000 Yıl M-Disc Harici DVD Yazıcı Siyah
(0)
949,00 TL
849,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

HP F2B56AA Harici USB DVD + RW Sürücü
HP F2B56AA Harici USB DVD + RW Sürücü
(0)
575,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Wozlo Harici DVD RW USB DVD Writer External DVD RW DVD Okuyucu Yazıcı
(0)
349,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Dell DW316 784-BBI USB Slim Harici DVD-RW
Dell DW316 784-BBI USB Slim Harici DVD-RW
(0)
835,05 TL
795,00 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Panasonic PNS-MD8102U3 Usb 3.0 Ultra Slim Blu-Ray Yazıcı
(9)
2.531,70 TL

ÜCRETSİZ KARGO

LG GUD0N 8x DVD-RW Siyah Ultra Slim Sata DVD Yazıcı
(0)
659,86 TL

ÜCRETSİZ KARGO

LG GTA0N 8x DVD-RW SATA Siyah Slim DVD Yazıcı
LG GTA0N 8x DVD-RW SATA Siyah Slim DVD Yazıcı
(0)
659,86 TL

ÜCRETSİZ KARGO

USB Floppy Harici Disket Okuyucu
USB Floppy Harici Disket Okuyucu
(1)
540,00 TL

Optik Sürücü

Optik sürücü, masa üstü bilgisayarların hard disk bölmesi üzerinde ve diz üstü bilgisayarların yan taraflarında yer alan CD, DVD gibi bilgi depolama cihazlarında yer alan bilgileri okuyarak bilgisayara aktaran ya da ekrana yansıtan bir parçadır. Ayrıca bilgisayardaki verileri de CD, DVD gibi depolama araçlarına yazdırarak depolanmasını sağlar. CD-ROM (Compact Disc Read-Only Memory), DVD-ROM olarak da adlandırılan küçük bir düğme vasıtası ile veri okumaya ve yazdırmaya hazır olan parça, kişisel bilgisayarlarda oldukça kullanışlıdır. Ayrıca CD-RW/DVD-RW sürücüler de CD ve DVD’lerde yer alan verileri okumasının yanında üzerine yeni bilgiler yazma konusunda başarılıdır. Bununla birlikte optik sürücü sadece bilgisayarlarda kullanılmaz aynı zamanda araçlarda DVD player üzerinde yer alan sürücüler CD ve DVD üzerindeki bilgilerin okunması sonucu kaydedilmiş müzik gibi verileri dışarı aktarır. Önceden kasetçalar olarak dizayn edilen alanlar, teknolojinin gelişmesi ile birlikte küçük bir düğme ile çalışan optik disk sürücü haline gelmiştir. Kasete göre çok daha fazla bilgiyi depolayan CD ve DVD’lerin taşımasının ve kullanılmasının kolay olması, sesin ve verinin kalitesi sürücüleri araçların ya da bulunduğu cihazın önemli parçası haline getirir. Özellikle bilgisayarlarda yer alan sürücünün veri okumanın yanında veri kaydetme özelliğine sahip olması müzik dinlemeyi ve film izlemeyi sevenler için iyi bir haberdir. İstedikleri müzikleri CD’ye kaydederek araçlarında dinlemenin keyfini yaşamanın yanında CD’ye yükledikleri filmleri CD okuyucu cihazlarda izlemenin keyfini yaşarlar. Günlük hayatı kolaylaştıran bu ürün ayrıca özel günlerde kaydedilen görüntüleri yıllar geçse bile kullanıcısı ile buluşturarak aynı duyguyu yaşamalarını sağlar. Film arşivine sahip olan kullanıcılar sevdikleri filmleri sevdikleri ile birlikte izlemenin keyfine varır. Eskiden kaset ve plaklara kaydedilen müzikleri günümüzde CD’ler aracılığı ile dinleyicisi ile buluşur. Elektronik kayıt ortamında kaydedilen veriler, televizyon ve bilgisayar ekranlarında görüntüye, araçlarda sese dönüşür. Bu hali ile optik sürücüler, farklı alanlardan alınan ve analize edilerek Excel ya da PowerPoint dosyalarına dönüştürülen sayısal ve grafiksel verilerin bir bilgisayardan diğerine transferini optik okuyucular aracılığı ile sağlar. Optik yazıcılar ise var olan dosya üzerinde değişiklik yapma özelliğine sahip parçalardır. Veri paylaşmak, veri transfer etmek gerektiğinde ya da firma tanıtımını, broşür yerine hareketli görsellerin yer aldığı CD’ler aracılığı ile müşterilere iletmek gerektiğinde bilgilerin okunmasını sağlayan CD sürücü oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüm seçenekler bilgisayar bileşenleri sayfamızda sizleri bekliyor!

 Optik Sürücülerde Kullanılan Disk Çeşitleri

Optik Sürücülerde Kullanılan Disk Çeşitleri

Dijital dünyanın geldiği noktada optik sürücüler bulundukları her alanda insanların hayatını kolaylaştırmak üzere geliştirilen cihazlardır. 3 farklı optik sürücü olması ise kullanıcıya farklı cihazlarda farklı özelliklerde verileri depolamaya ve veri almaya yardımcı olur. Sürücü türleri dahili, harici, Blue-ray (mavi lazer teknolojili disk), DVD (dijital çok yönlü disk) ve CD’dir. En çok kullanılan CD (compact disk) büyük boyutlardaki dosyaların depolanmasına yardımcı olan nümerik algoritma ile çalışan veri deposudur. Bilgisayar ortamında ya da firmaların ortak alanlarında yer alan geniş boyutlu dosyaları yedeklemesinin yanında dijital fotoğraf arşivi oluşturmada kullanıcısına destek olur. Bununla birlikte CD writer aracılığıyla farklı alanlara kaydedilebilen farklı format ve boyuttaki veriler, CD formatında kaydedildiğinde taşınabilir veriler haline gelir. Hemen hemen her alanda CD’ler ile taşınan verilere rastlamak mümkündür. Geçmişte kağıt çıktı olarak saklanan bir çok bilgi küçüklü büyüklü farklı boyutlardaki CD’lere kaydedilir. Oldukça yüksek boyutlu dosyaların da kaydedilebildiği küçük veri depolayıcılar, kağıt israfının da önüne geçtiği için doğa dostu demek yanlış olmaz. Ayrıca sayfalar ile ifade edilen verileri kağıt olarak saklamak da çok kolay değildir. Bunun yanında hareketli görüntüler, MR ya da mamografi sonuçları da kağıt yerine CD’lere kaydedilerek ihtiyacı olanlar ile paylaşılabilen verilerdir. Böylece zamanla kağıdın saklama koşullarına bağlı olarak kağıttan silinebilen kayıtlar, polikarbonattan oluşan veri depoları aracılığıyla kolayca saklanır. Üzerine ne ile ilgili olduğu yazıldığından sistematik arşivlemeye de olanak sağlar. Optik disk sürücüleri çeşitleri arasında CD ve DVD ROM yanında CD-RW ve DVD-RW’yi de saymak gerekir. Birinci grup var olan verinin okunmasını sağlarken 2.grup ise üzerine veri yazmayı sağlar. Her bilgisayarda olması önerilen ve hem yazmaya hem de okumaya yarayan optik sürücüler var olan bir dosyayı okuyarak bilgisayar ortamına kaydedebilirken üzerinde değişiklik yapılması gereken bir iş dosyasını değiştirerek istenilen veri kalitesine ulaştırmada yardımcı olur. Günümüzde artık yer kaplayan verilerin bilgisayarlara yük olmasının önüne geçmek için ayrı saklandığı düşünüldüğünde, sürücüler bilgisayar performansı için de önemli parçalardır. Farklı özellikte olan parçaların bazı modellerinde CD yazma ve okuma hızı 8X’dir. Genellikle görsel olarak siyah ve gri olarak tasarlanan üründe DVD okuma hızı 24X, yazma hızı ise 8X’tir. Bağlantı arayüzü USB 3.0, sürücü türü ise haricidir. DVD sürücü üzerinden çalışan DVD’lerin de çalışma mantığı olarak CD’ye benzese de depolama alanı CD’ye göre çok daha fazladır.

 Optik Sürücü Depolanan Verilerinizi Okur ve Değiştirir

Optik Sürücü Depolanan Verilerinizi Okur ve Değiştirir

Dijital cihazlarda optik sürücünün olması kullanıcıya elinde olan CD ya da DVD’yi okumanın yanında üzerinde değişiklik yapma şansı da vermesi önemli bir dijital avantajdır. CD ROM(Kompakt disk sadece okunabilir bellek), adından da anlaşılacağı gibi var olan veriyi okumaya yarayan bir parçadır. CD’leri okumak üzere üretilen parça plastik ve metal karışımlı bir yapıya sahiptir. Araçlarda ön tarafta yer alan CD-ROM’un küçük düğmesi CD’yi içeri alır ve cihaz okumaya başlar. Okuma sırasında yanıp sönen küçük LED cihazın çalışıp çalışmadığını anlamak için önemlidir. CD ROM bulunduğu cihaza bağlı olarak farklı verileri okumada başarılıdır. Araçlarda yer alanlar veriyi okuyarak sese çevirirken, bilgisayarlarda yer alanlar rakam, grafik fotoğraf, film gibi görsel okuma da yapar. CD’lerin bugünkü teknolojik ortamda dönme devir sayıları 30 binin üzerindedir. Böylece veriye erişim süresi saniyeler ile ifade edilir. Müzik sektörünü yanında oyun sektörünün ve film sektörünün de önemli veri transfer aracı olan parçalar, data transferindeki başarıları, uzun süreli saklanabilmeleri sayesinde piyasada yer alan birçok sektörde veri okuma ve yazmada kullanılır. DVD ROM(Digital Versatile Disc), farklı verileri bir arada saklamaya yarayan DVD’lerin okunmasını sağlayan parçadır. Televizyon ile eşlemesi sağlanan DVD Player’larda yer alan parçalar ses ve görüntü içeriklerinin DVD sürücüler vasıtası ile ekrana yansıması için ilk adımdır. Bilgisayarlarda yer alan DVD sürücüle ise hem okuma hem de yazma özelliğine sahiptir. Teknoloji dijital dünyada çok daha fazla veriyi daha küçük alanlara sığdırmayı başarmıştır. DVD sürücüler de bu ihtiyaçtan yola çıkılarak geliştirilen aksamlardandır. DVD-ROM kapasitesini bulunduğu kapasitenin çok daha üzerine çıkarmak mümkündür. Özellikle hareketli ve uzun videolar için bu oldukça büyük bir avantajdır. DVD writer) ise DVD üzerinde silme, yazma, okuma gibi işlemleri yapan bilgisayar aksamıdır. DVD-RW özelliği olan bazı modeller 16x okuma hızı sayesinde içeriklere hızlı erişim garantiler. Böylece takılma ya da duraklama olmadan veriye ulaşmak kullanıcı için mümkün olur. Bu ürünün CD okuma ve yazma hızı 48X, DVD yazma hızı ise 24X’tir. Veri aktarımı sırasında ayrıca bir bağlantıya ihtiyaç duyulmazken kullanıcı istediği her türlü veriyi DVD’ye yazdırabilmenin avantajını yaşar. Özel bölümü sayesinde DVD’lerin çizilmesinin önüne geçmesi ise uzun süre kullanım için önemlidir. Cihaz Windows XP, 10, 8 ve Vista işletim sistemi ile uyumu sayesinde kullanım esnekliği sağlar.

 Dahili, Harici Çeşitleri ile Optik Sürücüler

Dahili, Harici Çeşitleri ile Optik Sürücüler

Optik sürücü nedir sorusunu veri depolama araçları vasıtası ile veri okumak ve veri yazmak amacıyla kullanılan aksamlar olarak cevaplamak yerinde olurken dahili ve harici çeşitlerinden de bahsetmek gerekir. Dahili olan aksam bilgisayar hard diskinde ya da dizüstü bilgisayarda yer alırken harici olanlar ayrıca bağlanabilir. Böylece her durumda optik sürücü kullanmanın kolaylığı kullanıcılarına tercih olanağı sunar. Bazı kullanıcılar küçük bir diz üstü bilgisayar tercih ederek optik sürücüyü harici kullanmayı tercih ederken bazı kullanıcılar ise cihaza bitişik olan modelini seçer. Dahili sürücü olarak kullanılan bazı modeller 48X CD yazma, 40X CD okuma, 24X DVD okuma ve yazma özelliği ile kullanıcısına medya elemanlarına kayıtlı olan verilere hızlı ulaşma ve üzerinde değişiklik yapma olanağı sunar. Veri okuma hızının yüksek olması kullanıcıya zaman tasarrufu sağlar. Verileri tanımlayarak bilgisayara anlamlı veriler olarak aktaran bilgisayar aksamları, CD ve DVD okuma ve yazma özellikleri sayesinde kişisel bilgisayarlarda farklı amaçlar için kullanılır. Harici CD sürücü olarak geçen optik sürücüler, bilgisayara bağlanan farklı özellikteki kablolar vasıtası ile bilgi alışverişine imkan sağlarken harici CD sürücüler için ayrıca bir bağlantı aparatı gerekir. Genellikle USB kablosu diz üstü ya da masa üstü bilgisayarlara bağlanan harici sürücü modellerinin taşınabilir olması kullanım kolaylığı sağlamasının yanında ince tasarımları ile her yere sığar. Kullanıcı masa üzerinde kullandığı gibi çantasında farklı ortamlara da taşıyabilir. Özellikle dahili sürücülerin olmadığı toplantılarda CD ya da DVD üzerinde yer alan veriyi sunum olarak karşı tarafa aktarmak kolay olur. Diğer bir avantajı da depolama alanı görevi görmesidir. Boyutlarından dolayı farklı alanlarda depolanan veriler bu ürün sayesinde sistematik olarak tek bir alanda depolanabilir. Dosyaları görsel olarak da kaliteli çözünürlükte yansıtması ise diğer bir özelliğidir. Çok fazla dosya ile çalışan kullanıcılar için oldukça avantajlı olan harici modeller ayrıca özel kullanımlar için de uygundur. Kullanıcı özel anılar biriktirdiği fotoğraflarını, videolarını da saklayarak başarılı bir arşiv oluşturabilir. Kullanıcı silene kadar veriler cihazda depolanmaya devam eder. Bazı modellerde yer alan parola sistemi yetkisiz erişimin önüne geçer. Ayrıca gizli klasör seçeneği olası bilgi çalınmasının önüne geçmeyi sağlar. Harici diske ulaşılsa bile kullanıcı izni olmadan gizli dosyaya ulaşmak mümkün olmadığı için yüksek oranda bilgi güvenliği söz konudur.

 Optik Sürücü Bilgi Güvenliğini Önemser

Optik Sürücü Bilgi Güvenliğini Önemser

Bilginin önemli bir güç olduğu günümüz dünyasında bilgiye her mecradan ulaşmak mümkünken bilginin doğruluğu ve tutarlılığı bir soru işaretidir. Uzun araştırmalar ve çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış bilgilerin ve belgelerin herkesin erişimine açık olmaması bilgiyi saklamak ve yetkisiz kullanımların önüne geçmek için önemlidir. Yüksek boyutlu görsel ağırlık dosyaların depolanması harici DVD rom ile oldukça kolaydır. Ayrıca verileri kaydetmenin yanında yazmaya da yarayan optik sürücüler, bilgisayarda yaşanan herhangi bir problemde verilerin güvende olması için önemlidir. Ayrıca bilgisayarlar kapasitelerinden dolayı çok fazla verinin saklanmasına imkan vermez. Bu durumda harici optik sürücü kurtarıcıdır. Bazı modelleri Windows, Mac ve iOS işletim sistemi ile uyumlu olduğundan farklı işletim sistemleri ile kullanımı kolaydır. Herhangi bir alandan cihaza veri aktarmak için sadece sürükle bırak işlemi yeterlidir. Fiziksel olarak kağıt üzerinde depolanmaya kalkıldığında çok fazla yer kaplarken farklı alanlardaki verileri bir araya toplamak için yeterli alana sahip ürün, şık görseli ile muhteşem bir arşiv sunar. Günlük olarak kullanılan birçok dizüstü bilgisayarda CD ya da DVD sürücünün olmaması cihazlara hafif ve minimal görüntü verirken fazla veriyi depolamak için alanları çoğu zaman yeterli değildir. Ayrıca bilgilere ulaşmak için farklı mecraların olması bilgisayarlardaki ekstra yükü azaltır. Bununla birlikte özellikle akademisyenler, eğitmenler için veri güvenliği önemli olduğundan farklı bir alanda bu verileri güvenli depolama ihtiyacı hissederler. Bazı eğitimlerin fazla görsel içermesi ise harici DVD writer kullanımı sayesinde okunabilmesinin yanında veriler yazılabilir olur. Böylece kullanıcı USB bağlantısı ile bilgisayarında bağladığı cihaz üzerinde dilediği değişikliği yaparak kaydeder. Ciddi bir arşiv oluşturmak ve arşiv üzerinde araştırma yapmak mümkündür. Sadece dokümanlar değil oyunlar, videolar ve fotoğraflar için de iyi bir depolama alanı yaratır. Kişiye özel olan ürünler, yetkisiz girişleri parola sistemi ile engelleyerek bilgileri güvende tutar. Film izlemeyi sevenler oluşturacakları film arşivi üzerinden diledikleri filmi sevdikleri ile birlikte izlemenin keyfini yaşarlar. Çok fonksiyonlu cihaz sayesinde ayrıca bir DVD oynatıcıya gerek kalmaz. Küçük boyutu sayesinde taşıması kolay olan ürün, hem DVD okumada hem de DVD yazmada kullanıcısına hızlı ve kaliteli hizmet sunar.

 Optik Sürücü Kullanımı Pratiktir

Optik Sürücü Kullanımı Pratiktir

Optik sürücü sürekli kullanılan cihazlardan olmadığı için ihtiyaç olduğunda kullanılmak üzere genellikle çekmecelerde saklanan ürünler arasında gibi görünse de bazı meslekler için sürekli veri işlemek ve değiştirmek gerekebilir. Bu gibi durumlarda küçük ve taşınabilir yapısı sayesinde çalışma masalarında, çantalarda mutlaka bir yer bulur. Optik sürücü çeşitleri arasında yer alan Blue-Ray optik sürücü, kapasite olarak hem CD’den hem de DVD’den daha fazla veri depolama kapasitesine sahiptir. Özellikle yüksek çözünürlükte ve renk kalitesinde film izlemek için idealdir. Ayrıca ses kaybını minimuma indirmesi, yüksek depolama kapasitesi ve görüntü ve sesi sağlarken sağladığı yüksek çözünürlük film izlemeyi seven kullanıcılar için ürünü tercih edebilir hale getirir. Optik sürücü dahili ve harici modeller depolama kapasiteleri, veriyi okuyabilme ve yazabilme kabiliyetleri ile kullanıcılarının beğenisini kazanır. Dahili diskler özel bağlantı ekipmanları ile masaüstü bilgisayarına bağlıyken harici disklerin ayrı tasarlanmış olması kullanım kolaylığı açısından iyi bir avantajdır. Kullanıcı bilgisayara bağlayarak veri işleyebildiği gibi geniş sunum dosyalarını harici sürücüde depolayabilir. Kolay taşınabilmesi ve USB bağlantısı ile her türlü bilgisayar ve işlemci ile uyumu sayesinde sunum yapacak kullanıcı herhangi bir bilgisayara bağladığı optik sürücü üzerinden sunumunu yapabilir. Özellikle işi veriler ve yazılı ya da görsel bilgi ile olan kullanıcılar için oldukça kıymetli bir cihazdır. DVD ve CD yazıcılar yüksek okuma ve yazma hızı sayesinde kullanıcının verilere hızlı ulaşmasına olanak verir. Özellikle hızın çok önemli olduğu günümüz dünyasında optik sürücülerin hızının yüksek olması kullanıcı performansını olumlu etkileyen unsurlardandır. Bunun yanı sıra özel anlarını belgelemek isteyen kullanıcılar kaydettikleri videolar ve fotoğraflar ile başarılı bir anı arşivine ulaşabilirler. Film izlemeyi sevenler içinse ürünler iyi bir film arşivi oluşturmada destek olur. Hem film hem fotoğraf ve video gibi görsel ve hareketli dosyaları yanında iş dosyalarını da aynı platformda depolama imkanının olması kompakt bir depolama için oldukça önemlidir. Ayrıca bilgisayarlar sadece günlük işler için kullanılacağından performansları konusunda sıkıntı olmayacaktır. Ayrıca CD ve DVD’nin yanında Blue-Ray çözünürlük, depo kapasitesi ve renk konusunda başarılıdır. Optik sürücü fiyatları türüne ve özelliğine göre değişkenlik gösterir. Ürünler ve teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bunları Bilmekte Fayda Var

  • Eğer satın alacağınız optik sürücünün bilgisayar kasası içinde olmasını istiyorsanız bu tipteki bir optik sürücüyü almalı ve direkt olarak kasaya monte etmelisiniz.
  • 3D oyunlar ve filmler için optik sürücü olarak Blu-Ray tercih etmelisiniz.
  • Optik sürücülerin hızı disklerin dönüş hızı ile doğru orantılıdır. Diskler ne kadar hızlı dönerse okuma ve yazma hızları da ona göre artış gösterir.
  • CD-ROM satın alırken CD okuma hızı en çok dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken özelliktir.

Bunlara Dikkat!

  • CD-ROM’ların güneş ışınlarına karşı duyarlı olması sebebiyle mümkün olduğunca 20 derecelik sabit bir oda sıcaklığında ve karanlık bir odada depolaması gerekir.
  • Eğer sistemde yer alan optik sürücülerin bilgi okumama sorunu ile karşılaşırsanız böyle bir durumda ilk olarak bilgisayarınızın elektrik bağlantısını kesin.
  • Yukarıdaki adımın ardından kasayı açın ve optik sürücünün güç ve veri bağlantı kablolarını kontrol edin.
  • Sistem hala açılmıyorsa optik sürücülerin güç ve veri bağlantılarını iptal ederek sistemi tekrar çalıştırın. Sorun giderilirse optik sürücülerin jumper ayarlarını kontrol edin.