Konuma Özel İndirim Fırsatı

Adres SeçKonumunu gir, indirimlerden yararlan

İşlemci  için 4117 sonuç bulundu

4117 sonuçtan 1- 18 arası gösteriliyor.
Daha fazla sonuç göster

İşlemci

Bilgisayarlarınızın da beyinleri vardır. Onları yöneten, bilgisayarda gerçekleşen işlemleri yönlendiren ve gerekli yerlere gerekli komutları ileten ve çalışma prensibi açısından bakıldığında insan beyniyle paralel görevler alan bu bilgisayar parçaları, işlemci olarak adlandırılır.

İşlemci Nedir, Ne İşe Yarar?

İşlemci Nedir, Ne İşe Yarar?

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi, bir işlemci aslında kullanmakta olduğunuz bilgisayarın beynidir. Bilgisayar terminolojisinde sıklıkla CPU olarak gördüğünüz kısaltma, işlemci için kullanılan kısaltmadır. İngilizcede Central Process Unit olarak geçen ve Türkçeye Merkez İşlem Birimi olarak çevrilen işlemciler, bilgisayarınızda gerçekleşen her aktivitenin mutlaka uğradığı bilgisayar bileşenleri olarak rol alırlar. Peki, işlemci ne işe yarar sorusunun yanıtına bakalım.

İşlemcinin Görevi Nedir?

İşlemcinin Görevi Nedir?

Bilgisayarınızı kullandığınızda, şu an bir işlemci satın almak için kategorimizi gezerken örneğin, bastığın her bit tuş, tıkladığınız her bir link, kısacası bilgisayarınızda yaptığınız her şey işlemcinin bilgisi dahilinde gerçekleşir. İşlemci çeşitleri verileri işler, yazılım komutlarını uygular. Aritmetik işlemler gerçekleştirir. Günümüzde en çok tercih edilen işlemci özellikleri açısından bakıldığında, işlemci hızı yüksek, işlemci fanı bulunan işlemci modelleri göze çarpmaktadır.

İşlemci Çeşitleri Nelerdir?

İşlemci Çeşitleri Nelerdir?

CPU ya da işlemci çeşitleri arasında kendi bilgisayar kullanma alışkanlıklarınıza uygun olan, güçlü, dayanıklı, uzun ömürlü ve hızlı bir işlemci satın almak istiyorsanız, öncelikle işlemci çeşitleri nelerdir diye bir araştırma yapmalısınız. İster masaüstü ister laptop işlemci değiştirme için bir işlemci arayışında olun, işlemci çeşitleri arasından tercih yaparken ilkin işlemciyi hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Ardından intel işlemciler, çift çekirdek işlemciler gibi işlemci çeşitlerinden hangisinin bilgisayarınızın marka ve modeliyle uyumlu olabileceğini düşünerek, bilgisayarınızın modeline göre işlemci seçimi için işlemci karşılaştırma yapmak isteyebilirsiniz. Eğer işlemci hızlandırma çabalarınız işe yaramıyorsa, bilgisayarınızın yeni bir işlemciye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir işlemci satın almak için doğru yerdesiniz. Web sitemizle anlaşmalı mağazaların ürünleri arasında mutlaka sizin ve bilgisayarınızın ihtiyaçlarına uygun i7 işlemciler, i5 işlemciler, i9 işlemciler, intel işlemciler ve çift çekirdekli işlemciler bulacaksınız. Diğer bilgisayar bileşenlerine göz atmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.