Gazeteler, ülkelerdeki sosyal, kültürel, bilimsel ve edebi gelişmeleri günlük olarak okuyucularına bilgi aktarımı sağlayan en yayın kaynaklarından bir tanesidir. Kitaplar kadar uzun bir geçmişe sahip olmasa da, teknoloji ve ulaşım kaynaklarının gelişmesi ile sıkça tercih edilmektedir. Koleksiyon/arşiv malzemesi olması sebebiyle günümüzdeki gazeteler kadar, eski gazete çeşitlerinin de alıcıları her zaman bulunmaktadır.

Koleksiyon İçin Kullanılan Eski Gazete Küpürleri

Koleksiyon İçin Kullanılan Eski Gazete Küpürleri

18. yüzyılın son çeyreğine doğru geniş kitlelere yayılmaya başlayan ve sıkça tercih edilen gazeteler, tarihleri itibariyle birer ‘’efemera’’ yani gündelik yaşama ait kısa ömürlü, küçük ve geçici belgeleri ifade eden parçalar olarak kabul edilse bile, meraklıları ve koleksiyonlarına katmayı seven araştırmacılar için birer özel arşiv malzemesi haline gelmiştir. Fakat bazı araştırmacı, koleksiyoncu ya da bu tür parçaların meraklısı olan bireyler, gazetenin tamamını koleksiyonlarına katarken, bir kısmı da sadece gazetede ilgilendikleri bölümü keserek ya da yırtarak kullanmayı tercih ederler. Bu gazetelerin ilgili bölümünün kesilmesi ile koleksiyona eklenen parçaya küpür adı verilmektedir. eski gazete küpürlerisaklanması bakımından, diğer gazetelere göre büyük kolaylık sağlar. Diğer gazetelerin sayfalarını kolayca kaybedebilirken, gazete küpürlerini küçük bir poşet dosyada ya da koleksiyon amacı ile temin ettiğiniz bir defterin arasında kolayca muhafaza edebilirsiniz. Küpürlerin arşivlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar, küpürün üzerindeki yazının ismi (eser adı, başlık), yazının sorumlusu (yazar, röportaj sahibi vs.), yazının tarihi, yayın adı ve varsa sayfa numarasıdır. 2.El Eski Belgeler kategorisi üzerinden farklı seçenekleri inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz.

Eski Gazete Arşivlerinin Bulunduğu Alanlar

Eski Gazete Arşivlerinin Bulunduğu Alanlar

Her gün piyasaya sürülmeye devam eden günlük gazetelerin tamamen bilgisayar ortamında hazırlanması sebebi ile arşiv haline gelmesi ve bu arşive olan erişim her geçen gün daha hızlı ve kolay olmaktadır. Osmanlı döneminde yayınlanmış olan gazeteler, belirli kurumlarca dijitalleştirilmiş ve kolay ulaşım sağlanmıştır. Her ne kadar gazeteler toplu olmasa da, en azından bir kısmına erişilebilmektedir. Buna ek olarak, 1923 yılından sonra piyasaya sürülen gazetelerin bir kısmı, Harf Devrimi'ne kadar eski Türkçe ile yayınlanmaya devam etmiştir. eski gazete arşivleri İstanbul Atatürk kitaplığında kolayca incelenebilir. Bunun yanında Basın Müzesi'nde de gazete arşivi mevcuttur. Bazı gazete arşivlerinin bilimsel değeri ve geleceğe yönelik fayda sağlaması sebebi ile kağıt ortamda bulunan eski sayılarının dijital ortama aktarılarak erişim ve kullanım kolaylığı sağlaması amaçlanmıştır. Günümüzde ilgiyle takip edilen büyük gazetelerin arşivleri, belirli yıllar arasında kaydedilerek ve erişime açık olarak paylaşılmaya devam etmektedir. eski gazete fiyatları özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Sayfamızın eski gazeteler satın al kısmı üzerinden istediğiniz ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

En Eski Gazetenin Tarihsel Yolculuğu

En Eski Gazetenin Tarihsel Yolculuğu

Geçmişten günümüze kadar insanların hayatında büyük bir yere sahip olan gazetelerin, Türkiye'de yayımlanmaya başlayan en eski gazete olarak bilineni, Yeni Asır gazetesi olmuştur. Sloganı ''Türkiye'nin en köklü gazetesi'' olarak yoluna devam eden gazete, 1895 yılında yayın hayatına başlamıştır. 1988 yılından itibaren internet üzerinden de yayımlanmaya başlayan gazete, 2017 yılında ulusal basına geçmiştir. İlk olarak ''Asır'' adı ile piyasada bulunan gazete, 1908 yılında ismini ''Yeni Asır'' olarak değiştirmiş ve kullanıcılarının karşısına çıkmıştır. Renkli fotoğraf basma, ilk seri ilan yayımlama gibi fark yaratmış uygulamalarıyla okurlarının yoğun ilgisini çeken Yeni Asır, ülkenin halkla iç içe olan gazetesi olmaya hak kazanmıştır. Ülkenin ilk gazetesi olarak kabul edilen Yeni Asır'ın eski gazete arşivleri yıllar geçtikçe kıymetlenmeye ve gazete küpürü koleksiyoncularının arşivlerinde biriktirmek için sıklıkla tercih ettiği gazetelerden bir tanesi olmuştur. Yeni Asır ve bunun gibi birçok geçmiş gazete küpürlerinin muhafaza etmek için özel defterler ya da poşet dosya gibi eşyalarda saklayabilir, gazetenizin değerini her geçen gün arttırabilirsiniz. 2.El Antika & Koleksiyon farklı seçenekleri inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz.