ÜCRETSİZ KARGO

Otantik Çarşı Gramofon Iğnesi 100'Lük Kutulu Yüksek Ton
(0)
236,59 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Philips Af-729 Mark Ii Otomatik Plak Çalar Pikap 035
(0)
2.390,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

His Master's Voice Antika Çanta Gramofon 086 (ARIZALI)
(0)
9.190,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Sanyo Tp 226 Yarı Otomatik Plak Çalar Pikap 032
(0)
779,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Philips N2538 Deck Kaset Çalar 048
(0)
1.290,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Odeon Kismet Antika Çanta Gramofon 083
(0)
7.790,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Philips Holst Wiese Antika Lambalı Fm Radyo 011
(0)
2.690,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Blaupunkt Granada Antika Lambalı Fm Radyo 013
(0)
4.990,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Odeon 24 Antika Çanta Gramofon 075
(0)
7.090,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

His Master'S Voice 4 Grand Antika Gramafon 049
(0)
13.190,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Herofon Standard Eg Am-Fm Antika Lambalı Radyo 040
(0)
2.890,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Parlaphone Antika Dolap Gramafon 050 Kurma Kolu Kırık
(0)
10.190,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Frontech Katlı Pikap CD Radyo Kaset Çalar 2. El C08
(0)
859,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

His Master's Voice Antika Çanta Gramofon 082
(0)
11.139,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Dux 2714 Dekoratif Antika Pikap Çalar Çalışmıyor 017
(0)
1.490,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Philips Bdk 403 A Antika Lambalı Fm Radyo 010
(0)
1.790,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Polyphon Musik Antika Çanta Gramofon 079 Hafif Hasarlı
(0)
6.090,00 TL
RECTANGLE

ÜCRETSİZ KARGO

Technics Sa-K5 Am/Fm Stereo Kaset Receiver 022
(0)
2.190,00 TL

2. El Radyo ve Gramafon

Yıldan yıla daha daha mükemmel hale gelen elektronik cihazlar çağında bazı aletler hala kullanılmakta. Bu noktada genç ya da yaşlı neslin temsilcileri ya da antika koleksiyoncuları tarafından radyolar ve gramofonlar oldukça rağbet görmektedir. Günümüzde bu tarz ürünler artık çok sık satılmadığı ve neredeyse hiç üretilmediğinden, insanlar başkalarından satın almak durumundadır. Gramofon, mekanik araçlarla sürülen ve elektriksel amplifikasyon olmadan yeniden üretilen ilk plak çalarlardan biridir. Radyo ise elektromanyetik dalgaları alarak duyabildiğimiz ses frekansına çeviren bir cihazdır. Radyolar gramofonlara göre piyasada daha kolay bulunmakla birlikte iki ürünün de antika olunca daha kıymetli durduğu bir gerçektir. Bir gramofon veya radyo tarzı ürünler antikaya karşı ilgisi olan insanlar için mükemmel bir hediyedir. İnsanların antika toplamasının veya koleksiyoncu olmasının pek çok nedeni vardır. Pek çok insan, antika parçaları restore etmekten ve kullanmaktan zevk aldıkları için antika alım/satım işi kurmuştur. Ayrıca bazıları antika ürün satın almayı bir hobi olarak görür ve boş zamanlarında bunu yapmaktan zevk alır. Ürünün üstündeki yaşanmışlıkları ve geçen zamanın izlerini görmek açısından 2. el antika ürünler bu yüzden çok tercih edilmektedir. Birçok insanın antika satın almak veya toplamak için nedenleri vardır. Ayrıca, harika antika parçaların toplanması harika bir deneyim sağlayabilir ve evde hoş bir görünüme neden olabilir.

Bir Antika Devi: Gramofon

Bir Antika Devi: Gramofon

Gramofonun nasıl çalıştığı herkes tarafından hayatının bir bölümünde mutlaka merak edilmiştir. Diğer plak çalarlar gibi, gramofonlar da sesi kayıttaki oluğa uyan küçük bir iğne ile okur. Bu iğne, bir kornaya bağlı olan bir diyaframa bağlıdır. Rekor, yayla çalışan bir motor tarafından oldukça sabit bir hızda döndürülür. Kayıt döndükçe, oluklar iğneyi ileri geri titreştirir. Bu titreşimler, kendisi titreşen ve ses oluşturan diyaframa iletilir. Bu ses daha sonra boynuzdan odaya yönlendirilir. İlk zamanlardaki gramofona koyulan bir taş plak vardır. Bu taş plak ses sinyallerinin kaydedildiği en ilkel plak türüdür. İki tarafına da kaydedildiği için iki taraflı da kullanılmaktadır. Gramofon taş plak kullanılması bu bakımdan önemlidir. İkisi de ilk zamanlardaki müzik setlerinin yegane ikililerinden biridir. Taş plak gramofon parçaları arasında en önemlilerden biridir. Diğer parçalar ise sesin duyulmasını sağlayan gramofon borusu, gramofon iğnesi, gramofon kurma kolu, gramofon desteği, gramofon diyafram ayağı, gramofon mekanizması ve gramofon diyaframıdır. Gramofon iğnesi plağın üstünde dolaşır. Plaktaki girinti ve çıkıntılara göre meydana gelen titreşimler sesin oluşmasını sağlar. Bir antikayı antika yapan nitelik yaşıdır. İnsanları inanılmaz derecede eski şeylere sahip olmaya çeken şey, satın aldıkları her şeyin onlardan daha eski olmasıdır. Özellikle belirli bir zaman diliminde özel bir ilginiz varsa geçmişe bağlı hissetmenin harika bir yoludur. Bir gramofon, belirli bir dönemin sosyal adetlerine ışık tutabilir ve yazılı sözcükle kolayca çağrılamayan duyguları uyandırabilir. Antika severler, koleksiyonlarının tarihi yönüne değer verirler. Antikaların tadını çıkarmak için ciddi bir koleksiyoncu olmanıza gerek yoktur. Bazen insanlar, o döneme olan güçlü duygusal bağları nedeniyle çocukluk yıllarına veya ailelerinin çocukluk zamanlarına ait antika toplarlar. Dekorunuza tek bir tarihi parça eklemek, evinize karakter, romantizm veya kişisel bir ifade katabilir. İnternet sayesinde istediğiniz zamana ait ürünü kolaylıkla bulabilme kolaylığına erişebilirsiniz. Gramofon fiyatları her ürün arasında farklılık gösterdiği için en doğru bilgiyi ürün sayfalarından almanız mümkündür. Eğer antika meraklısıysanız veya arkadaşınıza, eşinize, akrabanıza bir gramofon hediye alarak onu sevindirmeyi düşünüyorsanız şimdi aradığınız ürünü satın alabilirsiniz.

 Evde Bir Gramofonunuzun Bulunmasının Olumlu Yönleri

Evde Bir Gramofonunuzun Bulunmasının Olumlu Yönleri

Ne tür bir sistem kullandığınıza bağlı olarak müzik, farklı şekilde deneyimlenir. Akış platformları, YouTube, CD'ler veya MP3 dosyaları, ister akıllı telefonunuzda, bilgisayarınızda, evde, hatta arabanızda olsun, kullandığınız bu yollar dijital formatlardır. Daha küçük dosya boyutları oluşturmak için genellikle sıkıştırma işlemi yapılır. Bazı kişiler için, dijital müzik dosyası formatlarının rahatlığı, azaltılmış ses kalitesi potansiyelinden daha ağır basmaktadır. Ancak diğer müzik severler için, en sevdikleri sanatçıların sunduğu her dinleme deneyiminden en iyi şekilde yararlanmak için bir gramofon ve taş plak en iyi seçenek olabilir. Bir plak kaydını dinlediğinizde, tıpkı sanatçının tasavvur ettiği gibi ses çıkaran sıkıştırılmamış müzik duyarsınız. Müzik dosyalarının sıkıştırılmasından dolayı ton kaybı olmaz ve bu sayede sesi olduğu gibi ve üst seviye kalitede duyma şansını yakalarsınız. Gramofon özellikleri bakımından en önemli özellik budur. Gramofon genellikle sesi bu kadar kaliteli ilettiği için kulakları daha kaliteli bir müzik sesiyle doldurma amacıyla kullanılır. Bir plak çalar aracılığıyla çalınan şarkıların duygusal anılarına sahipseniz, aynısına izin vermeyen dijital ses dosyaları yerine bu benzersiz kayıtları dinlemede “nostalji” büyük bir rol oynayacaktır. Günümüzün hızlı tempolu ikliminde, zaman ayırıp bir şeye odaklanmak faydalı ve ruh yatıştırıcıdır. Ev işlerini yaparken veya işlerinizi yürütürken çoklu görev yapmak ve müzik dinlemek yerine, plağınızı döner tablanın üzerine koyabilir ve bir tarafı bitene kadar dinleyerek oturabilirsiniz. Ardından, kalkıp kaydı ters çevirme zamanı gelince çevirip diğer tarafını dinleyebilirsiniz. Bu ritüel müziğe odaklanmanıza yardımcı olur. Plakta yazan bazı sanatçı biyografisi veya şarkı sözleri de sizi dinlediğiniz müziğe daha da yakınlaştıracaktır. Gramofonunuzun ve plaklarınızın evinizde sanat eseri görevi görebileceğini ve çevrimiçi bir yerde saklanan, görünmez olan ruhani müziğe kıyasla sevdiğiniz müzikle somut bir bağlantı kurabileceğini belirtmek gerekir. Bir gramofona sahip olmanın temel avantajlarından biri, belirli eski şarkıları duymanın tek yolunun olabilmesidir. Çeşitli çevrimiçi ses akışı hizmetlerinin muazzam popülaritesine rağmen, tüm müzikler henüz dijital formata dönüştürülmemiştir. Örneğin, 1930'larda sahip olduğunuz caz şarkılarına yalnızca bir taş plak ve gramofonla erişilebileceği anlamına gelir. Eğer çatı katınızda birikmiş ve kullanmadığınız bir sürü plak varsa, daha kaliteli bir müzik deneyimi için bir gramofon satın almanız yeterli olacaktır. Bu size hem daha kaliteli bir müzik deneyimi sunmakla birlikte geçmişi yad etmenize de olanak tanıyacaktır.

Evinizin En Güzel Köşesi: Nostaljik Radyolar

Evinizin En Güzel Köşesi: Nostaljik Radyolar

İkinci dünya savaşından önce radyo, günümüz internetine çok benzeyen kitle iletişiminde bir devrimdi. Radyo, savaş zamanlarında gazetecilerin yardımıyla halka savaş haberlerini aktardı. Aynı zamanda bir toplanma kaynağıydı ve hükümet tarafından savaşa halkın desteğini almak için kullanıldığı zamanlar da oldu. Radyo daha önce seri programlar şeklinde bir eğlence kaynağı iken, savaştan sonra daha çok dönemin müziğine odaklanmaya başladı. Müzik ve radyo bu dönemde popüler oldu ve hedef kitle ailelerden ön-gençlere, otuzlu yaşlarının ortalarında yetişkinlere kadar gitti. Müzik ve radyo birbirleriyle eş anlamlı hale gelene kadar popülerlik kazanmaya devam etti. Radyonun toplumun bir parçası haline gelmesinden neredeyse yüzyıl sonra, antika radyolar çok arzulanan bir koleksiyon parçası haline geldi. Teşhir etmek, kurcalamak ya da nostaljik sesi dinlemek ve tadını çıkarmak için birçok insan tekrar radyo dönemine dönmüş oldu. Öncelikle radyonun nasıl çalıştığı herkes tarafından merak edilen bir problem olabilir. Radyo, elektromanyetik dalgaları gönderip alarak çalışır. Radyo sinyali, çok hızlı bir şekilde ileri geri hareket eden elektronik bir akımdır. Bir verici bu alanı bir anten vasıtasıyla dışarıya doğru yayar; bir alıcı daha sonra alanı alır ve bunu telsizden duyulan seslere çevirir. Radyo nostaljik açıdan sizi eskilere götürmekte bir numaralı araçtır. Alacağınız bir antika radyo hem evinizin en şık köşesinde çok zarif bir şekilde durur hem de misafirlerinizin o tanıdık hissi almalarına yardımcı olur. En sevdiğiniz şarkıları retro bir radyodan dinleyeceğinizden daha iyi bir şekilde dinleyemezsiniz. Retro radyolar, onları başucu masaları, mutfak tezgahları ve oturma odası örtüleri için harika bir parça haline getiren şık ve kaliteli bir stilin özüdür. Bazı antika radyolar, sabit hatlar, elektrik kesintileri ve baz istasyonu kesintileri sırasında bile çalışır. Pille çalışan modeller bu özelliği sayesinde diğer tüm müzik aletlerinden bir adım öndedir. Pillerini değiştirmek ise diğer aletlere göre daha kolaydır. Fakat alırken pilin uyumlu olup olmadığını kontrol etmeyi unutmamanız gerekmektedir. Radyo fiyatları ise radyonun özelliklerine ve üretim yıllarına göre değişiklik göstermektedir.

Apayrı Bir Dünya: Radyo

Apayrı Bir Dünya: Radyo

Bugünün dünyasında, yaşı boyunca radyo duymamış, görmemiş veya kullanmamış birini, kaç yaşında olursa olsun bulmak zor olacaktır. Şimdi arabalarda bile bulunan radyo, eskiden seçkin evlerde bulunan bir araçtı. Şık tasarımı ile herkesin gözdesi olan radyo kaliteli ses ayarıyla da günümüzde bile tercih edilmeye devam edilmektedir. Radyo çeşitleri arasında en başta vakumlu ve tüplü radyolar başta gelmektedir. Bunlara ayarlanmış radyo frekansı setleri deniyordu ve 1950'lere kadar piyasadaki en popüler radyo türü olmuşlardır. Bu cihazların çalışmaya başlamadan önce ısınması bir veya iki dakika alırdı ve günümüzde birçok radyo severler hala bir vakum tüplü radyonun sıcak ve dolu sesine değer vermektedir. Talebi karşılamak için bu süre zarfında binlerce radyo modeli üretildi ve bunlar bugün vintage kabul edilmektedir. Günümüzde birçok firma, antika radyoların kopyasını yapmaktadır. Bu modeller dışarıdan antika radyolara benzeseler ile gerçekte öyle değildir. Bu ürünlerdeki Bluetooth özellikleri sayesinde telefonunuza bağlanarak istediğiniz şarkıyı açabilirsiniz. Fakat antika radyo almak istiyorsanız aradığınız kesinlikle bu modeller olmamalıdır. Aldığınız antika bir radyoyla ne yapmaya karar verirseniz verin, bu antika ürün satın aldığınız için bir güç ve gurur duygusu hissettirir. Belki bu sahibin süper ünlü bir adı ya da satın alacak milyonlarca doları yoktu, ama önemli olan o radyoyu sevmeleri ve evlerinde bulundurmalıydı. Siz de sevdiniz ve evinizde bulundurmak için aldınız. Her zaman neyin değerli olduğu önemli değildir, bazen hayatınızın belirli bir noktasında, gelecek yıllar boyunca yaşatmak için eski bir hazineyi eve götürmek sizi hem geçmiş zamanda hem de gelecek zamanda yaşamanızı sağlayabilir. Eğer siz de bir antika radyo ile bunları sağlamak istiyorsanız şimdi sayfamız üzerinden rahatlıkla 2. el bir radyo satın alabilirsiniz.

2.El Ürünler Sayesinde Eskiye Bir Yolculuk

2.El Ürünler Sayesinde Eskiye Bir Yolculuk

2. el ürünler bir başkasının orijinal aldığı ürünleri sizin ondan satın almanız demektir. Birçok insan hem çevreye yarar sağlamak adına hem de daha uyguna geldiği için bu yöntemi tercih etmektedir. Fakat antika ürünlerde bu böyle değildir. Antika eski çağlardan kalma, eski zaman ürünlerine denmektedir. Siz antika ürün alırken 50-100 yıllık ürünler aldığınız için bunun zaten orijinal olması mümkün değildir. Bu yüzden ya antika dükkanları ya da 2. el ürün satan siteler sizin sonraki durağınız olmalıdır. 2.el ürünler hem geri dönüşüm açısından hem de bir antika ürüne sahip olma açısından çok önemlidir. İnternetteki 2.el sayfaları size almak istediğiniz ürün konusunda geniş bir yelpaze sunar. Bir antika radyo veya gramofon olmak istiyorsanız muhtemelen alabileceğiniz en iyi yer 2.el dükkanlarıdır. Ayrıca bu sayede alacağınızı ürünü yıllar sonra karla satmanız da mümkündür çünkü işleyen zaman lehinize olacaktır. 2. el gramofon alırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Öncelikle gramofonların günümüzdeki plaklarla asla çalışmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Gramofonlar için plak ölçüleri 10” ya da 6” boyutunda olmalıdır. Yani gramofon alırken elinizde plak var ise gramofonunuzun plak ölçüsüyle eşleştirmeyi eğer gramofonunuz varsa plak alırken de bu gramofon ölçülerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Taş plaklar gramofonunuz için uygun olacaktır. Ayrıca birçok gramofon modeli bulunmaktadır. Masaüstü veya salon tipi gramofon, taşınabilir gramofon, mini gramofon bunlardan bazılarıdır. Retro bir parça arıyorsanız sizin için en uygunu salon tipi gramofondur. Gramofonunuzun iğnesini seçmek de bir diğer önemli noktadır. Bu iğneler kullan at tarzı iğnelerdir. Çok kıymetli bir plağı dinliyorsanız eğer, uzman koleksiyoncular iğnenizi kullandıktan sonra atmanızı önerir. Plaklarınıza hasar vermek istemiyorsanız iğneleri uzun süreli kullanmamanız gerekmektedir. Büyüklü küçüklü birçok 2. el radyo modelleri olmakla birlikte 2. el radyo fiyatları ürünlerin boyutlarına göre farklılık göstermektedir. En uygun fiyatlı yanınızda taşıyabileceğiniz küçük radyolardır. Daha sonra fiyatlar artmaktadır. Fransız, İtalyan, Alman birçok radyo çeşitleri de sitemizde mevcuttur. Bazı modeller süs açısından da geniştir. Öyle ki ışıklandırma dahi mevcuttur. Eğer kendi kültürünüzü yansıtan bir radyo istiyorsanız ahşap radyolar da tam size göredir.