2. El Posta ve Pul Koleksiyonu

Tarihi anımsatan objeler, tarihte yaşanılan olaylar hakkında düşündüren eski eşyalar nostaljik bir hava yaratır. Hatıra olarak saklanan nesnelerin bir arada biriktirilmesiyle ortaya koleksiyonlar çıkar. Pul mektupların arkalarında kullanılan bir ürün iken, zamanla mektupların kullanımının azalmasıyla biriktirilmeye ve koleksiyon haline getirilmeye başlanmıştır. Bu pulların geçmişten bu güne saklanması ile koleksiyonlar nostaljik bir görünüme sahip olmuştur. Tarihi bir özellik gösteren ürünleri sergileme amacıyla pul koleksiyonu yapılmaktadır. pul koleksiyonu üzerinde tarihi görseller ile ve tarihlerle birer anı olarak saklanmaktadır. pul koleksiyonu değerli pullar ve 2. el malzemeler kullanılarak oluşturulmaktadır. Zamanla unutulan mektupları ve mektup pullarını hatırlatacak koleksiyon çeşitli kataloglardan oluşarak fikir oluşturma amaçlı da kullanılmaktadır. Değerli pulların toplanması ve koleksiyona dönüştürülmesi, 2. el ürünlere ilgi duyanlar için ilgi çekici olmaktadır. 2. el temiz pullar koleksiyon açısından farklılık yaratmaya ve damgalı, damgasız modelleriyle temanızı kendiniz oluşturmanıza imkân tanıyor. Farklı devirlerdeki tarihi önemi bulunan anıları simgeleyen pullar, taşıdığı anlamlarla koleksiyoncusuna tarihi önemi olan bir obje sunmaktadır. Edineceğin bir pul koleksiyonu defteri ile elinizdeki pulları muhafaza edebilir ve daha rahat saklayabilirsiniz. Ürün sayfasından bulabileceğiniz orijinal 2.el posta ve pul koleksiyonları size daha fazla fikir verebilir, ürün sayfasına göz atabilirsiniz.

2. El Posta ve Pul Koleksiyonu Malzemeleri

2. El Posta ve Pul Koleksiyonu Malzemeleri

Koleksiyoncular, pulları ve diğer antika ve koleksiyon ürünleri toparlayarak ilgi duyan insanlara satmaktadır. Pul koleksiyonunda yer alan pullar farklı dönemlere ait olabilir. V. Mehmet Reşat, 1923 ve öncesi, Osmanlı Dönemi, Cumhuriyet Dönemi, 1981-2004 dönemi ve 2005 ve sonrası olmak üzere farklı dönemlerin izlerini taşıyan pullarla koleksiyon oluşturulabilir. pul koleksiyonu malzemeleri 2.el yerli pul, 2, el posta tarihi, 2. el yabancı pul, 2. el FDC, 2. El filatelik malzemeler ve 2 el filatelik yayın ve katologlardan oluşmaktadır. Malzemelerinizi edinerek pul koleksiyonunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Farklı model tiplerinden oluşan pullar başlıca damgasız, damgalı, yabancı, yerli, hatıra, 4’lü blok, hayvanlar, yıl setleri, pul kataloglu, savaş, çiçekler, balıklar, olimpiyat, otomobil, böcekler, uzay ve havacılık, spor, çocuk esirgeme kurumu gibi modellerden oluşmaktadır. Kendi temasınızı oluşturabileceğiniz malzemeleri edindikten sonra dönemlere ve temalara göre farklı koleksiyonlar ortaya çıkarabilirsiniz. Özel ve değerli pulları bulmak artık daha zor bir hale geldiği için ikinci el satıcılardan yararlanmak gerekir. Bir pul serisini ve kullanılan malzemeleri bulabilmek için pul kataloglarını inceleyebilirsiniz. Damgasız olan pullar henüz baskılanmamış, mühürsüz pullar olmakla birlikte; kullanılmamış ve temiz olarak da kullanılmaktadır. Dilerseniz pulları edinerek kendiniz koleksiyon oluşturabilirsiniz, ya da tamamen koleksiyonu alarak bir katalog siz oluşturabilirsiniz. Koleksiyonların içerisindeki pul sayısı ve hangi döneme ait olduğu dikkate alınarak istenilen döneme ait pullar bulunabilir. Farklı adetlerdeki pul serileri, ait olduğu kataloglara göre sınıflandırılmaktadır. Kataloglar incelenerek çeşitli pullar hakkında tarihi bilgi alınabilir. En çok kullanılan malzeme olan kâğıt pullar, farklı devirleri veya tarihi olayları anlatan resimler bulundurmaktadır.

2. El Posta ve Pul Koleksiyonu Özellikleri

2. El Posta ve Pul Koleksiyonu Özellikleri

Pul koleksiyonu oluştururken kullanacağınız pulların malzemeleri kâğıt, yıldız, ahşap, zümrüt, çelik, demir, pelesenk, polyesterden oluşmaktadır. Bu malzemelerden oluşan pulları kullanarak kendi pul koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz. Yabancı pullar, farklı ülkelere ait tarihi önemi olan simgeleri taşırken, yerli pullar ülkemizdeki olaylardan esinlenerek oluşturulan pullardan oluşmaktadır. Orijinal eski dönemden kalma pul koleksiyonlarını inceleyebilir ve kendiniz benzerlerini oluşturabilirsiniz. Estetik duruşları ve tarihten bugüne gelmiş orijinal pullar, koleksiyonlarınızı şekillendirerek size bir yol haritası çizer. Kendi tercihinize göre oluşturacağınız bir pul koleksiyonu albümü dilediğiniz malzemeden yapılmış olabilir. Aynı malzemeden yapılan ürünleri bir araya toplayarak albümünüzü klasik ve modern bir görünüme sokabilirsiniz. pul koleksiyonu kataloğu pul koleksiyonundaki serileri oluşturmaya ve aralarındaki bağı korumaya yaramaktadır. Pulların değeri ait olduğu seriye, ne kadar bulunabildiğine ve temiz olup olmadığına göre değişmektedir. Hangi döneme ait olduğu ve pulların uyumu da değerini etkileyen etmenlerdir. Kataloglardan pul fiyatlarını öğrenerek pullar hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Ayrıca 2. el posta ve pul koleksiyonunuzun orijinal olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Zarflarda muhafaza ettiğiniz pullar, birçok etmene karşı dayanıklılık sergileyerek uzun yıllar korunabilmektedir. Ayrıca bir defter de tutarak pullarınızı saklayabilirsiniz. Bilinçli olarak oluşturduğunuz bir pul koleksiyonu, bundan çok önceki tarihi dönemlere ait olduğu için değişik baskılara sahiptir. Ayrıca farklı boyutlarda ve şekillerde de yer alabilmektedir. Posta pullarını ait olduğu seri ve dönemi göz önünde tutarak almak bütünlük sağlayarak tarihi koleksiyonunuzu canlandırıyor. Dörtlü bloklar, tarihte meydana gelen olayları yansıtan resimlere sahip pullar, farklı ülkelerin kuruluşunu simgeleyen pullar, önemli kurum ve kuruluşların açılışını simgeleyen pullar, dini motiflerden oluşan pullar, hayvan çeşitlerin oluşan pullar ve daha fazlası eskilerden bugüne kadar gelmiştir.

 Pul Koleksiyonu Oluşturma Fikirleri

Pul Koleksiyonu Oluşturma Fikirleri

Mektup kullanımının gelişen teknoloji ile azalması, pulların da zor bulunması sorununu ortaya çıkardı. Bu duruma karşın tarihe ve eskilere özlem duyanlar hatıra kalmasını istediği pulları biriktirmeye ve koleksiyon yapmaya başladı. Pula sahip olmak isteyenler ise bu ihtiyacını koleksiyonlardan karşıladı. Pul ihtiyacınızı koleksiyonculardan veya ikinci el satış yapan kişilerden karşılayabilirsiniz. Pul koleksiyonu oluşturmak isteyenler için çeşitli fikirler bulunur ancak sıra dışı bir koleksiyona sahip olmak istiyorsanız yaratıcı düşünerek çeşitli pulları bir araya getirmeniz gerekebilir. pul koleksiyonu albümü istediğiniz satıcıdan çeşitli pullar edinerek oluşturabileceğiniz bir seriden oluşur. Pul koleksiyonlarınızı ne yapacağınız hakkında fikir oluşturacak ilham verici bir defter oluşturabilirsiniz. pul koleksiyonu defteri tarihi yanı başınıza getiren pulların yer alacağı defterlerdir. Çeşitli sayfalarda ve boyutlarda olan pul koleksiyonu defterleri, kendi tercihlerinize göre alınarak kullanılabilir. Pul koleksiyonu defteri oluşturarak içerisine pulun hangi döneme ait olduğunu, tarihini ve özelliklerini yazabilirsiniz. Pullarınızı yapıştırarak nostaljik bir defter ortaya çıkarabilirsiniz. Özlem duyduğunuz geçmişi defterinizde toplarken, damgalı, damgasız pullardan da yararlanabilirsiniz. Pul koleksiyonu defterinizi dilerseniz dönemlere göre sınıflandırabilir, dilerseniz model tiplerine göre aynı konuyu içeren pulları bir araya toplayarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca eskiden oluşturulmuş pul koleksiyonlarını ürün sayfasından inceleyerek ilham verecek fikirlere sahip olabilirsiniz. Farklı malzemelerden yapılmış pulları edinerek, defterinizde özel sayfalar oluşturabilirsiniz. Dilerseniz oluşturulmuş bir koleksiyonu satın alabilir veya en baştan kendiniz koleksiyon ortaya çıkarabilirsiniz. Önemli tarih ve günleri bir araya toplayarak, bir yerin açılışını veya kuruluşunu simgeleyen pulları koleksiyon haline getirerek anıları canlı tutabilirsiniz. Pul koleksiyonunuzu oluşturmak için fikir arayışı içindeyseniz ürün sayfamızı inceleyerek, pul koleksiyonu fiyat karşılaştırması yapabilir ve kendi koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz.