17 Cm Çelik Çuvaldız Iğnesi No.9 2 Adet
17 Cm Çelik Çuvaldız Iğnesi No.9 2 Adet
(1)
48,90 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Omeniv İki Adet Pug Bulldog Boxer Köpek Kırlent Kılıfı
(0)
349,90 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Omeniv Vintage Tarz Cüzdan Kese Kalem Makyaj Kutusu Çantası
Omeniv Vintage Tarz Cüzdan Kese Kalem Makyaj Kutusu Çantası
(0)
79,90 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Omeniv'den Retro Vintage Matraş Deri Evrak Protokol Çantası
(0)
699,90 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Omeniv Bambu Vintage Antika Tarz Broş Çengelli İğne Şal İğnesi
(0)
169,90 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

3cm ~ 30mm SİYAH YEŞİL KIRMIZI VİŞNE BORDO ALTIN BEYAZ DİKİŞ DEKO
(0)
1.790,00 TL
RECTANGLERECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

El Dokuması Yün Heybe Standart Boyutlarda 2 Gözlü Kültürel Miras
El Dokuması Yün Heybe Standart Boyutlarda 2 Gözlü Kültürel Miras
(0)
884,00 TL
100 ADET 3cm 30mm SİYAH YEŞİL KIRMIZI VİŞNE BORDO ALTIN BEYAZ DİK
(0)
24,90 TL
RECTANGLERECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

El Dokuması Doğal Antika Yün Çanta
El Dokuması Doğal Antika Yün Çanta
(0)
884,99 TL
840,74 TL
RECTANGLERECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

El Dokuması Yün Antika Heybe Standart Boyutlarda
El Dokuması Yün Antika Heybe Standart Boyutlarda
(0)
884,00 TL
Princess Rose Antika Dikiş İğnesi 25li Paket - Bakkaliye Koleksiy
(0)
39,90 TL
Princess Victoria Antika Dikiş İğnesi 25li Paket - Bakkaliye Kole
(0)
49,90 TL
RECTANGLERECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

El Dokuması Yün Kilim, Antalya Yöresi Kültürel Miras
(0)
871,99 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Antika Bakır Pilavlık
(0)
1.200,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

El emeği şömentabla
(0)
313,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Dalenes Ticaret Kanaviçe Kit Cupcake 24 CM Turkuaz Kasnak Cupcake
(0)
89,90 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Dantel Havlu Kenarı 50 CM
Dantel Havlu Kenarı 50 CM
(0)
110,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Yastık Başı Dantel Elişi
Yastık Başı Dantel Elişi
(0)
200,00 TL

Antika Giyim Tekstil

Antika; kelime anlamına bakıldığında maddi bir değer taşıyan eski eşyalardır. Ancak antika koleksiyoncuları açısından bakıldığında, kendileri her maddi değer taşıyan eşyayı antika olarak kabul etmemekte ve az bulunması gibi kriterleri de bu tanıma eklemektedirler. Sanat ve tasarım ürünleri, heykeller, kanaviçe panolar, el emeği çeşitli ürünler, antik küpler, belirli bir tarih dönemine ait eşyalar ya da dönemin madeni paraları, giyim ürünleri, tekstil ürünleri gibi aklınıza gelebilecek, geçmişten iz taşıyan her değerli ürün antika ürünler arasında bulunabilir.

Antika Olarak Değerlendirilen Ürünler

Antika Olarak Değerlendirilen Ürünler

Antika giyim ürünleri genellikle tarih öncesi dönemlerde giyilen, normal karşılanan ve herkesin sahip olduğu sıradan giyim ürünleridir. Bu ürünler zamanla popülerliğini ya da işlevselliğini kaybettiğinde, dönemler ve giyim anlayışları değiştiğinde kullanışsız olurlar ve zamanla antika olarak kalırlar. Bugün günümüzde oldukça tercih edilen polar bisiklet taytı ya da nefes alabilen sweat gibi giyim ve tekstil ürünleri yüzyıllar sonra antika olarak koleksiyon meraklıları tarafından satın alınabilir. Günümüzde herkesin satın alabileceği bütçesine uygun seçenekler bulabileceği nefes alabilen sweat fiyatları veya polar bisiklet taytı fiyatları muhtemelen yüzyıllar sonra o döneme göre hatırı sayılır bir değere ulaşacaktır. Antika tutkusu olanlar için sayfamızda antika gelinlikler, dönem kıyafetleri, şapkalar, elbise, kınalık gibi ürünler bulunmakta ve koleksiyonunu genişletmek isteyenlere yardımcı olmaktadır. Antika giysilerin tamamı hem maddi hem manevi olarak oldukça değerli ürünlerdir ancak padişah, sultan gibi hanedan soyuna ait giyim ürünleri çok daha değerlidir. Bu tarz ürünler ve bindallı gibi geleneksel ürünler tarihte tamamen el işçiliği ile üretildikleri için antika tekstil ve giyim ürünlerinin göz bebeği modelleridir. Antika giyim ürünlerinin genellikle kadınlar için olduğu düşünülse de oldukça farklı tasarımlar ile, farklı kumaşlar ve dokuma sanatları kullanarak üretilmiş eski şalvar, ceket ya da kasket ürünleri erkekler için beğenilere sunulmaktadır. Antika kıyafetler dönemin modasına göre işlendiği için, kategoride oldukça farklı tarz ve modeller içeren renk renk çeşitli ürünler arasından zevkinize uygun ürünü kolaylıkla bulabilir, hatta modeller arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Antika ürünler arasında el işlemesi sanat ürünleri, duvar panoları, çantalar, kanaviçe modeller bulunabilir. Kanaviçelerin antika olarak değer görmesinin yanı sıra, atalarımızın işleme için kullandığı kasnaklar, ahşap ya da metal kasnak modelleri de antika olarak değerlendirilen parçalardır.

 Antika Giyim Tekstil Ürünleri ve Özellikleri

Antika Giyim Tekstil Ürünleri ve Özellikleri

Antika ürünlerin özelliklerine bakıldığında kesin çizgileri olmayan pek çok özellik görülebilir. Kimi antika tutkunları eşi benzeri olmayan ürünlere rağbet ederken kimi antika tutkunları ise tarihin dokusunu, kokusunu, gizemini taşıyan ürünlere kayıtsız kalamazlar. Geleneksel kıyafetler talep eden antika severler gibi, gösterişli ve nadide parçalar arayan tutkunlarda vardır. Antika giyim tekstil ürünlerinin özellikleri ve kriterleri tamamen sizin beğeninize bağlılık göstermektedir. Bazı koleksiyoncular ise kıyafetlerden ve eşyalardan ziyade bu eşyaların elde edilme yolları, bu yollarda kullanılan ekipmanları ile ilgilenmektedir. Örneğin bir kesim antika fotoğraflara ilgi duyarken diğer kesim o fotoğrafları çeken makinaya ilgi duymaktadır. Benzer şekilde, antika kıyafetler arasında bulunan özellikle yöresel tarzda ürünleri işlerken kullanılan kasnaklar ya da çuvaldız ipi ve iğnesi gibi ekipmanlar tarihi hissetmek isteyenlerin ilgisini çekmektedir. Bu alet ve ekipmanlar elde edildiği materyallere, boyutlara, günümüzde bulunabilirliğine göre, modeline ve ait olduğu döneme göre fiyatlandırılabilir. Kanaviçe yapmak için ahşap, metal kasnak şeklinde hammaddeler çeşitlenirken, metal çember kasnak şeklinde de modeller çeşitlenmektedir. Dönemde kullanılan her ekipman antika olarak değerlendirilebilir, bu bir iğne bile olsa, tarihin izlerini üzerinde taşıyan önemli bir nesnedir. Yorgan, çuval ve benzeri kaba dokuma malzemeleri dikmek için kullanılan, oldukça kalın ve büyük olan, ucu eğri ve yassı bir iğne modeli; çuvaldız iğnesi fiyatı diğer eski iğnelere kıyasla değişkenlik gösterebilir. Metal kayış kasnak fiyatları da aynı şekilde ebatları ve ait oldukları dönem başta olmak üzere pek çok faktörden etkilenmektedir. Bu ürünler oldukça spesifik olup, her kesimin değil, sadece özel ilgisi bulunan kişileri cezbetmektedir. Herkesin dikkatini çeken ürünler ağırlıklı olarak kıyafetler, bindallı, gelinlik, şalvar ve dönem şapkaları gibi giyim ürünleri ve renk renk, desen desen dokunmuş kilimler, halılar gibi antikalardır. Geçmişimizde büyüklerimiz, atalarımız özellikle Yörük Türkleri duvarlarda dahi halı kullanmış ve bu halıları oldukça kaliteli olarak elde dokumuşlardır. Elde dokunarak emek emek işlenen, çeşitli motifler ile süslenen bu halılar ve kilimler günümüzde yerini makine dokuması ürünlere bıraksa da kültürümüzde halılara hala büyük önem verilmektedir ve günümüzde de her evde bulunmaktadır. Evlerde kullanmak için aldığımız makine halıları haricinde meraklıları tarafından eski el dokuması tekstil ürünleri de evlerde, özel dizayn edilmiş ofislerde ya da etnik ruha sahip mekanlarda karşımıza çıkarılmaktadır.

 Antika Giyim Tekstil Ürünlerinin Gözde Çeşidi Antika Halılar

Antika Giyim Tekstil Ürünlerinin Gözde Çeşidi Antika Halılar

Antika meraklılarının en çok aradığı ürünlerin başında antika halılar, el dokuması yün kilim ve benzeri ürünler gelmektedir. Kimi koleksiyon severler halıların yaşına, kimisi desenine, kimisi de nadir bulunmasına önem verir. Antika halıların değeri ve el dokuması yün halı fiyatları başlıca halının yaşı, kullanılan malzeme, kullanılan boyalar, kullanılan renkler, dokuma tekniği, ölçü, nadirlik, halının durumu (kondüsyonu), değer takdiri olmak üzere dokuz özelliğe göre belirlenmektedir. Halının yaşı dokuma tekniği ve kullanılan desenler ile tahmini olarak belirlenebildiği gibi, üzerinde bulunan tarih ile de belirlenebilir. Eskilerden günümüze taşınan hemen hemen her el dokuması yün halı ve kilimde tarih görülebilir. Tarihin yazılışı yaş bilgisine ek olarak, halı hakkında farklı bilgiler edinilmesini sağlar. Yazı dokuyucunun kullanıldığı alfabe, halının kökeninin anlaşılmasını sağlarken, tarihi sağdan sola doğru yazılan halılar, bu tarihten 5 – 10 yaş daha genç olduklarını belli ederler. Dokuma esnasında kullanılan ipler yörelere göre değişmekte ve yine halının kökeni ile ilgili bilgi vermektedir. El dokuması halılarda genellikle yün, pamuk, tiftik, ipek ve floş (suni ipek) ipler kullanılırken, el dokuma yün halı modelleri en çok aranan modeller arasında bulunmaktadır. Halı ve kilim dokumalarında kullanılan boyalar halının değerini değiştiren önemli unsurlardan bir diğeridir. Kök boyası ile boyanmış el dokuması yün kilim fiyatları kimyasal boya kullanılan kilimlere göre çok daha değerli olabilir. Çünkü kök boya hem daha sağlıklı ve canlı renkler sunarken, hem de halılar ve kilimlerin kimyasal boyaların keşfedilmediği tarihlerden kaldığını gösterir. Halılarda kullanılan boyalar gibi renkler de yaşı ile ilgili bilgi veren önemli detaylar içerirler. Bir yörede belli bir rengin kullanılmaya başladığı tarih, halının dokunduğu tarihe ışık tutmaktadır. Antika kilim ve halıları korumak çok önemlidir ve hassasiyet gerektirir. Yün bir halının kullanılmadığında güve yapmaması için içine naftalin atılmalı ve bir ya da iki aylık periyotlarda halılar havalandırılarak naftalinleri yenilenmelidir. Ayrıca rulo yaparken havlarının yatım yönüne doğru rulo yapılmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Antika halılar, giyim tekstil ürünleri, çeşitleri ve fiyatları için sayfamızdaki ürünleri inceleyebilir ve koleksiyonunuza en uygun ürünleri bulabilirsiniz.